Жыл 2- сабақ. Тема урока Имя числительное Сабақтың атауы Тақырыбы: Сан есім Сілтеме



бет1/2
Дата25.08.2017
өлшемі389,02 Kb.
#25879
түріСабақ
  1   2

Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні

Асқанбаева Гүлнұр Баймұқаметқызы

3-сынып.

Оқушылар саны: 17


Ақмола облысы

Зеренді ауданы «М.Ғабдуллин атындағы жалпы білім беретін орта мектеп» КММ



20.04.2017 жыл 2- сабақ.





Тема урока

Имя числительное

Сабақтың атауы




Тақырыбы: Сан есім


Сілтеме:

Ж.Қ.Балтабаева, М.Қ.Солтанғазина, Ф.С.Лекерова

«Алматыкітап баспасы» 2013ж. Сабақ жоспары.



Оқу мақсаты:


Оқушылар сан есім туралы алған білімдерін тұжырымдайды.

Дағдылар.

Сөйлем ішінен сөздерге сұрақ қою арқылы сан есімді таба алу.



Табыс критерийі:

Барлық оқушылар жасай алады:

Сан есім туралы біледі.



Оқушылардың көбі жасай алады:

Сөздерге сұрақ қою арқылы сан есімді ажырата алады.



Оқушылардың кейбірі жасай алады:

Өз ойын тұжырымдап, дәлелдей алады.



Міндеттер:


1.Оқушылардың өз ойын жинақтай алуын, ойларын еркін жеткізуін, белсенділігі мен ізденімпаздығын, сабақта алған білімдерін тиімді қолдана білуін дамыту.

Мұғалімдер үшін оқу нәтижелері:

1.Оқушылардың берілген ақпараттар арқылы аталған тақырыпты меңгеруі;

2.Оқушыларды өзін-өзі бағалауға қалыптасуын үйрету;

3. Ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.


Сабақта туындаған негізгі идеялар:

1.Оқушының өмірдегі біліміне, білетініне сүйену;

2.Тақырыпты түсінуі арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын қалыптастыру.



Күтілетін нәтиже:

1.Бірлесіп жұмыс істейді, пікірлерін айтады.

2.Еркін сөйлейді, идея айтады. Қорытынды жасайды.

3.Оқушылар зат есімнің жекеше және көпше түрлерін сұрақтар қою арқылы ажырата алады.



Тақырыбы: Сан есім

Топтастыру, топбасшын таңдау, «қанша», «нешінші», «нешеу»

сөздері арқылы 3 топқа бөлу. 2минут



Қызығушылықты ояту

8 минут




Мұғалімнің іс-әрекеті

Уақыт

Оқушының іс-әрекеті

1.Психологиялық дайындық.

-Қандай жақсы, күннің күлімдегені?

-Жақсы!

-Қандай жақсы, желдің соққаны?

-Жақсы!

-Қандай жақсы, достарыңмен бір жүрген?

-Жақсы!

-Қандай жақсы, анаңның құшағы?

-Жақсы!

-Қандай жақсы, туған өлкеңде болған?

-Жақсы!

-Үйің қай жерде болса, сол жер жақсы?

-Жақсы!

-Қандай жақсы, билеген?

-Жақсы!

-Қазақстандық болғаның қандай жақсы?

-Жақсы!

2.Ой қозғау.

-Барлығымыз интербелсенді тақтаға назар аударайық. Мұқият тыңдаңдар.

-Мынау не?

-Жылқы.

-Жылқы біздің ауылда бар ма?



-Бар.

-Жылқы қанша?

-Екі

-Тауықтың балапаны нешеу?



-6

-Қанша доп?

-1

-Қозы нешеу?



-2

Күшіктер қанша?

-3

-Неше лақ?



-1

- Балалар нешінші сыныптың оқушылары?

-бірінші.

-Мұндағы 1,3,6 заттардың несін білдіріп тұр?

-Бұлар заттың санын білдіріп тұр.

-Сонымен, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы қандай?

-Сан есім.

