Күні: 09. 12. 2014 жыл Пәні: Әліппе. Тақырыбы: «Ц,ц» дыбысы және әрпі Мақсаты



Дата11.01.2017
өлшемі71,56 Kb.
#6753
Күні: 09.12.2014 жыл

Пәні: Әліппе.

Тақырыбы: «Ц,ц» дыбысы және әрпі

Мақсаты: Оқушыларға әріпті таныту, сөздерді тұтастай оқып, мәтіннің мазмұнын талдауға үйрету. Сөздерге дыбыстық талдау жасауға дағдыландыру. Сөздік қорларын молайту, алған білімдерін қалыптастыру. Шығармашылық жұмыс іздеуге, ізденуге үйрету. Ойын арқылы қызығушылығын арттыру. Әдемі, сауатты жазуға дағдыландыру, толық сөйлеуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар әріпті таниды, сөздерді тұтастай оқуға үйренеді. Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады. Шығармашылық жұмыс істеуге, ізденуге үйренеді. Ұйымшылдыққа үйренеді.

Көрнекілік: «Ц ц» дыбысына арналған кесте, дидактикалық материалдар, электрондық оқулық.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап. СТО

Сабақтың барысы:

р/с

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті.



Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.




1.1,2,3

Сынып іші тып-тыныш. Еркелікті тастаймыз. Біз сабақты бастаймыз.





Психологиялық дайындық

Сабақты ұранымызбен бастаймыз.



2.Біздер тату баламыз,

Гүл-гүл жайнап жанамыз.

Жаңа білім алуға

Алға қадам басамыз.





Қызығущылығын ояту.

  • Қазір қай мезгіл?

  • Қыста күн қандай болады?

Жұмбақ

Мінезінің шаттағы –ай.

  • Қыз мезгілі сендерге ұнайды ма?

  • Қыс туралы қандай өлең білесіңдер?

Жұмбақ

  • Жайған жастық сөгілді,

Аппақ мамық төгілді.


  • «Қар жауды» ойыны

  • «Аққала жасау» ойыны.

  • Балалар, мен үстелдің үстінен хат тауып алдым. Ол хат сендерге арналған екен. Ашып көрелік, мынау аққаланың бөлшектері ғой. Хат бар екен.

  • Хатты оқылық. Сәлеметсіздер ме, балалар! Мен сіздердің сыныпқа үлкен өтінішпен келдім. Мен де сіздер сияқты оқығым келеді, көп нәрсені үйренгім келеді. Ой! Сынып іші тым ыстық екен. Мен еріп бара жатырмын бара жатырмын. Көмектесіңдер!

  • Аққалаға көмектесеміз бе?

  • Аққаланың бірнеше тапсырмасы бар екен.

1-ші тапсырмасы:

  • Аққалаға көмектесу үшін, біз әуелі өзімізді тексеріп алайық.

  • Дыбыс деген не?

  • Әріп деген не?




  • Дыбыстар нешеге бөлінеді?



  • Дауысты дыбыстар қалай айтылады?




  • Дауыссыз дыбыс ше?


  • Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?




  • Дауысты ма, дауыссыз ба?




  • «Сөз ойла, тез ойла» ойыны.




  • Щ дыбысы сөздердің қай буындарда кездеседі?

3.

- Қыс


- Суық болады. Қар жауады.

- Жауабы: «Қыс»

- Иә
-


  • Қар.




  • Қар

Сөздерді оқыту.

Борщ, пияз, щетка, ащы, тұщы.



  • Дыбыстардың естиміз, айтамыз.

  • Әріпті көреміз жазамыз.

  • Дыбыстар екіге бөлінеді.




  • Дауысты дыбыс созылып, әндетіліп, ауыз қуысына еш кедергісіз шығады.

  • Кедергілерге ұшырайды.




  • «Щ»



  • Щетка, плащ, ащы, тұщы, борщ.

  • Басында, ортасында, соңында.



Сергіту сәті.

  • Оңуға қарай иіліп,

Солға қарай иіліп,

Алға бір адым

Артқа бір адым

Жоғары-төмен қарайық

Орнымызды табайық.




Аққаланың екінші тапсырмасы:


  • Балалар, мынау ненің суреті?




  • Циркке барып көргендерің бар ма?




  • Цирктен нелердің ойындарын көруге болады. Циркте нелер-өнер көрсетеді?




  • Циркке адамдар неге барады?




  • Цирк сөзі қай әріптен басталып тұр?




  • Олай болса, бүгін біз ц дыбысы және әріпімен танысамыз.



  • Цирк




  • Иә



  • Цирктен үйретілген жануарларды көруге болады.


  • Цц



Мағынаны тану.
Электрондық оқулықты тыңдау:

  • Ц дыбысының баспа түрі және жазба түрі.

  • Цирк сөзін дыбыстық талдау жасау.

Аққаланың үшінші тапсырмасы:

Оқулықпен жұмыс.
Цех – қажеттерді жасап шығару

орталығы. Мысалы: кәмпит, нан. т.б.


Цирк- көтеріңкі көңіл-күй!

Цирк ертеден келе жатқан өнері. Ойын-сауық көрсететін орын.

Концерт – өнерпаздар, әншілер өнерін көрсететін көрініс.
Цифр – сандардың таңбасы

Тіл дамыту жаттығулар

ци-ци –ци

ца –ца –ца

цу- цу-цу

ци- ци-ци-цирк

«Цирк» мәтінін оқып беру.

Оқушыларға тізбектей оқыту.


Аққаланың төртінші тапсырмасы:
Дәптермен жұмыс

Үлгі бойынша кіші әрпін жазу.


Аққаланың бесінші тапсырмасы:
І топ: Буындарды оқу, көп нүктенің орнына әріп қой.
ІІ топ: «Концерт» тақырыбына әңгіме құрау. Сурет бойынша, тірек сөздерді пайдаланып әңгіме құрау.

ІІІ топ: Шашылған дыбыстардан сөз құрау.


Қорыту: Дыбыстық талдау.
І –Сандардың таңбасы:
ІІ – Құрғақ ұнтақ, тез қататын құрылыс материал. Не?
ІІІ – Өнерпаздар өнерін көрсететін көрініс қалай аталады?


Шеңбер сызды шыр айналып,


  • Қандай дыбыстан басталады?

  • Дауысты ма, дауыссыз ба?



Бағалау. Фишка арқылы бағалау.
Рефлекция: Сәттіліктер тілеймінІ

  • Кім бәрін түсіндім,

Сабаққа белсенді қатыстым, беске жауап бердім деп санаса.

  • Кім ойланатын нәрсе бар бұл сабақты аз жұмыс істедім, ойлап келесі сабақта міндетті түрде тырысамын десе.

Оқушылар тізбектей оқу.




  • Дәптерімізді ашайық

Салақтықтан қашайық

Әдемі, етіп жазайық.


Өнерпаз балалар сахнаға концерт қойды. Айбек домбырамен күй орындайды. «Айгүл» би тобы тамаша биледі. Маржан ән айтты. Айбек өлең оқыды. Балалардың өнері тамаша өтті.

х е ц – цех

р и ц к – цирк

ф и ц р – цирк

м ц е т н е – цемент.


  • цифр








  • цемент



  • концерт



  • Циркуль


А.Байтұрсынов атындағы №139 мектеп-гимназия


Ашық сабақ


Тақырыбы: «Ц ц» дыбысы және әрпі.

Пәні: Әліппе



Пән мұғалімі: Тазабекова Р.

Алматы, 2014

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет