Сабақ : 1
|
Мектеп: Шаған ЖОББМ
|
Күні : 23.09.2019
|
Мұғалім: Ханов Ш.У
|
Сынып: 9 «а»
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың бөлімі
|
1-бөлім: Жаһандану мәселелері. Стилистика
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жаһандану және ұлттық код
|
Оқу мақсаттары:
|
9.1.4.1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту
9.4.3.1. стильдік ерекешеліктеріне сай тілдік бірліктердің дұрыс қолдана білу
|
Сабақ мақсаты:
|
Түрлі бағыттағы мәтіндерді тілдік оралымдары мен терминдерін, ұғымдарын талдай отырып меңгерту
|
Пәнаралық байланыс:
|
әдебиет,тарих, география
|
АКТ-ны қолдану дағдылары:
|
Интербелсенді тақта, презентация, бейнематериал
|
Бағалау критерийлері:
|
Мәтіндегі айтылған ойды түсінеді;
Өз көзқарасын айта алады;
Стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді қолданады;
Мәтіннің негізгі ойын анықтайды
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар:
Сөйлеу дағдыларын жетілдіреді, оқыған материалдарына сыни көзқараспен қарап, пікірін білдіреді, сұрақтар қояды, болжайды.
Пән лексикасы және терминология:
жаһандану, стиь түрлері, стильдік белгілер.
Жазылым үшін қажетті сөз тіркестері:
Менің ойымша, ...................................,
Ойымды қорытындылайтын болсам, бұл пікір __________.
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
Мәңгілік ел құндылығы.Стилистика
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
|
Сабақтың басы
3 мин.
2 мин
|
1.Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқушылармен бірге тұрып “Шаттық шеңберін’ құру. Сабаққа байланысты бір – біріне ақ тілектерін жеткізу.
2.Топтастыру: Суреттер арқылы 4 топқа топтасады, суреттердің мәнін аша отырып тақырыпты болжайды.
«Ой қозғау» әдісі арқылы топқа мына сұрақтар қойылады:
Берілген суреттерді не байланыстырады?
Осы суреттер қандай идея береді?
Оқушылардың пікірі «ПОПС» формуласы бойынша тыңдалады.
Менің ойымша..
Себебі
Мен оған мынадай факті келтіремін..
Қорытындылай келе...
Топтарға бөлу.
Мәдени Жаһандану
Экономикалық Жаһандану
Ақпараттық-коммуникациялық Жаһандану
Сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады.
|
|
Сабақтың ортасы
10 мин.
10+8 мин.
|
Жаһанданудың құрамдас бөлігіне не жататынын түсіндіріп кету.
Тыңдалым алды кезең
Оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақ қойылады. «Еркін микрофон» әдісі Оқушылар сұраққа қатысты ойын білдіреді.
«Еркін микрафон» әдісі
1.Жаһандану деген не? Жаһандану сөзі саған таныс па?
2.Оның мағынасын қалай түсінесің?
3.Осы сөзге мән бере отырып, бүгінгі сабақ не туралы болуы мүмкін екенін болжап айт?
2.Біздің елімізде жаһанданудың белгілері бар ма? Қандай?
3.Жаһандану жағдайында ұлттық тәрбиеміз өзгере ме?
Мәтінді тыңдап, берілген кестені толтырыңыз.
Мәтін бөліктері
|
Мақсаты
|
Мәтіннің негізгі ойы
|
Кіріспе
|
|
|
Негізгі бөлім
|
|
Қорытынды
|
|
Дескриптор Білім алушы
-мәтін бөліктерінің жазылу мақсаттарын көрсетеді;
-мәтіннің негізгі ойын анықтайды.
Тыңдалым тапсырмасы. (дискіден)
Тапсырма. Берілген сұрақтарға жауап беру.
Тыңдалым мақсаты қандай?
Мәтіннің негізгі ойын білдіретін қандай ақпараттар берілген?
Тыңдалымда көтерілген мәселе қаншалықты өзекті?
Мәтінде маңызды мәселе ретінде (неге?) көңіл бөлінген.
(Қандай?) фактілер көрсетілген?
Менің қорытынды ойым: .
3-тапсырма.
Т.
2-қадам: Оқушылар топқа бөлініп, қалпақ түсіне қарай берілген тапсырманы орындайды.
«Ақ қалпақ» киген оқушы «Жаһандану дегеніміз не?»
» бөлімінің мазмұнына тоқталып, негізгі ақпаратты анықтап сөйлейді.
«Сары қалпақ» киген оқушы көтерілген мәселенің тиімділігін, қажеттілігін сендіре айтады.
«Қара қалпақ» киген оқушы тақырып бойынша кемшіліктерді, ақын айтқан ойлардағы қарама-қайшылықтарды анықтайды.
«Қызыл қалпақ» киген оқушы стильдік ерекшелігін анықтайды, тақырып бойынша термин сөздер сөз тіркестеріне талдау жасайды,
«Жасыл қалпақ» киген оқушы тақырып бойынша креативті, жаңа идеялар айтады.
«Көк қалпақ» киген оқушы тақырыпқа сараптама жасап сөйлейді, автор позициясы мен көтерген мәселесін қорытындылайды.
Бағалау, кері байланыс білдіру: топтар бірін – бірі бағалау критерийлері арқылы бағалайды, сындарлы кері байланыс береді.
|
|
Сабақтың соңы
2 мин
|
Рефлексия:
Не қиын болды?
Не ұнады?
Қандай жаңа мәлімет алдыңдар?
Сабақта кім ерекше белсенді болды?
Сабақтан алған әсерлерін 2 жұлдыз, 1тілек әдісімен бағалайды.
|
|
Үй жұмысы
|
7-8 тапсырма
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Қауіпсіздік ережелері
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.
|
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?
Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?
Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?
Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?
Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.2.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.2.
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|