Өзiн-өзi тану сабағының жоспары



бет1/5
Дата02.12.2019
өлшемі434,5 Kb.
#52850
түріСабақ
  1   2   3   4   5
Байланысты:
2 сынып сабақ жоспары2
13. КТЖ Физика 9 сынып
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мектеп:№4 орта мектеп №__1__

Мұғалiм: Қырғызбекова Е. Қ. Оқушылар саны: ____

Сынып:2 Мерзiм:___________________________

Тақырып:Ұлы Абай даналығы

Құндылық:сүйіспеншілік Қасиеттер: адалдық, құрметтеу, жауапкершілік

Сабақ мақсаты: Абай даналығы туралы түсінік бере отырып, оның дүниетанымының сүйіспеншілік құндылығына негізделгенін ұғындыру.

Міндеттері:

  • Абай даналығын сүйіспеншілік құндылығымен байланыстыра отырып үйрету;

  • Адалдық, жауапкершілік қасиеттерін дамыту;

  • Айнала қоршаған ортаны құрметтей отырып, адал, жауапкершілікті болуға тәрбиелеу.

Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер)

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңi.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

  1. Тыныштық сәті: ОРМАНҒА ОЙША СЕРУЕН

Ескерту

Үнтаспа


Волшевная композиция хрустальная грусть

  1. Дәйексөз.

«... Адамның жақсысы – адамға сүйіспеншілікпен қарағандар» Абай Құнанабаев

Қыздарға бір рет, ұлдарға бір рет, барлығына бірге хормен айтқыздырту.

Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?





  1. Әңгiмелеу

Жанқұтты шешеннің батасы (ел аузынан)

... Бірде Жанқұтты шешен Құнанабайдың үйінде отырғанада Абай келіп сәлем береді. Ол кез – Абайдың жас шағы екен. Оның тапқырлығын, өлең шығаратынын естіп жүрген шешен баланы қасына алып отырғыады.

Біраздан кейін Абай:


  • Ата, сізден бір сұрақ сұрауға болады ма? – дейді.

  • Е, шырағым сұрай ғой, депті Жанқұтты шешен.

  • Ата, арзан не, қымбат не, дауасыз не? Соны білейін деп едім, - депті Абай.

  • Шырағым, Абайжан! Арзан - өтірік, қымбат - шындық, ал дауасыз деген ол кәрілік емес пе? Жанарыңның оты бар екен – ақындығың шығар, маңдайың жазық екен – ойлылығың шығар, халқыңның қалаулы азаматы бол, - деп Жанқұтты батасын беріпті.

  • Абай Жанқұтты шешеннен нені білгісі келеді?

  • Сендер шешенге қандай сауал қояр едіңдер?

  • Өздеріңе үлкендердің бата берген кезі болды ма?

  • Естеріңе түсіріп әңгімелеп беріңдер.




  1. Шығармашылық, топтық жұмыс.

  1. тапсырма

Суретші Ә. Қастеевтің «Жас Абай» туындысы берілген. Өнер туындысына қараңдар. Оның бет бейнесінен, көзқарасынан нені аңғаруға болады.

  1. тапсырма

Төменде берілген Абайдың нақыл сөзін оқыңдар. Күнделікті өмірде осы өсиеттерді ұстанасыңдар ма? Әңгімелеп беріңдер.

«... Егерде есті кісілердің қатарында болғың келсе, күніне бір мәрте, болмаса жұмасында бір, ең болмаса айына бір, өзіңнен өзің есеп ал! (Он бесінші сөз)»

  1. тапсырма

Абайдың «... Адамның жақсысы – адамға сүйіспеншілікпен қарағандар» деген ойын тақырып етіп алып, төмендегі кейіпкерлерді қатыстыра отырып, шағын қойылым дайындап, сахналаңдар.

  • Отбасында үлгілі бала;

  • Жақсы, мейірімді оқушы;

  • Нағыз дос;

  • Елгезек бала.




  1. Топпен ән айту.

«Кел, балалар, оқулық!» 10 бет

Өлеңін жазған: Ыбырай Алтынсарин

Әнін жазған: Латиф Хамиди





  1. Үй тапсырмасы.

«Адамзаттың Абайы» Мұзафар Әлімбаев 8-9 бет оқу.




  1. Соңғы тыныштық сәті.Баяу әуен орындалып тұрады.Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жүрегімізге саламыз.Бәріңізгі үлкен рахмет!!!





Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мектеп:№4 орта мектеп №__2__

Мұғалiм: Қырғызбекова Е. Қ. Оқушылар саны: ____

Сынып:2 Мерзiм:___________________________

Тақырып:Ұлы Абай даналығы

Құндылық:сүйіспеншілік Қасиеттер: адалдық, құрметтеу, жауапкершілік

Сабақ мақсаты: Абай даналығы туралы түсінік бере отырып, оның дүниетанымының сүйіспеншілік құндылығына негізделгенін ұғындыру.

