Пәннің атауы Әдебиеттік оқу



Дата05.01.2017
өлшемі90,03 Kb.
#6433
Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі: Б. Уразгалиев





Пәннің атауы

Әдебиеттік оқу

Тақырыбы:

С. Мұқанов «Жылқы»

Мақсаты:

Мәтінді түсініп оқи отырып, мазмұнын ашу, жылқы туралы білімдерін кеңейту. Жазушымен таныстыру.

Жетістік критерийі

  • Жылқы туралы мәлімет алады.




Сілтеме:

Әдебиеттік оқу, 4 сынып. Әдебиеттік оқу әдістемесі, 2015 жыл.

Күтілетін нәтиже:

  • Жазушы шығармашылығымен танысады.

  • Әңгіменің көркемдік ерекшелігі мен тәрбиелік мәнін ашады.

  • Сұрақтар дайындайды.

  • Жылқы туралы мәлімет алады.

Ақпарат көздері, қолданатын материалдар:

Жазушының портреті,А3 форматтағы қағаздар, маркер, стикер, бағалау парақшалары.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Модульдердің ықпалдасуы:

Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен оқу.

«Ой қозғау» әдісі

«ДЖИГСО» әдісі

«Біреуін аласың-біреуін бересің» әдісі

«БАП» әдісі

«Соңғы 1 минут»

Қалай оқу керектігін үйрену, сыни тұрғыдан ойлау, АКТ,Жас ерекшелік,

Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау, Диалогтік оқыту.


Негізгі дереккөздері:

Мұғалімдерге арналған нұсқаулық 2015 жыл, әдебиеттік оқу оқулығы, әдістемелік жұмыс..

Сабақтың барысы:

Мұғалім әрекеті:

Тапсырмалар береді.



Оқушы әрекеті:

Тапсырмалар орындайды, талдайды.



Ұйымдастыру.

2 минут

Көңіл-күйді білдіретін смайликтерді үлестіру.

Өздерінің көңіл-күйлеріне байланысты смайликті алып, кәрзеңкеге салады.

Қызығушылығын ояту

3 минут

Топтарға бөлу:

Жылқы мен құлынның суретінің қима қағазы үлестіріледі.

Оқушылар суретті құрастырып, топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын сұрау.

Сөзжұмбақ шешу.

Ә. Тәжібаев «Жарық түнде жайлауда» өлеңін мәнерлеп оқу.

Сөзжұмбақ.

















































































































(1)... түнде, жазық дала, жайлауда,

Жалықпаймыз атқанша (2)... сайрауға.

(3),(5) ... астында (4)... тербеліп,

Үйренгенбіз толқынды жыр (6)... ға.


Өлеңді мәнерлеп оқиды.

Сөзжұмбақты шеше отырып, шағын әңгіме құрайды.






ж

а

р

ы

қ







т

а

ң







а

й







а

л

т

ы

б

а

қ

а

н




а

й




т

о

л

ғ

а

у






Білу.

Видео ролик көрсету.

«Ой қозғау» әдісі

Топтастыру.

3 минут

Видео ролик жүргізіледі.
Жылқы малы туралы не білесің?

Оқушылар видео ролик көріп, жылқы туралы білгендерін айтып топтастырады..

Түсіну.

Жаңа сабақ.

3 минут

Жазушы өмірі мен қызметіне қысқаша тоқталу.

Сонымен қатар, «Ботакөз», «Балуан Шолақ» романдарының авторы.



Жазушы туралы мәлімет ала отырып, өз білгендерімен ой бөліседі.

Қолдану.

Оқулықпен жұмыс

ДЖИГСО әдісі

7 минут


Жұптық жұмыс

«Өзіміз оқып танысайық, әңгімелейік»

Мәтінді бөлікке бөліп оқып, бір-біріне айту.

Тапсырма-1

І топ- Мәтіннің басынан бастап-кіріседі сөзіне дейін оқиды.

ІІ топ- Қос сөзінен бастап-қалады сөзіне дейін оқиды.

І-ІІ топтарға- тағы сөзінен бастап-соңына дейін оқиды.

Сөздікпен жұмыс:

Тебінде-қарды теуіп, қар астындағы шөпті жеу.

Қос- көшіп қонуға ыңғайлы, тігуі, жығуы оңай баспана.

Тапсырма -2

І жұп- Әңгімеде табиғат көрінісі қалай бейнеленген?

ІІ жұп- Жылқы баққан адамның үйі қалай аталады? Қос туралы не айтылған?

ІІІ жұп- Жылқы етінің қасиеті қандай? Жылқы терісі жөнінде не айтылған?

Барлық жұпқа- Мақан жылқышының сөзі. Бұл сөзінде ол не айтқысы келді?



Мәтінді бөлікке бөліп оқи отырып, өз түсініктерін, өз көзқарастарын айтады.

Әр топ өзіне берілген «Жылқы» әңгімесіндегі жолдарды түсініп оқып, жоспар құрады және жоспар бойынша мәтінді мазмұнын ашып әңгімелеп береді.



Талдау.

Видео ролик

«Біреуін аласың-біреуін бересің» әдісі

12 минут


Ақындардың жылқы жануарын бейнелеген өлең жолдары айтылған видео ролик көрсету.

Тапсырма-3

Жылқының пайдасы туралы өз пікіріңді дәлелде.

Жылқының пайдасы

дәлел

Еті




Қымызы




Тері




Қымызы, еті, терісі туралы түсінік беріп кету.


Видео ролик көреді.

Жылқының пайдасы туралы өз білгендері мен ой бөліседі.

Еті, қымызы, сүті туралы білгендерін ортаға салады.


Жинақтау.

БАП әдісі(басқа адамдардың пікірі)

7 минут


Тапсырма-4


Сасыған суды ішпейді

...

...

...

...
Тапсырма- 5

Ізденіс жұмыстары



  • Жылқы туралы мақал-мәтелдерр айту.

  • Жылқыға байланысты қандай ұлттық ойындарды білеміз?

  • Жүйрік аттарды қалай атайды?

  • Жылқы жүрісі туралы не айта аласың?

Сызбаны толтырады.

Өздерінің қалаған тапсырмаларын орындап, жеке жұмыс жасайды.

Бағалау.__«Соңғы_1_минут»__З_минут'>Бағалау.

«Соңғы 1 минут»

З минут

Қызықты дерек.

  • Өлшем атаулары

  • Жылқы терісі

  • Жылқы азығы




Сабақты қорытындылау.

Рефлексия бөлімі.

2 минут

«Шабадан. Еттартқыш. Қоқыс жәшігі» арқылы кері байланыс алу.

Оқушылар стикерлерге жазып, әр суреттің астына жапсырады.

Үйге тапсырма:

  1. «Жылқы» мәтінін түсініп оқып, мазмұнын айту.

  2. Ат әбзілдері туралы мәлімет жинақтау.

Оқушылар ізденеді.Ақпарат көздерін пайдаланады.

Бағалау.

2 минут

Қалыптастырушы бағалаулар:

  • «Бағдаршам» арқылы

  • Табыс критерийі арқылы

  • Өзін-өзі бағалау.

Жиынтық бағалау

Оқушылар түгел бағаланады.

Ш. Уалиханов атындағы негізгі орта мектебі

Тақырыбы:

С. Мұқанов «Жылқы»

Өткізген: Мустафина А. Е.



Сыныбы: 4


2015-16 оқу жылы

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет