Мерзімі ____________ Сабақ №
Тақырыбы: Ең үлкен ортақ бөлгіш пен ең кіші ортақ еселікті табуға есептер шығару.
Сабақ мақсаты: Оқушылардың білімін,білігін және дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың негізгі білімі,білігі және дағдылары:
Ең кіші ортақ еселік және ең үлкен ортақ бөлгішті таба білуге есеп шығаруды үйрету .
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.Оқушының ауызша сұрақтарға тез жауап беру қабілеттерін дамыту.
Оқуға саналы сезімге ,жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап , тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.
Әдіс – тәсілдер: есептер және өзіндік жұмыс
Жеке және топпен жұмыс
Көрнекіліктер: таратпалар
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
2.Ауызша санақ 4 санына еселік сандар : 4,8,16,24,28,32,36,4,...
6 санына еселік сандар : 6,12,18,24,30,36,42 ...
Екеуіне де еселік болатын сандар : 12,24,36 , ...
Үй жұмысын тексеру
Есеп: 5 деген баға алу үщін 5-8балл ; 4 деген баға алу үшін 4 балл;
3 алу үшін 3 бал жинау қажет!
|
Есеп
|
Балл
|
Жауап нұсқасы
|
|
15 санының бөлгіштері :
А) 1, 3, 5, 15
Б) 15,30,45,60
|
(1балл)
|
А) - көк
Б) - сұр
|
|
ЕКОЕ(3;15) тап
|
(1балл)
|
15 – сары
10 – қызыл
3- көк
2
|
|
ЕКОУ(12;18) тап
|
(2балл)
|
30 - ақ
36 – жасыл
12 – сары
|
|
ЕҮОБ(17;3) тап
|
(2балл)
|
1 – сұр
17 – көгілдір
3 – ақ қып қалдыру
| Таратпадағы тапсырманы орында, кестеден дұрыс жауабын тап та,оны сәйкес бояуға боя. Суретті боя.
3. Есеп шығару
1. Есеп № 331
2. Тақтада және орында жұмыс №332
3. Есепте № 333, 334
4. Есепте (ауызша)
ЕҮОБ(60;20)=?
____________________________________
ЕКОЕ(33;21)=?
____________________________________
ЕКОЕ(?;3)=15 ____________________________________
22·32·5 және 2·32·5 сандарының ең кіші ортақ еселігін табыңдар
_______________
ЕҮОБ(62; 65)=?
5. Команда аралық жарыс тапсырмалары беріледі.
Тапсырмалар үлестірмелі парақтарға жазылады.
Сандар
|
а*в
|
ЕҮОБ(а,в)
|
ЕКОЕ(а,в)
|
ЕҮОБ(а,в)*ЕКОЕ(А,В)
|
а
|
в
|
|
|
|
|
6
|
8
|
48
|
|
|
|
9
|
12
|
|
3
|
|
|
15
|
18
|
|
|
90
|
|
24
|
60
|
|
|
|
1440
|
Қорытынды Оқушылыр білігін бағалау.
Үй жұмысы: №335, 336 ережелерді қайталау
ЕКОЕ,ЕҮОБ ке есеп құрастыру
Достарыңызбен бөлісу: |