Математика
|
Уақыты:
|
Кабинет:
|
Мұғалім:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Разрядтар мен кластардың кестесі. Тура сұрағы болатын («...бірлік кем», «...есе кем») есептерді салыстыру
|
Сілтеме
|
Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор
|
Сабақтың жабдығы
|
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер
|
Жалпы мақсаттар
Оқыту нәтижесі
|
Мақсаты: көп таңбалы сандардың құрылымы және жаңа санау бірлігі – мыңдық туралы түсініктерін қалыптастыру; көп таңбалы сандарды оқи алуға үйрету.
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау парақшасымен таныстыру
|
Топқа бөлу
|
Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі.
|
Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі.
|
Ынтымақтастық атмосферасы
|
Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып,бүгінгі күніне сәттілік тілейді.
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.
|
Үй тапсырмасын пысықтау
|
1. Көркем жазу минуты. 5 жүздік, 3 ондық, 1 бірлігі бар санды жазыңдар.
( 531, 513, 351, 315, 153, 135). Қандай сандар жаздыңдар? Ең үлкен, ең кіші сандарды ата.(531,135).
|
Оқушылар ауызша орындайды
|
Жаңа сабақ
|
Кестеде жазылған сандарды оқы. Әр санның разрядтық қосылғыштарын ата. Ауызша жұмыс.
Жүздіктер
|
Ондықтар
|
Бірліктер
|
5
|
0
|
6
|
|
4
|
1
|
7
|
2
|
0
|
9
|
9
|
9
|
Математикалық диктант. Мына сандарды жазыңдар.
2 жүздік
4 жүздік, 2 бірлік
7 жүздік, 5 ондық, 6 бірлік. (200, 402, 756, 900, )
Алдыңғы сан 897; (896)
Келесі сан 389; (390)
5 ондық, 7 бірлік; (57)
Жүздіктермен санау арқылы сендер жаңа санау бірлігі мыңды білдіңдер. Мыңдықтармен де бірліктер сияқты санайды.
Заттардың саны көп болған кезде, оларды мыңдықтармен санайды. Мыңдық – жаңа санау бірлігі. Мыңдармен санауды да бірліктермен санағандай орындайды.
Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөліп,орындату және түсінідіру.
Дәптермен жұмыс.
|
Сергіту сәті
|
Сергіту сәті:
Мен домалақ апельсин. Орманда күннен нәр алған.( қолдарын көтеріп керіледі)
Алманың да, алмұрттыңда досымыз. ( біріне- бірі бұрылып, қолдарын көтереді)
Біз піскен шиелерміз, шыққан күннің көзінен. ( отырып, тұрады)
Мұғалім: Ал жемістер, сап түзейік бәріміз,
Қатар тұрсақ жеміс-жидек бағымыз. (қолдарын көтеріп, екі жаққа теңселеді.)
|
Ой толғаныс
|
100 көлемінде ондықтан аттап қосу және азайту.
1.Есепте
А)18+2 31-2 38+2 20-2
29+2 50-2 48+2 30-2
Ә) 41-2-1 49+2+1 61-2-1
30-1-1 79+2+1 68+2+1
2. 28+2+9 39+2+50 48+2+7
41-2+20 21-2+30 30-2+60
3. 19+3 80-3 18+3
28+3 12-3 38+3
17+3 21-3 47+3
20+3 60-3 58+3
4. 59+3+1 21-3-1 39+3+1
38+3+1 29+3+1 41-3-1
5. 56+(37+3) 86-(69+3) 77-(48+3)
98-(41-3) 97-(39+3) 64+(17+3)
6. 26+4 40-4 37+4 20-4
47+4 31-4 48+4 42-4
7. 27+4+1 30-4-1 29+4+1
46+4+1 51-4-1 49+4+1
|
Сабақты бекіту
|
Бүгінгі сабақта біз не істедік?
|
Саған қайсы тапсырма қиын болды?
|
Үй тапсырмасы
|
Оқулықтағы тапсырмаларды орындату
|
Оқушылар күнделіктеріне жазады
|
Бағалау
|
Бүгінгі сабақ ұнады ма?
Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.
|
Бағалау парақшасын толтырады
|