Пән атауы
|
Биология
|
Оқытушының аты – жөні: Шешенханова А.М
|
Тақырыбы
|
Ч. Дарвиннің эволюциялық ілімі. Жаратылыстану ғылымындағы жетістіктер. Ч.Дарвиннің қолдан сұрыптау.
|
Күні:
|
7.03
|
Топ:
|
107
|
қатысқандар
|
|
қатыспағандар
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Ч. Дарвиннің эволюциялық теориясының негізгі қағидаларын білу, ғылымдағы жаңалықтары мен еңбектерін анықтау және табиғи сұрыпталу мен қолдан сұрыптаудың айырмашылығы мен ұқсастығын ажырату.
|
Бағалау критерийі
|
Ч. Дарвиннің эволюциялық теориясын, ғылыми жетістіктері туралы талдайды. Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. Топпен жұмыс, өзіндік пікір айтулары қалыптасады.
|
Сілтеме
| |
Ресурстар
|
Оқулық, слайд, тапсырмалар, қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
|
Алдыңғы оқу
|
Эволюциялық идеялардың даму тарихы. К.Линней, Ж.Б. Ламарктың эволюциялық ілімдері.
|
Сабақ жоспары
Жоспарланған уақыт
|
Сабақ барысы
|
Қолданылатын әдіс - тәсілдер
|
Басталуы
|
Үйымдастыру кезеңі:
Студенттерді тексеріп, топқа бөлу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Екі қолға қаламсап алып, бір мезгілде екі қолымен мынадай әрекеттерді атқарады:
1. Оң қолымен бес үшбұрыш, ал сол қолымен бес төртбұрыш салады.
2.Оң қолымен бес шеңбер, ал сол қолымен бес үшбұрыш салады.
Екі қолмен бір мезгілде әртүрлі әрекеттер жасағанда, мидың екі бөлігі де жұмысқа қосылатын болады. Әдетте оңқайлардың (оң қолымен жұмыс жасайтындардың) миының сол жақ жарты шары жұмысқа жұмылдырылады да, ал оң жағы жұмысқа белсене араласпайды.
«Миға шабылу»
Эволюция ілімі жайлы не білеміз.
|
«Екі қолды жұмысқа жұмылдыру»
тренинг
«Миға шабылу» әдісі
|
Ортасы
|
Жаңа білім. Білу және түсіну. Берілген мәтіндерді студенттер оқыпып тапсырманы орындайды.
1-тапсырма: Ч. Дарвин ілімінің шығынау себепші болған жағдайлар
1топ - Ч. Дарвиннің өмірбаяны
2 топ- Ч. Дарвиннің ілімінің шығу және алғышарттары
3 топ - Ғылымдағы жаңалықтары, еңбектері, эволюциялық теориясының негізгі қағидалары.
2 - тапсырма: Органикалық дүниенің тарихи дамуының үш факторы.
1 топ- Тұқым қуалайтын өзергіштік
2 топ -Тіршілік үшін күрес
3 топ- Табиғи сұрыпталу
3 – тапсырма:
Қолдан сұрыптаудың түрлері.
Қолдан сұрыптау мен табиғи сұрыпталудың айырмашылығы мен ұқсастығы.
|
«Кейс – стади» әдісі
Жұмысты жүргізу үшін тапсырма
ұсынылады, оны бөліп-бөліп кезекпен оқиды, немесе айтады, талдау жасайды, өз ойларын ортаға салады.
Постер қорғау
«ВЕН» диаграммасы
|
Аяқталуы
Рефлексия:
|
Сабақты бекіту: “Сандар сөйлейді” ойыны
1809 — / Ч.Дарвиннің туған жылы/
1826 - /Эдинбург университетінің медицина факультетіне оқуға түседі/.
12.02- /Туған күні/
22 - /Саяхатқа қатысқан жасы/
1831 — /оқу бітірген жылы, саяхатқа шыққан жылы
1828 — /Кембридж университетінің дін факультетіне түсуі/
1836 - /Саяхаттың аяқталған жылы/
27.12 - /саяхаттың аяқталған күні/
5 — /саяхатта болған жылы/
25.10 — /Саяхаттың аяқталған күні/
2 — /Қолдан және табиғи сұрыпталудың бөлінуі/
1868 — /«Үй хайуанаттары мен мәдени өсімдіктердің өзгеруі» деген еңбегі/
1859 — /«Табиғи сұрыпталу жолымен түрлердің пайда болуы» деген еңбегі/
1871 — /«Адамның шығу тегі» туралы еңбегі/
1882 — /Ч.Дарвиннің қайтыс болған жылы/.
Конец формы
Үйге тапсырма: Ч.Дарвиннің қолдан сұрыптау ілімі
Бағалау:
Кері байланыс: «Плюс- Минус- Қызықты
«П» - «плюс»- сабақ барысында өзіне ұнағанның бәрін жазады, пайдалы ақпараттар, әдіс-тәсілдер т.б.
«М» - «минус»- сабақта өзіне ұнамағанның барлығын жазады, жалықтырған немесе түсініксіз болған тұстарын жазады.
«Қ» - «қызықты»- өздерін таңқалдырған немесе жаңа ақпарат туралы, проблеманы шешу жолдары жайлы жазады.
|
«Ойлан тап» әдісі
«Плюс- Минус- Қызықты» әдісі
|
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
ЖАРКЕНТ ГУАНИТАРЛЫҚ – ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ
БЕКІТЕМІН
Колледж директорының ҒӘІЖ
жөніндегі орынбасары
_______ К.Б. Құрабалдиева
« » ____________ 2019ж
АШЫҚ
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пән : Биология
Топ 107
Тақырыбы: Ч. Дарвиннің эволюциялық ілімі, қолдан сұрыптау теориясы.
Оқытушы: А.М. Шешенханова
Жаркент 2019ж
Достарыңызбен бөлісу: |