Апта 21
|
Күні 08.02.16.
|
Сабақ №41
Химия,10сынып
Оқушы саны:11
|
Мұғалімнің аты-жөні
Алламбергенова.Н.Ә.
|
Жамбыл обл.
Қордай ауданы
Қарасу ауылы
№7Александр Пушкин атындағы орта мектебі
|
Сабақтың тақырыбы:Кальций мен магний қосылыстары. (Ашық сабақ)
|
Сілтеме
|
10сынып оқулығы
|
Сабақтың мақсаты
|
Кальций мен магнийдің периодтық жүйедегі орнын,атом құрылысын танып біледі. Кальций мен магний қосылыстарының қасиеттері бойынша реакция теңдеулерін жазуды үйренеді.Қазақстандағы кальций мен магний қосылыстарының кен орындары туралы біледі.
|
нәтиже
|
Кальций мен магнийдің периодтық жүйедегі орнын,атом құрылысын танып білді.
Кальций мен магний қосылыстарының қасиеттері бойынша реакция теңдеулерін жазуды үйренді.
Қазақстандағы кальций мен магний қосылыстарының кен орындары туралы білді.
|
Түйінді идеялар
|
Кальций мен магний активті металдар.Электролиз жолымен алынады.Активті болғандықтан көптеген реакцияларға түседі.Адам ағзасында 2%,тіс пен сүйектерде 99% кальций болады,иондары қанның ұюына әсер етеді.Тұздары медицинада, құрылыста, т.б. қолданылады.Магнийді өндірісте подшипник жасауға қолданады.
|
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
|
Әдіс-тәсілдері
|
СТО,ЖИГСО, диалог,топтық жұмыс,жеке жұмыс.
|
Пән аралық байланыс
|
Биология, медицина,физика
|
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
1.Сәлемдесу
2.Ұйымдастыру
3. Сабақ барысымен таныстыру
5.Бағалау парағын таныстыру
6.Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
|
1.Сәлемдесу
2.Өздерін ретке келтіру
3.топқа бөліну
4.кітап ,оқу құралдарын ,дәптерлерін дайындыққа келтіру
|
Үй тапсырмасын тексеру 5 мин.
1. Деңгейлі тапсырмалары бойынша
2дәптерлерінен үйге берілген тапсырмаларды тексеру.
|
Қызығушылықты ояту 2 мин.
|
СТО әдісін қолдану ,логикалық сұрақ қойып,жаңа тақырыпты ашу.
|
|
Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады.Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады)
|
5 мин.
|
|
(ЖАДА әдісін пайдалану)
|
|
|
|
|
Сабақтың негізгі бөлімі 20 мин.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Білу.Сұрақтарға жауап беру."Миға шабуыл " СТО әдісін қолдану.) Түсіну."Ой қозғау"сатысы. ( Оқулықпен жұмыс)
1.Кальций мен магнийдің периодтық жүйедегі орны,атом құрылысы.
2.Табиғатта таралуы,физикалық қасиеттері.
3.Химиялық қасиеттері.
4.Қосылыстары,қасиеттері,қолданылуы.
Қолдану. 1.CaO→Ca(OH)2→Ca(NO3)2
CaCO3 MgO-Mg`(OH)2- -MgCO3
Талдау. Кальций ;және магний қосылыстарының маңызын талдау.Тау жыныстары(берілген тау жыныстарына сипаттама беру) Сәйкестендіру тестін орындау.
Жинақтау."Түйін сөз."Резюме(әр топ екі элементке сипаттама беру)
Бағалау. Рефлексия
|
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар топқа бөлініп,сабақ құрылымымен танысады.
Топ басшыларына бағалау парағы беріледі.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс істейді.
Әр топ берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Қорытынды._Күтілетін_нәтиже_4_мин.___Мұғалімнің_іс-әрекеті'>Қорытынды. Күтілетін нәтиже 4 мин.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақты қорытындылау.
|
Өзін-өзі бағалау,топ басшылары оқушыларды бағалайды.
Қорытынды.Бір-бір сөйлемнен түйінді идея айтады.
Кері байланыс.Оқушылар сабақ туралы өз ойларын білдіреді
|
Бағалау 5 мин.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бақылайды,бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауы мен өз бағасынан ортақ баға қояды.
|
Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.
|
Үйге тапсырма 1 мин. Тақырыпты оқу. Кальций мен магний қосылыстары
|