Пән: қазақ тілі
|
Сынып: 4 «А»
|
Б.Т.Ахметова
|
Тақырып:
|
Мен (бен, пен), және шылаулары
|
Оқыту мақсаты
|
Мен (бен, пен), және шылаулары сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратындығын ұғындыру, топтық жұмыста сыни ойлау арқылы білімді тәжірибемен қолдану.
|
Күтілетін нәтиже:
|
өткен сабақпен жаңа сабақты байланыстыра отырып меңгереді;
мен (бен, пен), және шылаулары туралы нақтырақ мағлұмат алады;
|
Модульдер
Әдіс - тәсілдер
|
1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
- Оқушылармен бірлесе сабақтың мақсатын жоспарлау «Сен маған-мен саған»
- Диалогтік оқыту (Топтық жұмыс)
2.СТО
3. Оқыту үшін бағалау
- Өзін-өзі бағалау парағы
4. Жас ерекшеліктеріне сай оқыту
5. АКТ
- интерактивті тақтамен жұмыс
6. Талантты және дарынды балаларды оқыту (А,В,С деңгейіндегі оқушыларды ескеру, бақылау)
7. Оқытуды басқару және көшбасшылық (Сыныпты дұрыс ұйымдастыру).
|
Ресурстар
|
оқулығы, суреттер, тапсырма жазылған карточкалар бағалау парақшалары,
|
Жоспар
|
Кезеңдер
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Өткенді қайталау
Қызығушылы-ғын ояту
|
1) Психологиялық ахуал.
- Балалар, шаттық шеңберіне тұрайық, менің айтқан сөздерімді қайталайық
-Мен сабаққа жақсы қатысып отырамын.
-Сабақты зейінді тыңдаймын.
-Бүгінгі сабақты түсініп, жақсы баға алуға тырысамын.
-Ал, енді өзімізді-өзіміз басымыздан сипап «жарайсың» деп мақтайық
- Қандай сөз табымен таныстық? Шылау сөйлемдегі қызметіне қарай нешеге бөлінеді?
Септеулік шылау, Жалғаулық шылау және Демеулік шылау болып бөлінеді
Топқа: шылау, септеулік шылау, жалғаулық шылау және демеулік шылау болып бөлінеміз
2) Топбасшы сайлайды, бағалау парағын тарату
3) «Сен маған-мен саған» әдісімен тақтадағы сұрақтарға жауап берейік.
Ш: Үстеуіс-әрекеттің мезгілін, мекенін, сын-қимылын білдіретін сөздерді үстеу дейміз. Үстеу-сөз табы. Ол қайда? қашан? қалай? деген сұрақтарға жауап береді. Үстеу мағынасына қарай неше топқа бөлінеді. (Мезгіл, мекен, сын-қимыл үстеу болып бөлінеді).
С:Мезгіл үстеуі дегеніміз қимылдың, іс-әрекеттің мезгілін білдіретін сөздерді мезгіл үстеу дейміз. Қашан? деген сұраққа жауап береді).
Мекен үстеу дегеніміз іс-ірекеттің болған орнын, бағытын білдіріп, қайда? қайдан? деген сұраққа жауап береді.
Ж:Сын-қимыл үстеу дегенімізіс-әрекеттің амалын, тәсілін, бейнесін білдіреді. Қалай? деген сұрақа жауап береді.
Қайда, қандай мекен үстеудің сұрағы.
Д: Қалай? сұрағына жауап беретін сын-қимыл үстеу - ақырын, әрең,тез-тез.
Бүгін-ертең мезгіл үстеуге жатады.
-Қазақ тілінде неше сөз табы бар? Қандай сөз таптарын білеміз?
Сөз табы
Зат есім
Електеуіш сөздер
Шылау
Одағай
Есімдік
Үстеу
Сан есім
Сын есім
Етістік
Үй тапсырмасын тексеру
|
шылау, септеулік, жалғаулық және демеулік шылау болып топқа бөлінеді.
Топтар бір-бірінің
сұрақтары-на жауап береді.
|
Мағынаны ашу
ІҮ Жаңа сабақ
|
Тақтаға жеміс, көкөніс, ойыншықтардың суреттері ілінеді. Оқушылар жемістер мен жемістерді, көкеністер мен көкөністерді, ойыншықтар мен ойыншықтардың аттарын қатыстырып, сөйлем құрастырып жазады.
Мысалы:
1.Алма мен алмұрт-жеміс. 2.Орамжапырақ пен қияр-көкөніс. 3.Қарбыз бен қауын бақшада өседі. 4.Апам дүкенннен күріш, ұн, қант және әр түрлі ыдыстар сатып әкелді.
-Сөйлем ішінен шылауларды тапқызу.
Оқушы жауабы: мен, пен, бен, және - шылаулар. Олар сөз бен сөзді байланыстырып тұр.
|
Достарыңызбен бөлісу: |