Пән Биология Сыныбы 9 «Б» Уақыты 12. 02. 2016



Дата08.09.2017
өлшемі84 Kb.
#31404
түріСабақ
Сабақ жоспары


Пән

Биология Сыныбы 9 «Б» Уақыты 12.02.2016

Тақырыбы

Түр түзілу эмоцияналдық процесстің негізгі бағыттары

Мақсаты


1. Оқушыларға түр түзілу бағыттары туралы түсінік беру

2. Өмірге деген көзқарасын дамыту

3. Өз пікірін еркін айтуға тәрбиелеу


Күтілетін нәтиже

Оқушылар түр түзілу бағыттарын толық сипаттай алады. Топпен жұмыс істеу арқылы бір-бірін бағалауды үйренеді

Көрнекі құралдар

Ноутбук, интербелсенді тақта, плакат , маркер

Әдіс тәсілдер

Миға шабуыл, термин сөздер, биологик диктант, айналмалы бекет, эстафета әдісі

Сабақтың түрі

Аралас

Сабақтың типі

Жаңа тақырыпты меңгерту


Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері, модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті.

Оқушының іс- әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау
Биологик диктант

Миға шабуыл

3 мин
Сергіту сәті

3 мин
Негізгі бөлім

8 мин

Мәтінмен жұмыс


Топтық жұмыс
Термин сөздермен жұмыс

Айналмалы бекет әдісі

Эстафета әдісі

Қорытындылау 2 мин

Сабақтан кейінгі кері байланыс

3 мин
Үйге тапсырма беру

2мин


-Оқушылармен сабаққа дайындығын тексеру

-Оқушыларды түгендеу

-Психологиялық ахуал тудыру

- Оқушыларды топтарға бөлу

« Бәйге» сұрақтары арқылы сұрау

1.Адаптация дегеніміз не?

2.Мимикрия дегеніміз не?

3.Қорек талдауға бейімделу дегеніміз не?

4.Еліктеу рең дегеніміз не?

5.Климаттық бейімделу дегеніміз не?

6.Қорғаныш реңдер дегеніміз не?
- Коэволюция

-Қорғаныш реңді 3 типке бөлуге болады

-Биологик алға басу
-Түр түзілуі дегеніміз не?

-Микроэволюция дегеніміз не?


Оқушыларға сергіту сәтін өткізу

Оқушыларға түр түзілуі туралы түсінік беру. Географиялық және экологиялық түр түзілу туралы түсінік беру


Оқушыларға мәтінді оқып шығу тапсырылады.
Оқушыларға топтық жұмыс түсіндіріледі:

1-Топ. Популяция дегеніміз не?

2-Топ. Географиялық тип

3-Топ. Түрше

4-Топ. Экологиялық түр
Оқушыларға термин сөздер беріледі

Оқушылар берілген түсті шаблондарға сұрақтар жазады. Сағат стрелкасы бойынша кейінгі топқа өткізеді.


Оқушылар мәтіннен түсінгендерін дәптер бетіне түсіреді

Оқушылардың алған білімдерін бағалау.


Оқушыларға стикерлер таратылады.

Оқушыларға үйге тапсырма беріледі.


Оқушылар сабаққа дайындалады, жинақталады.

Оқушылар популяция, эволюция, мимикрия болып топқа бөлінеді


Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Оқушылар қалдырылған сөздерді тауып жазады

Оқушылар зейін қойып тыңдайды

Оқушылар мәтінді оқып шығады


Оқушылар бірлесіп топтық жұмысты атқарады

Оқушылар термин сөздерге жауап береді


.Кейінгі топ оқушылары ақ түске жауабын жазады

Оқушылар түсінгендерін жазады

Топ бір-бірін бағалайды


Оқушылар рефлекция жазады


Оқушылар үйде 30- & А.В.С сұрақтарына жауап жазады


Жұлдыз-шалар арқылы бағалау

Топ бір- бірін бағалай- ды

Жұлдыз- шалар арқылы бағалау


Мадақтауарқылы бағалау
Мадақтауарқылы бағалау
Сумма-тивті

Бағалау



Сабақ жоспары


Пән

Биология Сыныбы 9 «Б» Уақыты 20.02.2015

Тақырыбы

Жерде тіршіліктің пайда болуы туралы түсінік

Мақсаты


1. Оқушыларға жерде тіршіліктің пайда болуы туралы түсінік туралы түсінік беру

2. Өмірге деген көзқарасын дамыту

3. Өз пікірін еркін айтуға тәрбиелеу


Күтілетін нәтиже

Оқушылар жерде тіршіліктің пайда болуын сипаттай алады. Топпен жұмыс істеу арқылы бір-бірін бағалауды үйренеді

Көрнекі құралдар

Ноутбук, интербелсенді тақта, плакат , маркер

Әдіс тәсілдер

Миға шабуыл, термин сөздер

Сабақтың түрі

Аралас

Сабақтың типі

Жаңа тақырыпты меңгерту


Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері, модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті.

Оқушының іс- әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау

5 мин


Миға шабуыл

3 мин
Сергіту сәті

3 мин
Негізгі бөлім

8 мин


Мәтінмен жұмыс
Топтық жұмыс

Термин сөздермен жұмыс

Сиқырлы қалам әдісі

3 мин
Қорытындылау 2 мин

Сабақтан кейінгі кері байланыс

3 мин
Үйге тапсырма беру

2мин


-Оқушылармен сабаққа дайындығын тексеру

-Оқушыларды түгендеу

-Психологиялық ахуал тудыру

- Оқушыларды топтарға бөлу

Оқушыларға «Кім жылдам» сұрақтары беріледі


  1. Бейімдеушілік дегеніміз не?

  2. Түр дегенде нені түсінесіз?

  3. Мимикрия дегеніміз не?

  4. Қорғаныс реңдерге мысал келтір?

  5. Түр критерилерін атап бер?

Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту үшін сұрақтар беріледі



  • Тіршіліктің пайда болуы туралы не білесіз?

  • Биогенез дегеніміз не?

  • Абиогенез дегеніміз не?

Оқушыларға сергіту сәтін өткізу

Оқушыларға тіршіліктің пайда болуы туралы түсінік беру.

Тіршіліктің пайда болуына өз үлесін қосқан ғалымдар:

Оқушыларға мәтінді оқып шығу тапсырылады.
Оқушыларға топтық жұмыс беріледі:

1-Топ.А.Левенгук?

2-Топ. Спалаланцани

3-Топ. Тіршіліктің пайда болуы туралы материалистік және идеалистік түсініктер

4- Топ. Реди
Оқушыларға термин сөздер беріледі

Шарты: Оқушыларға өтілген таұырыптан түсінгендерін айтып беру тапсырылады

Оқушылардың алған білімдерін бағалау.

Оқушыларға стикерлер таратылады.

Оқушыларға үйге тапсырма беріледі.


Оқушылар сабаққа дайындалады, жинақталады.

Оқушылар биосфера , атмосфера, литосфера деп топтарға бөлінеді


Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Оқушылар өз пікірлерін айтады

Оқушылар зейін қойып тыңдайды

Оқушылар мәтінді оқып шығады


Оқушылар бірлесіп топтық жұмысты атқарады

Оқушылар термин сөздерге жауап береді


Оқушылар 1 сөйлемнен түсінгендерін айтып береді

Топ бір-бірін бағалайды

Оқушылар рефлекция жазады


Оқушылар үйде 4- & оқып келу тапсырылады


Жұлдыз-шалар арқылы бағалау

Топ бір- бірін бағалай- ды

Жұлдыз- шалар арқылы бағалау


Сумма-тивті

Бағалау


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет