САБАҚ: Алтын Орда
|
Мектеп: К.Әзірбаев атындағы №15 орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Рустемова Э.Б
|
СЫНЫП: 7 «А», «Ә», «Б»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары):
|
Алтын Орда мемлекетінің мемлекет ретінде қалыптасып дамуын және әлсіреуін түсіндіру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Алтын Орда мемлекетінің құрылуы мен мемлекет ретінде қалыптасуын түсінеді
Алтын Орда мемлекетінің орналасқан жерін картадан көрсете алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Қосымша деректер арқылы жұмыс жасай алады
|
Кейбір оқушылар:
Термин сөздерді пайдалана отырып тапсырмалар орындай алады.
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Алтын Орда мемлектінің құрылуын, дамуын, мемлекет ретінде қалыптасуын біледі,
Алтын Орда мемлекетінің құрылуы мен Монғол мемлекетінің құрылуын салыстырып ВЕНН диограммасын жасай алады .
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: «Шыңғыснама», «Батый», «Сарай Бату», «Сарай Берке», «Алтын Орда»,»Даруғалар». «Мәлік», «білікшілер», «Басқақ»
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
|
Алдыңғы тақырып
|
Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы
|
Жоспары:
1.Алтын Орданың құрылуы
2.Алтын Орданың күшеюі
3.Алтын Орданың әлсіреуі
4.Алтын Орданың қоғамдық құрылысы
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
7м
Топтастыру-3 мин
Адасқан әріптер-4 мин
|
-Оқушылармен сәлемдесу
-Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру
-Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату
Тірек сөздер арқылы оқушылар
3 топқа топтасып отырады
Әр топ басшысын сайлап, оқушыларға бағалау парақшасы беріледі.
«Миға шабуыл» әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасы сұралады
Суретке қарап топпен тапсырманы орындау
«Адасқан әріптермен» өткен сабақты бікіту, жаңа тақырыпты ашу
«ШҒҢЫХЫСНА», «ЫОШЖ», «ҰСЫЛ», «АНЫЛТРОДА», «МҒОЛНО»
1.Шыңғыснама кітабында қандай деректер жазылған?
2.Ұлыс дегеніміз не?
3.Жоқы ұлысы қандай жерлерді алып жатыр?
4.Алтын орда мемлекеті туралы естулерің барма?
3.Монғол мемлекетінің негізін қалаған кім?
Уй тапсырмасы қорытындыланып, жаңа сабақ тақырыбы ашылады
|
Тірек сөздер жазылған қиынды сөздер
«Ақ Орда», «Көк Орда», «Боз Орда»
Бағалау парақшалары
Үй тапсырмасы бойынша суреттер
Интер белсенді тақта
|
Ортасы
20-мин
|
Жаңа сабақ тақырыбы дәптерге жазады
«Жигсо» әдісімен оқушылар 1,2,3,4 сандарымен топқа бөлініп берілген тақырыптарды оқып , өз топтарына келіп бір-біріне түсіндіреді.
Топпен жұмыстар жасайды
1-топ. Жаңа сабақты хандар шежіресімен түсіндіру
2-топ. Жаңа сабақты негізгі термин сөздермен түсіндіру
3-топ. Жаңа сабаққа оқиғалар тізбегін жасау.
Әр топ жұмысын қорғайды.
|
Оқулық
Интер белсенді тақта, плакат, қарындаш, қайшы, клей, суреттер,
Оқушының жұмыс дәптері
|
Аяқталуы
15 мин
|
1-топ жұмыс дәптерін толтыру
2-топ картадан Алтын орда мемлекетінің терр көрсету, кескін картаға жобасын сызу
3-топ. 6-сұрақ жауап жазу
Топтар тапсырмасын орындап қорғайды.
«Кім білімді?» топтар жарысы.
Топтарға талдауға сұрақтармен тапсырмалар беріледі, жалпы уақыт белгіленіп, қай топ бітсе сол топ ортаға шығып жауаптарын көрсетеді
Сұрақтар:
1-топқа:
1.Алтын Орда қай кезде құрылды?
2.неге Алтын Орда деп аталды№
3.Батый хан қай жылдары билік етті?
4.Египет сұлтаны Бейбарыспен байланыс қай хан тұсында күшейді?
5.Меңгу темір билігі тұсында қандай жаңалықтар болды?
2-топ:
1.Батыйдың 7-жылдық жорығында қай жерлерді бағындырды?
2.Алтын Орда мұсылман дінін қай хандар тұсында қабылдай бастады?
3.Ұлыстық аумақтар қалай басқарылды?
4.АО 15 ғ қанша аумаққа бөлінді?
5.Тохты хан қандай өзгерістер әкелді?
3-топ:
1.АО қай ханның кезінде күшейе бастады?
2.АО мемлекетінің әлсіреуіне не себеп болды?
3.Өзбек хан тұсында қандай жаңалықтар болды?
4.АО қандай мемлекеттермен жақсы қатынаста болды?
5.АО мемлекеті кімнің басқаруымен құрылған?
Бағалау: Оқушылардың топта топ басшысы бағалайды. Қорытынды бағаны мұғ қояды.
Үйге тапсырма: Алтын орда оқу, жұмыс дәптерін толтыру.Хандар жыл тізбегін дәптерге жазу.
|
Жұмыс дәптері
Жазу дәптері, кескін карта
Карточка беріледі
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
3-4 оқушыға таратпа жұмысы беріліп карточка толтырады
|
Оқушылардың өз-өзін бағалауы, мадақтау, топтар бір-бірін бағалау
|
География, құқық, дүние жүзі тарихы
Сергіту сәті
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|