Топпен жұмыс жасалады.

Қанша” тобына тапсырма

-Сан есім дегеніміз не? Сан есімнің сұрақтарын жазыңдар. Сөйлем құрастырыңдар. .

Нешінші” тобына тапсырма

Мың, алпыс, бір, екі, алты сөздеріне –ыншы, -ныш,

-інші, -нші жұрнақтарын жалғап жазыңдар. Сөйлем құрастырыңдар.

Нешеу” тобына тапсырма

Нешеу? Сұрағына жауап беретін сөздерді жазыңдар. Мысал келтіріп, сөйлем құрастырыңдар.

- Іске сәт!



1минут

2минут

5 минут

1.Оқушылар орындарынан тұрып орындайды.

2. Сыныпқа жалпы тапсырма. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.

2.Топ болып ойлайды, жұмыс жасайды.

Жұмыстарын постерде орындайды. Әр топтан спикерлер шығып қорғайды.




Мағынаны тану 20 минут

Мұғалімнің іс-әрекеті




Оқушының іс-әрекеті

  1. Жаңа сабақ.

Дәптерлеріңді ашып, күннің ретін жазыңдар.

Көркем жазу.

Оқулықпен және дәптермен жұмыс.

«Қанша» тобы 2-жаттығуды орындайды.

Берілген сөздердің ішіндегі сан есімдерді тауып, зат есімдермен тіркестіріп жаз.



«Нешеу» тобы 3-жаттығуды орындайды.

Жұмбақты оқып, шешуін тап. Сан есім қай сөз табымен байланысып тұр?



«Нешінші» тобы 4-жаттығуды орындайды.

Өлеңді түсініп оқы. Сан есімдерге –інші, ыншы жұрнақтарының тиістісін жалғап жаз.



  1. Сергіту сәті «Сәйгүлік».

Сәйгүлік шауып келеді, шауып келеді

Тастан өтті (жұдырықтарын уқалайды)

Құмнан өтті (алақандарын ысқылайды)

Судан өтті (беттерін соғады)

Кедергіден өтті (орындарынан тұрады,секіреді)

Мәреге жетті (у-у деп қолдарын соғады)

3.Тақтамен жұмыс.

Шығармашылық тапсырма.

«Суретті билет» ойыны.

Ойын тәртібі:

Ойын тәртібі:

Әр топқа екіден жеке сурет карточкалары үлестіріліп беріледі. Олар ақылдаса отырып, берілген карточкаларға ауызша сөйлем ойлайды. Сөйлемдегі сан есімдерді атайды.

Оқушылар шығармашылық тапсырманы орындап жатқанда А,В,С оқушыларға тапсырма беріледі.

4.«Алдар Көсе. Тар үй» ертегісінен үзінді көрсету. 

Ертегідегі сан есімдерді «ішіне - сыртына» кестесіне толтыру.

Ішіне қанша? сұрағына жауап беретін сан есімдерді жазады.

Сыртына нешеу? сұрағына жауап беретін сан есімдерді жазады.


біреу, бесеу, көп




7минут

1минут

6минут


6минут



1.Оқушылар күннің ретін жазады. Көркем жазу жұмысы орындалады. Әр топ берілген жаттығуларды алдымен жеке орындайды, одан кейін жұп болып тексереді,

соңында топта талқылайды.
2.«Сарыарқа» күйінің әуенімен сәйгүліктің шабысын қимылдармен келтіреді.


3. Оқушылар карточкадағы сурет бойынша өтіліп отырған тақырыптың мазмұнына сай сөйлемдер құрады. Сөйлемді дұрыс құрған топтан бір оқушы шығып, сөйлемді ауызша айтады.

А,В,С оқушылар берілген тапсырманы орындайды.


4. Оқушылар ертегідегі сан есімдерді «ішіне-сыртына» кестесіне толтырады.

  1. Ой қорыту.



«Парашют» ойынымен сабақты қорытындылау.

Аспаннан парашютке ілінген тапсырмалар түсіп келеді.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет