Пән: Қазақ тілі тақырыбы: Дастархан жаю әдебі Мұғалім: Сырлыбайұлы Б



Дата12.03.2018
өлшемі65,66 Kb.
#39267
түріСабақ
Сабақ жоспары


Пән: Қазақ тілі

ТАҚЫРЫБЫ: Дастархан жаю әдебі


Мұғалім: Сырлыбайұлы Б.

СЫНЫП: 5

ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

ОҚУ МАҚСАТТАРЫ:

.Баяу және анық айтылғанжиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну

Көрген, тыңдаған мәтіннің (ұзақтығы 3-5 мин шамасында) мазмұны бойынша мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті, суретті таңдау

Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап

Оқыған/ аудио/бейне- материалдар негізінде заттардың таныс атауларын жазу



САБАҚ МАҚСАТЫ:

Барлық оқушылар:


 Оқушылардың қазақ халқының салт-дәстүрлері жайлы түсініктерін жетілдіре отырып, қазақ  ұлтының,тұрмыстық мәдениетінің ізгілікті рухын сезіндіру.

.


Оқушылардың көбі:

Тыңдалым дағдыларын дамыту,өзіндік пікірлерін ашық айтуға, қалыптастыру, ойлау қабілеттерін арттыру.







Оқушылардың кейбірі:

Қонақжайлылыққа, сыйластық, татулық қасиеттерін мейлінше қалыптастыру.







СӨЗДІК ҚОР:

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Дастархан, ұлттық тағам, ас қою әдебі, бауырсақ, сүт өнімдері.

Алдыңғы білімдер

Үй жануарлары

Жоспар

Іс-әрекет кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурс

Сабақтың басы

Ертеңгілік шеңбер

Көжектерім тұрыңдар,

(іс – қимылмен көрсету)

Беттеріңді жуындар,

Айнаға қараңдар.

Шаштарыңды тараңдар.



(МК) Сахналау.

Слайдта дастархан жасауының суреттері көрсетілген.

-Балалар, суретте не бейнеленген?

-Не көрсетіліп жатыр?

-Ендеше сабақтың тақырыбы қандай?

Экранда сабақтың тақырыбы мен мақсаты жазылған.


Аудиожазба


Сабақтың ортасы



(Т) Психологиялық дайындық. 
Жүректен - жүрекке 
Қолымызға мына кішкене жүрекшелерді ұстап тұрып мына өлең жолдарын 
бірге айтамыз. 
Бәрін де жақсы көремін, 
Үнемі көмек беремін. 
Үлкенді сыйлау - кішілік
Үлгілі мінез - кісілік. 

Осындай жылы жүректерге толы шеңбер аясында тұрып, қуанышты көңілмен сабағымызды бастайық. 
Оқушыларды II топқа бөлу. 
Ең алдымен ағаш ыдысқа шұжық, бауырсақ, қымыз суреттерін таратамын,сол бойынша топқа бөлу.
(Ұ)Бірлесе оқу әдісі арқылы буындарды қосып оқу.

  1. . Миға шабуыл

Слайдта дастархан жасауының суреттері көрсетілген.

-Балалар, суретте не бейнеленген?

-Не көрсетіліп жатыр?

-Ендеше сабақтың тақырыбы қандай?

Экранда сабақтың тақырыбы мен мақсаты жазылған.


  1. (МК) Тыңдалымға арналған тапсырмалар. Мәтінді тыңдау.

Мақсатпен тыңдау/түртіп алып жазу/

Әр топ 2-3 түйін сөздерді дәптрлеріне жазып отырады.

Әр топқа мәтіндер таратылады, оқушылар оқиды.(2 мин)

Қазақ халқының қонақжайлылығын, дастархан жаю әдебін ,ерекшелігін түсіндіру.



(Ж)  Сәйкестендіру сауалнамасы                          

Қонақасы- Бұл-әр жыл сайын қайталанып отыратын қыстық,азық-түліктің мол қоры. Оған түйе,жылқы,сиыр сияқты ірі мал сойылады.

Қалжа- Сыйлы қонақтарға,алыстан келген құрметті кісілерге,сойылған малдың басы малға бата жасаған жасы үлкен кісінің алдына қойылады.

Бас тарту- Қадірменді,сыйлы адамға арнайы сақталған соғым еті.

Соғым- Қонаққа арнап әзірленген тағам.
(Ж,қ)   Деңгейлік тапсырма

Оқушы деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

ІІІ деңгей Тақырыпқа байланысты шағын эссе жазады.

ІІ деңгей  Тақырыпқа сай мақал жазып,мағынасын ашу

І деңгей    Өлең шығару
(МК) Аудиомәтін тыңдау
Біздің халқымыздың құрметті қонақтарына ұсынатын басты тағамы-қазақша ет. Сыйлы қонаққа малдың басын тартады.

Табақ тарту-үлкен өнер, елдікке сын. . Аталған табақтарға сай жілік (ет) мүшелері болады. Ол мүшелерді ауыстыруға болмайды. Табақ тартуға қазақтар ерекше көңіл бөліп отырған.


Аңдардың суреттері

https://www.youtube.com/watch?v=vk3hvmGyvAM



Сабақтың соңы




«Сатылай көрсеткіш»  Кері байланыс

1. Раундробин әдісі

Әр топтан сабақтан алған ақпарат бойынша пікір айтылады, жалғастырылады

Мысалы: Қазақ халқының ұлттық тағамдары әр түрлі екен. Қазақ халқы асты өте жоғары бағалаған. «Ас –адамның арқауы» дегенді балаларына айтқан.








Қосымша ақпарат

Дифференциация – Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
денсаулық пен қауіпсіздік
АКТ
Құндылықтар


  • Тағам түрлерін ажыратып айта алады.

  • Көптік жалғауды қолдана алады.

Өзара бағалау;

Қалыптастырушы бағалау



  • Бейнематериалды тыңдату

  • Ынтымақтастық, табиғи өнімдерді бағалау

Бақылау

Сабақтың мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды?

Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?










Қорытынды бағалау
Сабақтың ең ұтымды кезеңдері:

1:

2:



Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті кезең:

1:


2:

Осы сабақтан келесі сабақты өткізуге септігін тигізетін сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет