Мектеп: "Болашақ" ном



Дата03.03.2020
өлшемі23,58 Kb.
#59426
түріСабақ
Байланысты:
8-с ДЖ тар 1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықт
əлеуметтану слайд, Сабинааа 1, Сабина психология

9-бөлім. XIX ғасырдағы еуропалық отаршыл үстемдік

Күні:

Мектеп: "Болашақ" НОМ


Мұғалімнің аты-жөні: Сахыбек. Ә


СЫНЫП: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?


оқу мақсаты

7.1.1.3- Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекетінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау.

7.3.2.6- Еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау.

Сабақ мақсаттары

-Ағылшындардың Үндістанхалқын қалай отарлағанын және оның зардаптарын ашып көрсету.

-Отаршылдық қанаумен ұлттық езгіге қарсы бағытталған халық көтерлістері туралы нақты деректермен түсіндіру.

Тарихи деректермен байланыстыра отырып,үндістанның әлеуметтік құрлымын анықтау.


Ойлау дағдылары:

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері:

  • Үндістанның әлеуметтік құрлымындағы ерекшеліктерді сипаттайды

  • Ағылшындардың отаршылдық саясатын айтады

  • Картадан ұлт азаттық көтерліс ошақтарын көрсетеді

  • Сипайлар көтерліс шығыуына не себеп болғанын талқылайды

  • Еуропалықтардың отарлық экспансиясының шығыс дәстүріне тигізген зардаптарын айтады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:Пәндік лексика мен терминдер:

Ұлт азаттық көтерліс, экспансия, сипайлар, «сварадж», «сваеши», Ост-Үнді компаниясы, Рам Мохан Рай, «Үндістан-көп ұлтты мемлекет».



Оқылым дағдысы: Мәтін мен ресурс көздерімен жұмыс жасайды;.

Жазылым дағдысы: тапсырмалар орындау барысында жазбаша жұмыстар жасайды,. Мәтін негізінде сызба кестені толтырады.

Айтылым дағдысы: Жасалған жұмыстар бойынша жеке және жұп болып қорғайды.

Тыңдалым дағдысы: тапсырмалар орындау барысында бірін-бірі тыңдау.

Құндылық

Қоғамыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілікпен келісім.

Пәнаралық байланыс

Геогрaфия .

Алдыңғы білім

Неліктен II Александр патша «Халық еркі» ұйымының құрбаны болды?

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар жазыңыз

Ресурстар

Басы

Кіріспе


2 мин

5 минут


  1. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу: Сәлемдесіп , сынып тазалығына көңіл бөлу.

2 Үй тапсырмасын сұрау: «Сен маған, мен саған»

Оқушы іс-әрекеті:

Болжау әдісі арқылы оқушылар пікірлерін білдіре отырып бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатына болжау жасайды.

Мұғалім іс-әрекеті: сабақтың тақырыбы , оқу мақсаты және бағалау критериімен таныстыру.

Бағалау: Оқушылардың жауаптарын мадақтау

Саралау: Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі.

Оқушылар осы сұрақ арқылы өз ойларын жинақтап , қорытып ортаға салады, бір- бірімен ой алмасады.

Ортасы

24 минут


Негізгі

Жаңа сабақ: Жұптық жұмыс

Жаңа сабақты меңгерту ,ашу үшін оқушыларды белсенді оқуға негіздеу.

Мәтінмен жұмыс жасату,мәнін түсіну.

1-тапсырма

Үнді қоғамындағы негізгі әлеуметтік топтардың жағдайын сипатта

Әлеуметтік топтар

Жағдайы

Жағдайы




Басып алғанға дейін

Отарлық езгі кезінде

Князьдар, байлар







Шаруалар







Қолөнершілер







Дескрипторлар:


  • Халықты шексіз билегенін біледі

  • Жерге мұрагерлік құқық болғанын айтады

  • Мол табысқа жеткенін біледі

  • Үнділердің байлығымен биліктен айрылғанын біледі.

  • Жаппай аштық болғанын біледі

  • Арзан фаврикалардың пайда болғанын айтады.

Қалыптастырушы бағалау:

Оқушыларға дұрыс бағыт бағдар беру мақсатында кері байланыс беремін,дескрипторларды өлшемдерге байланысты бағалаймын.



Саралау:-қарқын арқылы саралауын жүргіземін.

2- тапсырма

Ойлан.Бірік. Бөліс әдісін қолдана отырып пікір талас жасау.

Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады. ( Ойлан) .Одан кейін олар өз идеяларын біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалімбүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды.(Бөліс)



Сипайлар көтерлісінің шығуына не себеп болды?

Дескрипторлар

  • Сипайлар көтерлісінің шығуына не себеп болғандығына не талдау жасайды.

  • Ағылшындардың жүргізген саясатын айтады.

Қалыптастырушы бағалау:Оқушыларға дұрыс бағдар беру мақсатында кері байланыс беремін,бағалаймын.

Саралау-диалог және қолдау арқылы саралау жүргіземін

3-тапсырма

Жеке жұмыс : «Кім жүйрік» әдісі арқылы картадан ағылшындардың отарлаған қалаларын картадан көрсет.

Картамен жұмыс. Дескрипторлар:

  • Картадан ұлт-азаттық қозғалыс ошақтарын картадан көрсетеді.

  • Ағылшындардың отаршылдық экспансиясының шығыс дәстүріне тигізген зардаптарын сипаттайды.

Қалыптастырушы бағалау:

Оқушыларға дұрыс бағыт бағдар беру мақсатында дескриптордағы өлшемдерге қарай кері байланыс беру арқылы бағалаймын.





Қорытынды

6 минут


3 минут

Қорытындылау: «Дәліз» әдісі арқылы оқушылар өз білгендерін бір сөйлемнен айтып шығады.

Кері байланыс: «Ай мен Күн» әдісі.Үй тапсырмасы: Тест құрап келу




Қосымша ақпарат





Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау –

Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс










Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдау

Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды



жетілдіруге көмектесетін не білдім?





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет