Мақсаты:
|
Оқушыларға демеулік шылау жайлы түсінік беру
|
Міндеті:
|
Шылау сөздердің басқа сөз таптарынан айырмашылығын таныту, өз ойларын толық байланыстыра отырып, сөйлеу шеберлігін, көркем
жазу дағдыларын жетілдіру.
|
Күтілетін нәтиже
|
1.Оқушылар өз ойларын еркін жеткізеді
2. Талдау жұмысын жасай алады
3. Мәтін ішінен шылау түрлерін табады
|
Ресурстар
|
Плакаттар, электронды оқулық, стикер, маркер, бағалау парағы,
бағдаршам суреті, кеспе қағаздар
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа тақырыпты меңгерту
|
Пәнаралық байланыс
|
Орыс тілі, бейнелеу, қазақ әдебиеті
|
Әдіс-тәсілдер
|
«Миға шабуыл», «Білгенге маржан», «Алма ағашы», «Айналмалы
бекет», рефлексия, диалогтық оқыту
|
Кіріктірілген модульдер
|
Сыни тұрғыдан оқытуға үйрету, АКТ, оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер, талантты және дарынды балаларды оқыту
|
№№
|
Кезеңдер
|
Уақы
ты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
1
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2мин
|
Топтастыру
кезеңі: Оқушыларды жыл
мезгілдері арқылы топқа
бөледі
|
Оқушылар төрт топқа бөлінеді
|
2мин
|
Сабақтың мақсатымен
таныстырады
|
Оқушылар міндеттерін түсінеді
|
2мин
|
Оқушыларға бағалау әдісін
түсіндіреді
|
Оқушыларсабақ барысында ұпай жинайды
|
|
2
|
Үй
тапсырмасын
сұрау
|
5мин
|
1.Үйге берілген жаттығуды тексереді, дәптерлерін алмастырады
2. Семантикалық картамен жұмыс
3. Венн диаграммасы арқылы оқушылардың өткен тақырыпты қалай меңгергенін тексереді
|
Оқушылар жылдам жауап береді
Семантикалық картамен жұмыс жасайды
Септеулік пен жалғаулық шылауды салыстырады
|
|
3
|
Жаңа сабақ
|
4мин
2мин
|
Электронды оқулықтан жаңа сабақты тыңдатады
|
Оқушылар демеулік шылау жайлы тыңдайды
|
Демеулік:1.Күшейткіш
2.Болжалдық
3. Болымсыздық
4. Сұраулық
5. Шектік
6. Нақтылау
|
Оқушылар мәнді де мағыналы сұрақтар қоюға әрекет жасайды
|
4
|
Жаңа сабақты пысықтау
|
5мин
4 мин
3мин
5мин
|
2.Оқулықпен жұмыс:
355-жаттығу. Демеулік шылаудың қай сөз табымен тіркесіп тұрғанын айтыңдар
І топ 1-2сөйлем
ІІ топ 3-сөйлем
ІІІ топ 4-сөйлем
І топ 5-6 сөйлем
«Ойнайық та, ойлайық!
Сөзтізбекті толтыру.
Демеуліктердің қандай болатынын білесің бе?
|
Оқушылар жауап береді
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды
Сөзтізбекті толтырады
Өз ойларын айтады
|
5
|
Қорытынды
лау
|
3мин
2мин
2мин
|
Сергіту сәті
Енді Қ. Мырза Әлидің «Не үшін?» атты өлеңін бірге орындаймыз
Ал, шылау не үшін қажет?...
Сабақты «Бағдаршам» арқылы қорытындылау
|
Оқушылар тақтада берілген өлеңді бірге дауыстап оқиды
Оқушылар қорытынды ойларын айтады
Әр оқушы дұрыс жауапқа алдындағы бағдаршамды көтереді
|
Бағалау:
Оқушылардың сабақ барысында жинаған ұпайларын топ басшы есептейді
|
Оқушы сабақ барысында жинаған ұпайын санайды
|
Рефлексия: Оқушыларға стикер таратып, өздерінің сабақтан алған әсерін жазуды тапсырады
|
Әр оқушы сабақтан алған әсерін стикерге жазу арқылы білдіреді
|
6
|
Үйге тапсырма
|
2мин
|
1.. 356-жаттығу. Мәтіннен демеулік шылауды табу
2. Шылауларды қатыстырып бір шумақ өлең жазып келу
|
Берілген тапсырмалар бойынша түсінбегендерін сұрайды
|