Әдебиеттік оқу
|
Күні 18.04.2015 жыл
|
Сабақ 14.00
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қалмақан Әбдіқадыров. Алып бала.
|
Мақсаты
|
Қажымұқан Мұңайтпасов туралы мағлұмат беру, әңгіме мазмұнын түсіндіру. «Алып» сөзіне түсінік беру, әңгіме түйінін ұғындыру, байланыстырып сөйлеуін, сөздік қорларын дамыту, шыдамдылыққа, спортты сүйе білуге тәрбиелеу.
|
Жұмыс нәтижесі
|
«Алып» сөзін түсінді, спорттың қажеттілігін сезінді, әңгіменің негізгі идеясын ұғынды,еліміздегі атақты спортшылары туралы таныса отырып «Қазақ барысы» жарысы туралы білді.
|
Сілтеме
|
Оқулық: Әдебиеттік оқу 2-сынып, Алматы, ,,Атамұра,,,2013 жыл,, қазақстандық спортшылар туралы слайд-презентация.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдері
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдері, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту, сто стратегиясын пайдалану, диалогтік оқыту. АКТ,оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту.
|
Ресурстар
|
Ермексаз, маркерлер, стикерлер, қосымша дерек көздері, суреттер.
|
Сабақтың өтілетін уақыты
|
45 минут
|
Сабақ жоспары
|
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау
Жаңа тақырып: СТО стратегиясы бойынша
Үйге тапсырма
|
Сабақтың барысы:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті.
|
Оқушының іс-әрекеті.
|
1.Ұйымдастыру.
Топқа бөлу.Өтілген материалдар бойынша топ басшыларын сайлап алды.
Топ басшыларына бағалау парағын берді.
|
Топ басшылары доп лақтыру арқылы өз тобының мүшелерін жинап алды.
|
2.Үй тапсырмасын сұрау әр топ бойынша
Сағи Жиенбаевтың Әлия өлеңін мәнерлеп оқытты.
«Балық» ойыны. Нақыл сөздердегі көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қою. Ол сөздерді балық денесіне жазу.
Ер есімі-ел есінде.
Еліңді сүйсең-ерлік істейсің.
Батыл болмай, батыр болмайсың. Тәуекелге бел буған адамды қорқыныш билемейді.
Өжет адам өлімді жеңеді.
Қорқақ қол бастамайды
|
Әр топ үйде дайындап әкелген дүниесін қорғайды. Мақал-мәтелдер, эссе, презентация
|
«Ой қозғау» постер қорғау
1 топ: Ребус шешу
2 топ «Алып» деген сөзді қалай түсінесіңдер?
3 топ: «Болжау» стратегиясы:
Әңгіме кім туралы болуы мүмкін?
Сөзжұмбақ шешу.
|
Оқушылар білетіндерін айтады.
-үлкен
-дәу
-нән
-күші көп
-бойы ұзын т.б. жауаптар айтты.
Оқушылар әңгіме кім туралы болатынын болжады, сөзжұмбақты шешеді.
|
Сурет бойынша сұрақтар:
-Суреттегі адамның күштілігін неден аңғардың?
-Ол не арқалап алған?
-Ол не үшін өгізді арқалап алған деп ойлайсың?
|
Оқушылар сурет бойынша сұрақтарға жауап берді.
|
1.Автор туралы мағлұмат беру.
2.Қажымұқан туралы видео
|
Топ мүшелері мәтін бөлігін оқып, топта талқылайды, қалған топтарға түсіндіреді.
|
Мәтінді оқу, сөздік жұмыс жасау.
Мәтінді оқып беру.
Елімізде қандай алып адамдар бар?
Қазақстандық қандай спортшыларды білесіңдер?
|
Оқушылар өз бетімен мәтінді іштей оқиды.Кейбір сөздердің өз беттерімен мағынасын ажыратты.
Қазақстандық алып адамдар туралы өз білгендерін айтты.
Серік Сәпиев Илья Ильин
Бекзат Саттарханов
Зульфия Чиншалло т.б.
|
Сергіту сәтін өткізді.
|
Оқушылар музыка ырғағымен биледі.
|
Мағынаны тану.
Қазақстандық спортшылар, алып адамдар туралы слайд-презентация арқылы түсінік берді.
|
Елімізде соңғы жылдыры өткізілген «Қазақ барысы» жарысы туралы түсінік алды.
|
Топтық жұмыс.
1-топ.Ермексаздан спорттық құрал-жабдықтарды бейнелеу.
2-топ. 5 жолды өлең құрастыру
3-топ. Сурет салу
|
Оқушылар ермексаздан спорттық құрал-жабдықтарды бейнелеп, көрме жасады.
3ат есім: Кім? Мұқан
Сын есім: Қандай?Қай? Алып, батыр, күшті
Етістік:Не істеді? Не қылды?Досына көмектесті, өгізді ауылға жеткізді
|
Шығармашылық тапсырма.
Сыныптағы «алып баланы» анықтау мақсатында «Кім күшті?» деген ер балалардың арасында күш сынасу жарысын өткізді.
|
Әр топтан 1 ер бала шығып қол күрестіріп, күш сынасты.
|
Рефлексия
|
Ой толғаныс.
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін қағазға жазды.
Топ басшылары өз тобын бағалап, қорытындылады.
|
Үйге тапсырма
|
Өлеңді мәнерлеп оқу. Мәтінді оқу, Қажымұқан Мұңайтпасов туралы қосымша мәліметтер жинау
|