Сабақ: №46 Пәні: Химия Мектеп: орта мектеп Күні: 10. 03. 17ж 03. 2017ж



Дата13.08.2017
өлшемі100,13 Kb.
#23446
түріСабақ
Бекітемін ____________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: №46

Пәні: Химия

Мектеп: орта мектеп

Күні: 10.03.17ж 9.03.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 «Ә,Б» сыныбы

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Целлюлоза. Ацетатты талшық. Көмірсутектер мен оттекті органикалық қосылыстар арасындағы генетикалық байланыс.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Оқушыларға целлюлозаның құрылысы, қасиеттері, олардың маңызы, қолданылуы, ацетатты талшық, көмірсутектер мен оттекті органикалық қосылыстар арасындағы генетикалық байланыс туралы білімді қалыптастыру.


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Тақырыпты оқиды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Тақырыптың мәнін түсінеді

Кейбір оқушылар орындай алады:

Тақырыптың мақсатын, нәтижесін түсінеді,есептер шығарып, реакция теңдеуін жаза алады, салыстыра біледі


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Ойларын тұжырымдайды, ортақ проблеманы шеше алады,талдайды,салыстырады,суреттей алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Целлюлоза, ацетатты талшық, амилоид, целлобиоза, нитроцеллюлоза, динитроцеллюлоза, тринитроцеллюлоза, ацетатты жібек талшығы, жасанды жібек талшығы,..

Алдыңғы оқу

Дисахаридтер. Сахароза. Крахмал.

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Басы

5 минут


1.Ұйымдастыру кезеңі.

1.Амандасу

-Сәлеметсіңдер ме,балалар! Бүгінгі күндеріңе сәттілік тілеймін!

Сабақты жоспарлау.

Психологиялық дайындық:

Химия – ырыс бұлағы,


Шалқыған байлық, мол дәулет.
Аялап күтіп тұр алда
Болашағымыз – Нұр сәулет.

Мақсаты: сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптастыру

2.Үй тапсырмасын сұрау.


Ортасы

35 минут


Соңы

5 минут


Жаңа сабақ:

Целлюлоза сн2оно

n

Целлюлоза макромолекуласы циклді β-глюкозаның қалдығынан құралған.

Целлюлозаны клечатка деп те атайды. Ол –өсімдіктер клеткасы қабықшасының негізгі құрам бөлігі. Едәуір көп таралған биополимер. Крахмал мен целлюлозаның құрамына әр түрлі формалы глюкозаның кіруі олардың қасиеттеріне әсер етеді. Целлюлозаны тек күйіс қайыратын жануарлар ғана қорыта алады. Сондықтан оны азық есебінде қолдана алмайды. Целлюлозаның полимерлену дәрежесі n-нің мәні крахмалдан үлкен, сондықтан оның молекуласының массасы да глюкозадан үлкен.

Целлюлоза құрылымы тек түзу сызықты болады:

6Н10О5- С6Н10О5 - С6Н10О5 - С6Н10О5

Мақта, зығыр, кендір,т.б. талшықты материалдардың целлюлозадан түзілетіні осыған байланысты.

Қасиеттері: Целлюлоза ақ немесе сұр түсті талшықты қатты зат. Целлюлоза суда, спиртте, эфирде, ацетонда және т.б. органикалық еріткіштерде ерімейді.

2. Целлюлоза крахмалға қрағанда қиын гидролизденеді. Минерал қышқылының қатысында ұзақ уақыт қыздырғанда,бірнеше аралық өнімдер түзіледі:

6Н10О5 ) n (С6Н10О5

n/2 С12Н22О11 n С6Н10О5

целлюлоза амилоид целлобиоза(дисахарид) глюкоза
3.Целлюлозаның гидроксил топтары арқылы әр түрлі эфирлерін алуға болады.

nHNO3 целлюлозаның нитраты

6Н7О2 (ОН)2 ONO 2 ] n+ nH2O

целлюлоза динитраты

6Н7О2 (ОН)3 ] + 2nHNO3 6Н7О2 (ОН)2 (ONO 2) 2 ] n+ 2nH2O

целлюлоза тринитраты

3nHNO3 6Н7О2 (ОН)2 (ONO 2 ) 3 ] n+ 3nH2O

4. Целлюлозаға сірке қышқылымен күкірт қышқылы қатысында әсер етіп, целлюлозаның ди,триацетаттарын алуға болады.

2nCH3COOH целлюлозаның нитраты

6Н7О2 (ОН) ( OCOCH 3 ) 2 ] n+ 2nH2O

целлюлоза диацетаттарын

6Н7О2 (ОН)3 ]+ 3n CH3COOH 6Н7О2 (ОН) ( OCOCH 3 ) 3 ] n+ 3nH2O

Динитроцеллюлозаны (коллоксилин) применяется также для получения коллодий алу үшін қолданады. Оны осы мақсатта қолдану үшін спирт пен эфир қоспасында ерітеді. Еріткіш буланып ұшып кеткен соң медицинада қолданылатын тығыз пленк– коллодий қалады. Динитроцеллюлоза пластмасса өндірісінде целлулоид алуда да қолданылады.Оны динитроцеллюлозаны камфорамен қосып балқыту арқылы алады.

Қолданылуы: жасанды жібек талшығын алуда қолданылады. Вискоза, мысты аммиакты жібек, ацеттатты жібек талшықтарын алуда қолданылады.

4.Сабақты қорытындылау, жүйелеу.

5.Үйге тапсырма: Целлюлоза. Ацетатты талшық. Көмірсутектер мен оттекті органикалық қосылыстар арасындағы генетикалық байланыс туралы оқу.

6.Кері байланыс.

- бүгінгі сабақтан алған әсерім....

- мынаны түсіндім....

- маған мынау қиын болды......

- келесі сабаққа ұсынамын....

Стикерге сабақтан алған әсерін жазып тақтада көрсетілген екі түрлі кейіптегі смайлик тұсына жапсырады





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет