Конструкциялық материалдар. Металл өңдеу
Шайхисламов Ильяс
Қызылорда қаласы,№15 мектеп-лицей
Технология пәнінің мұғалімі
Сабақтың мақсаты: Мектеп шеберханасында еңбек құралдарын пайдалана отырып, металды өңдеуге,бұйымды нұсқау карта бойынша жасауға үйрету. Ежелден келе жатқан металл өңдеу техникасы арқылы ата кәсіпті дамыту.
Оқушыларды іскерлікке6 жауапкершілікке,белсенділікке, ұсталыққа,ел байлығын сақтай білуге, ұсталық қолөнерді қастерлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Сайыс сабағы.
Сабақтың типі: Тарауға қайталау
Көрнекілігі: Технологиялық көрнекі бұйымдар,плакаттар, үлгі тест сұрақтары, бейнефильм
Сабаққа қажетті құрал – саймандар: қаңылтыр, балға,
егеу түрлері, шапқы, қысқыш, сызғыш, белгі салғыш.
Пәнаралық байланыс: Тарих,география, химия, сызу,сурет
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың жұмыс орындарын және сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды 5 топқа бөлу
1. «Алтын»
2. «Қола»
3. «Болат»
4. «Шойын»
5. «Темір»
Мұғалім түсіндірмесі: Сабақтың мақсаты, жүргізілу жоспары түсіндіріледі.
Балалар біз бүгін металл туралы алған білімімізді
қорытындылаймыз. Қазіргі замандағы металдың ролі,ұсталық өнер, тұрмыстағы металл бұйымдар туралы айтылады. Металмен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік
ережелеріне баса наза аудару керек. Бүгінгі сабақта әр топ металл туралы білімдерін, шеберліктерін ортаға салады.
І. Сабақ басында «Металдың адам өмірінде алатын орны» тақырыбында бейнефильм көрсетіледі.
ІІ.Бүгінгі сайыстың бірінші тапсырмасы бойынша әр топ өзін таныстырып,топ аттарын қорғайды.
ІІІ. Білім сайысы: Тест сұрақтары беріледі
Тест сұрақтары
1) Қара металл
А) жез
Б) қорғасын
В) шойын
Г) Мырыш
Д) Алюминий
2. Түсті металл
А) Болат
Б) Темір
В) Көміртекті болат
Г) Шойын
Д) Мыс
3. Металл бетін өндеу кезіңде белгі соғатын құрал:
А) Бұрыштық
Б) Сызғыш
В) Қадаубас (кернер)
Г) Циркуль
Д) Тескіш
4.Қаңылтыр тегістейтін балға
А) Дөңгелек табанды балға
Б) Квадрат табанды балға
В) Пұт балға
Г) Ағаш балға
Д) Кішкене балға
5.Ара қайрайтын егеу
А) үш қырлы егеу
Б) түрпі
В) төрт қырлы егеу
Г) жұмыр егеу
Д) жалпақ егеу
6.Шеге суырғыш қысқыш
А) кемпірауыз
Б) құс тұмсық қысқыш
В) ат ауыз қысқыш
Д) тістеуік
7.Металл кесетін араның қайрау бұрышы қандай
А) 30
Б) 90
В) 60
Г) 65
Д) 75
8. Темір жонатын станок:
А) Фрезерлеу станогі
Б) сүргілеу станогі
В) бұрғылау станрогі
Г) шилиптеу станогі
Д) токар винтті станогі
9. Машина детальдары мен тесіктерін өлшейтін құрал:
А) кронциркул
Б) штангенциркул
В) микромктр
Г) Индикатор
Д) Щуптер
10.Токарь виннті станогындағы беріліс:
А) Ременді беріліс
Б) Тісті беріліс
В) Фрикциялы беріліс
Г) Червякті беріліс
Д) Шынжырлы беріліс
ІҮ. «Шапқы» сөз жұмбағын шешу
1. Жұқа қаңылтырды кесіп, қиюға арналған құрал.
(қайшы)
2. Металды ұруға, майыстырып түзетуге арналған құрал.
(Балға)
3. Металды қысып ұстауға, бұрауға, майыстыруға
арналған құрал. (Кемпірауыз)
4. Металл бұйымдарын тесуге арналған құрал (қадаубас)
5. Металл бұйымын әдемілеп тесуге арналған құрал.
(Бұрғы.)
Ү. Шеберлер сайысы: Әр топ үйге берілген жұмыстарын
көрсетеді. Металдан әр түрлі бұйымдар жасайды, сол бұйымның нұсқау картасын, жасалу жолдарын, бұйымды жасау барысында қолданылған металл өңдеу операцияларымен және құралдарымен таныстырады.
ҮІ. Қорытынды: Бұл бөлімде бүгінгі сабақта әр топтың алған балдары есептелініп, сайыс қорытындылады. Жеңімпаздар топтар атап өтіледі. Оқушылар бағаланады.
Достарыңызбен бөлісу: |