Сабақ 7-8 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақ тақырыбы



Дата14.12.2021
өлшемі44,67 Kb.
#100717
түріСабақ
Байланысты:
Жүгіру кезінде жылдамдықты өзгерту және ойын тәсілдерін үйрету





Ұзақ мерзімді жоспардың 1-бөлім:

5.1 Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларын қалыптастыру.

Мектеп:

Күні:

Мұғалім аты жөні:

СЫНЫП: 5

Сабақ 7-8



Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Жүгіру кезінде жылдамдықты өзгерту және ойын тәсілдерін үйрету

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

Жүгіріп келіп және бір орында ұзындыққа секіру техникасын үйрету

Сабақ мақсаты



Оқушыларға жүгіріп келіп, ұзындыққа секіру тәсілін үйрету, көрсеткіштерімен таныстыру;

Оқушыларға сабақта жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді меңгерту.

Аяқ бұлшық еттерінің, буындарының секіруде атқаратын жұмыстарын түсіндіру.



Жүгіру техникасы.

Бір орыннан секіру техникасы.

Ұшу және орнығу






Бағалау критериі

Оқушы жүгіру алдын дайындықты дұрыс орындай білсе

Жүгіру барысында қол-аяқ қозғалысын үйлесімділігін қадағаласа

Бір орыннан секіру фазаларын білсе

Жүгіріп барып секіріп түсу фазасын білсе

Ұшу және орнығу әдіс-тәсілдерін білсе


Сабақтың тілдік мақсаты

Негізгі сөздер мен фразалар: секіру, жүгіру, ұшу, орнығу.




Құндылықтар

Жеңіл атлетика сабағы барысында бір-біріне деген құрмет көрсетуі және ынтымақтастық артады.

Пәнаралық байланыс

Сабақ барысында қозғалыс кезінде кететін күш - қуат физика пәнімен, дұрыс тыныс алу және қалыпқа келу биология пәнімен байланысты.

Алдыңғы білім

4-сынып Жеңіл атлетика.

Жоспар

Жоспарланған уақыт


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер


Дерек көздер

0 – 8 минут

9-15 минут




Ынтымақтастыру атмосферасын орнату. Оқушыларды сапқа тұрғызу, сәлемдесу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.

Миға шабуыл. Оқушыларға сұрақтар беріледі:

Секірудің қандай түрлерін білесіңдер?

Секіру бойынша олимпиада чемпиондарынан кімді білесіңдер? (Ольга Рыпакова).
1. Сапқа тұру, сәлемдесу, ақпар беру, түгелдеу,

сабақтың мақсатын түсіндіру,

қауіпсіздік ережелерімен таныстыру;
2. Жүру үстінде орындалатын жаттығулар:

а) қолды жоғары ұстап, аяқтың ұшымен

жүру;

ә) қолды белге таянып, өкшемен жүру.


3. Жүгіру үстіндегі жаттығулар:

а) тізені жоғары сермей жүгіру;

ә) аяқты артқа сермей жүгіру;

б) аяқты алға сермей жүгіру;

в) оң және сол жанымен секіру;

г) жартылай отырып жүру;

д) жартылай отырып секіру;

е) дем басу.


4. Бір орнында тұрып жасалатын жаттығулар:

а) денені түзу ұстаймыз, қол белде аяқты

иық көлемінде бірдей алшақ қоямыз, санақ

бойынша 1-4 оңға,1-4 солға басты айналдыру;

ә) оң қол жоғарыда, сол қол төменде, санақ

бойынша 1-2 қолды артқа жазамыз, 3-4

ауыстырамыз;

б) денені тік ұстап қолды алдыға созып

қайшылаймыз;

в) оң қолды жоғары көтереміз сол қол белде

екі жаққа иілеміз;

г) қолды белге қойып, оңға 2 рет солға 2 рет

белді айналдырамыз;

д) қолды тізеге қойып, тізе буынын ішке қарай

2 рет сыртқа қарай 2 рет айналдырамыз;

е) қолды алдыға созып оң аяққа және сол

аяққа отыру жаттығулары;

ж) орнымызда тұрып терең демаламыз.


Постер, маркерлер


Бейнефильм: https://www.youtube.com/watch?v=hy_pDEt1Q1Y

16-36 минут




Негізгі бөлім.

Жүгіріп келіп ұзындыққа секіру әдістерін меңгеру үшін мына жаттығуларды жетік білуіміз керек:

- бір орында ұзындыққа секіру,

- үш қадам жасап секіру,

- жылдам жүгіріп келіп секіру.

Жүгіріп келіп ұзындыққа секірудің ең қарапайым түрі - «аяқты бүгіп секіру әдісі.» Бұл әдіс бойынша секіруші 20 метрдей қашықтықтан жоғары жылдамдықпен жүгіріп келіп,аяқты бүгіп секіреді.Ұзындыққа секіру:1)екпіндей жүгіру, 2)жерден серпілу, 3) қалықтау, 4)жерге түсуден тұрады. Секіруші неғұрлым шапшаң жүгірсе, соғұрлым алысқа секіреді.

Ұзындыққа секіруді жақсы үйрену үшін мына тәсілдерді меңгеру қажет:

- тез жүгіре білу жаттығуын қайталау,

- серпілетін сызыққа аяқты дәл қоя білу жаттығуын қайталау.

- серпілетін аяқты жерге нық тіреп,жақсы серпілу.

- жерге дұрыс түсе білу.(артқа құламай түсу)

Екпіндей жүгірген әр баланың адымының ұзындығы әр түрлі болмақ.Әдетте жерден серпілуге дейінгі жүгіретін қадам саны тақ болса,жүгіру серпілетін аяқтан,ал жұп болса ,сілтенетін аяқтан бастау керек.



Қорытынды бөлім. Секіру жаттығулардан құралған эстафеталық ойындар.

«Кім алысқа секіреді ? » бірінші нөмірлі бала сөре сызығына келіп бір орыннан ұзындыққа секіреді.Оның өкшесі тиген жерден екінші бала секіреді.Секіру осылай жалғасады.Қай команданың секірген қашықтығы ұзын болса,сол команда жеңеді. «Тез - тез секір! » Әр команда алаңның екі шетіне қарама – қарсы орналасады. Белгі берілгенде барлық команда мүшелері тек қос аяқпен секіре жөнеледі. Сөйтіп екі команда орындарын алмастыру керек. Қай команданың соңғы мүшесі бірінші жетсе, сол команда жеңіске жетеді. « Секір де, жүгіре жөнел ! » эстафетасы.

Екі команда сызықтың екі жағына бірінен – бірі 2-3 метрдей қашықтықта лек түзеп тұрады.Әр командада екі ойыншы лектің алдына шығып, секіртпе жіпті айналдырып тұрады. Берілген белгі бойынша ойыншылар кезекпен тез – тез шығып,айналып тұрған жіпті іліп кетпей секіріп өтеді де,алаңның қарсы бетіне сап түзеп тұрады. Эстафетаны бірінші болып аяқтаған және аз қате жіберген команда жеңеді.

Үйге тапсырма,мадақтау,Мұғалім оқушыларды өзінің төмендегі бағалау парақшасына бағалайды.

Секіру техникасын бағалау




Ысқырық, секундомер

Соңы

37- 40




Ой-толғаныс. «Синкуейн» әдісі – «Секіру». ( Оқушылар «секіру» тақырыбына 5 жолды өлең құрастырады.)





ФИО

Жүгіріп келіп секіру,см

Бір орында тұрып секіру, см

Ұшу және орнығу, см






































Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет