«ЕСІК ГУМАНИТАРЛЫҚ-ЭКОНОМИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
Оқу сабағының жоспары
Ж.Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы
Модуль /пән атауы ЖБП Қазақ әдебиеті
Педагог:
2022 жылғы «»
1.Жалпы мәліметтер
Курс 1 топ:
Сабақтың түрі: Теориялық-Практикалық
2.Мақсаты: Суреткер жазушы Ж. Аймауытовтың өмірбаяны мен шығармашылығын оқытуда оқушыларға жан – жақты білім беру үшін, жазушының азаматтық биік тұлғасы, туған халқына, оның әдебиетіне, мәдениетіне сіңірген еңбегін танып – білуді оқушылардың өздеріне жұмыс істете, іздендіре отырып меңгерту.
Міндеттері:
Студенттердің ой - өрісін, ойлау қабілетін, ауыз – екі сөйлеу тілін дамыту, өз бетінше іздене білуге дағдыландыру, оқуға деген ынтасын арттыру.
3. Оқу-жаттығу білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби дағдылар тізбесі
Әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.Шығарма үзінділерін шығармашылық жұмыстарда қолданады.
3. Қажетті ресурстар А4 парағы,маркерлер,бағалау парағы,интербелсенді тақта,стикерлер,презентация.
5. Сабақтың барысы:
Сабақтың басы: Ұйымдастыру кезеңі,шаттық шеңберін құру.Жаңа сабақ түсіндіру.
Сабақтың ортасы: Презентация көрсету.Топтық жұмыс,постер.Видеоролик.
Сабақтың соңы: Бағалау,кері байланыс,рефлексия,үй тапсырмасын беру.
Сабақтың кезеңі/уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Білім алушылардың әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.«Күн» суреті арқылы сыныпта жағымы ортаны қалыптастыру. Күн суретін бір-біріне ұсына отырып, «күн» сөзі бар тілектер айту.
Тәтті кәмпиттер арқылы топтарға бөлу.
1.Ж Жүсіпбек Аймауытов туралы не білесіңдер?
2. Қандай шығармаларымен таныссыңдар?
Қазақ әдебиеті алыптарының бірі – Жүсіпбек Аймауытов. Оның қазақ әдебиетінің жанр жағынан дамытудағы еңбегі орасан зор. Ол – ақын, прозашы, публицист, сыншы, театр режисеры, аудармашы педагог болды. Бір өзі әдебиет пен ғылымның әр саласында еңбек етті. Қазақ әдебиетін проза, драматургия жанры жағынан қалыптастыруды және мектептер мен оқу орындарының оқушыларына арнап бірнеше оқу құралдарын жазуға қатысқан.
Осындай әдебиетіміздің, театрдың, ғылымның дамуына айрықша қызмет еткен қламгердің еңбектері 60 жыл бойы оқушының назарынан тасада қалып келді.
Еліміздегі қайта құрудың нәтижесінде болған өзгерістерден кейін ғана – 1988 жылдан бастап Ж. Аймауытовтың өмірі мен еңбектері және мақалалары жарық көре бастады.
1. Ғылыми – педагогикалық мұрасы
Ғылыми - педагогикалық мұрасы
Тәрбие жетекші
Психология
Жан жүйесі және өнер таңдау
Комплексті оқыту жолдары
2. Поэзиялық туындылары
Сарыарқаның сәлемі
Ах - ха - хау
Көшу
Тұңғиық түпсіз астында
Ұршығым
Жәмила
Әскер марсельезасы
Нұр күйі поэмасы
3. Драмалық жанры
Ескі тәртіппен бала оқыту
Рабиға
Мансапқорлар
Сылаң қыз
Шернияз
Қанапия мен Шәрбану
Ел қорғаны
4. Прозалық жанрлары
1. Романдары: «Қартқожа»1626;«Ақбілек» 1927 - 1928
|
Күн суретін бір-біріне ұсына отырып, «күн» сөзі бар тілектер айтады.
Студенттер мағлұматты тыңдайды.
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Екі жақты күнделік
Өз ойым
Кітаптапта жазылған
г
Кітаптапта жар
Кітт Кітапта жазылған
а жазылған
|
Тапсырманы орындайды.
|
|
|
Сабақтың соңы
|
Кейіпкерлерге хат әдісі
Кейіпкерге хат әдісін пайдаланып хат жазады.
|
Кейіпкерге хат жазады.
|
|
|
Рефлексия
|
- Сабақтан кейінгі көңіл-күйіңіз қандай?
- Сабақта ең маңызды не болды?
- Өз жұмысыңызға қанағаттанасыздар ба?
- Өзіңізді не үшін мақтар едіңіз?
- Сабақ қорытындысы бойынша кімді мақтар едіңіз? Неліктен?
- Кімнен жақсы көмек алдыңыз?
|
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
Үй тапсырмасы:
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |