Ұзақ мерзімді жоспар 1 бөлімі:
|
Қазақ халқының музыкалық мұрасы.
|
Мектеп:
|
|
Күні:
Сабақ: № 5
|
|
Мұғалімнің Т. А.Ж.:
|
|
Сынып:
|
5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Айтыс өнері.
|
Осы сабаққа құрылған оқыту мақсаты
(оқу бағдарламасының сілтемесі)
|
5.1.3.1 - түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу;
|
Сабақтың мақсатттары
|
Топта өз рөлін білу;
Өлеңді креативті түрде танытуға білу.
|
Бағалау критерииілері
|
Оқушы мақсатына жетті, егер:
Музыка жанрына тиісті сегізжол құрастырады;
Ансамбле өз рөлін таба біледі;
Ансамблде өз шығармасын оқи отырып, алға ұсынып орындайды;
Шығармада креативті қолданады;
Өзгелердің жұмысын бағалайды.
|
Тілдік мақсат
|
Диолог хаттар үшін пайдаланылатын сөз тіркестерінің сериясы
айтыс, қыз бен жігіт айтысы;
-күй- төкпе, шертпе;
-стиль, жанр, лад, интонация, музыкалық көркемдеуші құралдар;
-импровизация, өңдеу, композиция;
-интерпретация;
-екпін, ырғақ;
-сүйемелдеу, ансамбль
• Біз Біржан мен Сараның айтысын таңдадық, себебі ол….(айтыстың стильін, жанрын, орындаушылық әдісін) анықтауға көмектеседі.
• Біз халық әуенін компьютерлік бағдарламада импровизацияладық, ол бізге....( тілдік дағдыны) дамытуға көмектесті.
• Біз күй тарихын зерттедік, ол күйдің ....(шертпе, төкпе) әдістерін білуге көмектеседі.
|
Құндылыққа үйрету
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
|
Азаматтық жаһандық тәрбие
|
Бұл бөлімде жаһандық әсері мен музыкалық оқиғаларды тыңдап қарастыру. Сынып оқушысы музыкаға шолу арқылы бағдарламаны қамтамасыз етеді және қоя отырып,пайдалана атқарады.
|
АКТ қолданылудағы шеберліктері
|
Компьютерлік бағдарлама Audacity
|
Пәнаралық байланыс байланыс
|
Кіріктірілген пәнаралық байланысы информатикамен, тарихпен, әдебиетпен байқалады.
|
Алдын-ала білу
|
Айтыс деген не?,айтысты спорттық жарыстармен біріктіруге болатыны оқушылар білуі мүмкін?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтын басы
5м
Сабақтын ортасы
15м
15м
Сабақтын соңы
10м
|
Сабақ басында оқушылардың назарын назарын жинақтау:
Айтысты жүргізу үшін сыныпты рәсімдеу алаңы ретінде әйгілі ақындардың фото бабын ілу.
Ұйымдастыру кезеңі:
Сіздерді көргеніме қуаныштымын! Бір-бірімізге жақсы көңіл күй сыйлайық. Мен сіздерге күлімдеймін, сіздер маған күлімдеңдер. Менің сіздерге тілерім бүгінгі сабағымыз жаңа біліммен сусындырып, бір-біріңнің жұмыстарыңнан жақсы әсер алып,бір-бірімізге мейірімді болайық. Оқушыларды топтарға бөледі
Тапсырма;
1. Тақпақтардың фонограммасын пайдаланып,домбыраның әуенімен топтарда сеіз жол шығармасын орындаңыз;
2.Сынып алдында өз жұмыстарыңды көрсетініздер;
3.Басқа оқушылардың орындауларын бағалаңыз.
1 топ: "Қайырымдылық жаса"атты сегізжол өлең құрастырады,интернет желісінен таңдайды,содан кейін минус өңдеуін ,мәтінін табады, 1 шумағын және қайырмасының сөздерін өзгертеді.Бір оқушы мәтінін өзгертеді,ал қалғандары өзгертілген мәтін бойынша әндерді орындайды.
2 топ: : "Мақсатыңа жет"атты сегізжол өлең құрастырады,интернет желісінен таңдайды,содан кейін минус өңдеуін және мәтінін , 1 шумағымен қайырмасының сөздерін табады. Бір оқушы мәтінін өзгертеді,ал қалғандары өзгертілген мәтін бойынша әндерді орындайды .
3топ: "Менің Қазақстаным" атты сегізжол өлең құрастырады,интернет желісінен таңдайды,содан кейін минус өңдеуін ,мәтінін және, 1 шумағымен қайырмасының сөздерін табады. Бір оқушы мәтінін өзгертеді,ал қалғандары өзгертілген мәтін бойынша әндерді орындайды .
Регламент: 15 мин.
Мұғалім өзі домбыраның сүйемелдеумен оқушыларға көрсетеді.
Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдына көрсетілім жасайды;
Басқалардың жұмысын бағалайды.
Критерий бойынша оқушылардың өзара бағалаулары:
Қорытынды нәтижелері: сабақтың мақсаты мен критериін талқылау.
|
http://collegy.ucoz.ru/publ/79-1-0-14770
http://www.bilu.kz/aitys.php
|
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау керек екендігін көрсетесіз?Аса қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Сіз қалай жоспарлайсыз,оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексересіз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
|
Рефлексия
|
Сабақта бағалаудың әдіс-тәсілдерінің қолданылуы :
К = жалпы сыныппен жұмыс
Д = мұғалімнің түсіндірілімі
Г = топпен жұмыс
И = жеке жұмыс
Ф = қалыптастырушы бағалаудың көмегі
Сабақ басы
- «Миға шабуыл»
- Негізгібөлім
Талқылау
- Өзара түсіністік
Қорытынды
- Рефлексия
|
Әдіс-тәсілдерді сақтайтын денсаулық.
|
Жалпы баға
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)?
1:
2:
Сабақтың жақсы өтуіне қалай көмек берер едіңіз? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)?
1:
2:
Менің сабақта сынып туралы,жетістіктері туралы байқағаным /кейбір оқушыларға қиыншылық тудырғаны, келесі сабақта неге аса көңіл аудару керек?
|