Міндеттері:

  • Абай даналығын сүйіспеншілік құндылығымен байланыстыра отырып үйрету;

  • Адалдық, жауапкершілік қасиеттерін дамыту;

  • Айнала қоршаған ортаны құрметтей отырып, адал, жауапкершілікті болуға тәрбиелеу.

Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер)

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастырукезеңi.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Тыныштық сәті: Тыныштық мезеті

  1. Үй тапсырмасын тексеру

«Адамзаттың Абайы» Мұзафар Әлімбаев 8-9 бет оқу.

  • Ақын өлеңде Абайды неліктен «Бар қазақтың данасы», «Адамзаттың баласы» дейді?

  • Абайды «Адамзаттың баласы» етіп тұрған қандай қасиеттері деп ойлайсыңдар?

  • Өздерің Абай туралы қандай мәліметтер білесіңдер?

Ескерту

Үнтаспа


Волшевная композиция хрустальная грусть

  1. Дәйексөз.

«... Адамның жақсысы – адамға сүйіспеншілікпен қарағандар» Абай Құнанабаев

Қыздарға бір рет, ұлдарға бір рет, барлығына бірге хормен айтқыздырту.

Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?





  1. Әңгiмелеу

Мұхтар Әуезов шығармашылығынан үзінді

... Таудан соққан ызғар, қатал мінездердің ызғары тәрізді. Ызылдаған суық лептің қарсысына ана жыры, мейірім шапқат жыры үн қосады. Құшағына тартқан өзгеше бір күш, бар дүниені өзіне бағындырар орны бар, баяу да болса, басым саз. Абай бір түрлі сейіліп, іштей серпіліп алып, тау жотасынан бейіктеп, аспанға қарады. Толық ай ашық көкті қалқып, сызып келіп, бір топ шоғыр қара бұлтқа кірді. Кірді де қызық күйге түсті. Абай соған қарап өзге жайдың бәрін ұмытып, аңырап телміре қалды.

Қара қошқыл кілегей бұлттың жоғарғы жақ шетін ала кірген ай бір көрініп, бір сүңгіп, машығынан тыс жылдам жүріп, дәл жасырынбақ ойнағандай құбылады. Кейде біржолата білінбей батып кетеді, артынан тез жарық етіп, күліп шыға келед те, лезде барып тағы шомады.

Келесі сәтте көзін қысып, сығырайтып, әдейі ойнағандай боп, бір жақ шетін ғана көрсетіп, сызып қалқып отырады да, тағы да сөне қалады. Абай дәл мұндай болып құбылған ойнақы айды ең алғаш байқағаны осы еді. Тағы бі рет, ай шеті қылдырықтай боп көріне түсіп, сөне қалғанда, еріксіз күліп жіберді... Мынау ай дәл бір құлдыраған жас бала тәрізденді... «Қу шұнақ, тәтті қылығы бар бала».



  • Табиғаттың қандай көріністері Абайдың көңіліне шаттық сыйлады?

  • Табиғатқа тамсану адамды не нәрсеге шабыттандырады?

  • Табиғаттың қандай әсем құбылыстарын адамның мінезіне теңеуге болады? Неліктен?

  • Өзің табиғаттың ғажап көріністеріне куә болған кезде қандай сезімге бөленесің? Әңгімелеп беріңдер.




  1. Шығармашылық, топтық жұмыс.

  1. тапсырма

Абайдың бір өлеңін оқып, ондағы адамгершілікті, ізгілікті ойларды тауып, айтып беріңдер.

  1. тапсырма

Абайдың « ... Сен де – бір кірпіш, дүниеге, Кетігін тап та, бар қалан!» - деген өлең жолдарын басшылыққа алып, өздеріңнің өмірге қалайтын кірпіштердің қандай құндылықтар мен қаситтерден тұратынын дәптерге жазыңдар.




  1. Топпен ән айту.

«Кел, балалар, оқулық!» 10 бет

Өлеңін жазған: Ыбырай Алтынсарин

Әнін жазған: Латиф Хамиди





  1. Үй тапсырмасы.

«Түймеқыз» (үзінді) Ханс Кристиан Андерсен 11-12 бет оқу.




  1. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен орындалып тұрады.Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жүрегімізге саламыз.Бәріңізгі үлкен рахмет!!!





Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мектеп:№4 орта мектеп №__3__

Мұғалiм: Қырғызбекова Е. Қ. Оқушылар саны: ____

Сынып:2 Мерзiм:___________________________

Тақырып: Х. К. Андерсеннің дана ертегілері

Құндылық:сүйіспеншілік Қасиеттер: ізгілік, қамқорлық, жанашырлық

Сабақ мақсаты: оқушыларды Андерсеннің дана ертегілерімен таныстыру арқылы сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

  • Оқушыларды ертегілерден үлгі-өнеге алуға үйрете отырып, ізгілік, қамқорлық, жанашырлық қаситеттері туралы түсінік беру;

  • Оқушыларды өзіне және өзгелерге қамқор болуға баулу;

  • Оқушыларды ізгілік, қамқорлық, жанашырлық қасиеттеріне тәрбиелеу,

Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер)

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастырукезеңi.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Тыныштық сәті: ОРМАНҒА ОЙША СЕРУЕН

  1. Үй тапсырмасын тексеру

«Түймеқыз» (үзінді) Ханс Кристиан Андерсен 11-12 бет оқу.

  • Түймеқыздың қарлығашқа қамқорлық жасауының себебі неде?

  • Түймеқыз жақсылығының өтеуін күтті ме?

  • Өзіңе басқалардың жасаған жақсылығын естеріңе түсіріп, айтып беріңдер.

Ескерту

Үнтаспа


Волшевная композиция хрустальная грусть

  1. Дәйексөз.

«Ертегілер – жақсылықтың ұясы» Нақыл сөз

Қыздарға бір рет, ұлдарға бір рет, барлығына бірге хормен айтқыздырту.

Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?





  1. Әңгiмелеу

Мультфильм «Су перісі»

Интернет желісінен

  1. Шығармашылық, топтық жұмыс.

1-тапсырма.

Өздерің үлкендерден қандай ертегілер естідіңдер? Естеріңе түсіріп айтып беріңдер.



2-тапсырма.

Андерсен ертегісіндегі ертекші Оле-Лукойемен танысыңдар. Дәптерге оның шапаны мен қолшатырының суреттерін салып, бояңдар. (Оқулықтың 12-13 беті)






  1. Топпен ән айту.

«Ерден атайдың әні» 17 бет

Өлеңін жазған: Әбдірахман Асылбеков

Әнін жазған: Ескендір Хасанғалиев





  1. Үй тапсырмасы.

«Ұсқынсыз үйрек» (үзінді) Ханс Кристиан Андерсен

13-15 бет оқу.






  1. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен орындалып тұрады.Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жүрегімізге саламыз.Бәріңізгі үлкен рахмет!!!





Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мектеп:№4 орта мектеп №__4__

Мұғалiм: Қырғызбекова Е. Қ. Оқушылар саны: ____

Сынып:2 Мерзiм:___________________________

Тақырып: Х. К. Андерсеннің дана ертегілері

Құндылық:сүйіспеншілік Қасиеттер: ізгілік, қамқорлық, жанашырлық

Сабақ мақсаты: оқушыларды Андерсеннің дана ертегілерімен таныстыру арқылы сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

  • Оқушыларды ертегілерден үлгі-өнеге алуға үйрете отырып, ізгілік, қамқорлық, жанашырлық қаситеттері туралы түсінік беру;

  • Оқушыларды өзіне және өзгелерге қамқор болуға баулу;

  • Оқушыларды ізгілік, қамқорлық, жанашырлық қасиеттеріне тәрбиелеу,

Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер)

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастырукезеңi.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Тыныштық сәті: Тыныштық мезеті

  1. Үй тапсырмасын тексеру

«Ұсқынсыз үйрек» (үзінді) Ханс Кристиан Андерсен

13-15 бет оқу.



  • Балапан неліктен ұсқынсыз үйрек атанды?

  • Балапан қиыншылықтарды қалайша жеңді?

  • Балапанның аққулар арасында өзін бақытты сезінуіннің себебі неде?

  • Адамның шынай табиғаты неде?

  • Адам шынайы табиғатынан алшақтап кеткенде қандай күйге түседі?

Ескерту

Үнтаспа


Волшевная композиция хрустальная грусть

  1. Дәйексөз.

«Ертегілер – жақсылықтың ұясы» Нақыл сөз

Қыздарға бір рет, ұлдарға бір рет, барлығына бірге хормен айтқыздырту.

Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?





  1. Әңгiмелеу

Мультфильм «Түйме қыз»

Интернет желісінен

  1. Шығармашылық, топтық жұмыс.

1-тапсырма.

Суреттерге қараңдар. Өздеріңе ұнайтын ертегі кейіпкерінің жақсы қасиеттері туралы әңгімелеп беріңдер.



2-тапсырма.

Бүгін қандай жақсы істердің куәсі болдың? Жаз.






  1. Топпен ән айту.

«Ерден атайдың әні» 17 бет

Өлеңін жазған: Әбдірахман Асылбеков

Әнін жазған: Ескендір Хасанғалиев





  1. Үй тапсырмасы.

«Қазына» ел аузынан 18 бет оқу.




  1. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен орындалып тұрады.Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жүрегімізге саламыз.Бәріңізгі үлкен рахмет!!!





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет