Сабақтың тақырыбы
5-бөлім: Еңбек-денсаулық кепілі
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
О5. Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу.
А3.Ауызша мәтін құрауда екпін түрлерін сөз жіне сөйлем ішінде орынды қолданып айту .
Ж4.Тақырып бойынша мәліметтер жинақтап, презентация түрінде ұсыну.
Сабақтың мақсаттары
Білімділік: Оқушыларды спорт пен еңбекке арналған шығармалармен таныстыру, қазақ жазушысы Т.Нұрмағамбетовтің еңбек туралы шығармаларымен таныстыру.
Дамытушылық:Оқушыларға еңбектің адам өміріндегі маңызы туралы мәлімет беру.Салауатты өмір салтын ұстануға үндеу . Спорт пен еңбекке деген қызығушылығын арттыру
Тәрбиелік: Өз ойын анық жеткізе білуіне, қатесіз жазуға тәрбиелеу,ықпал ету
Бағалау критерийлері
Ақпаратты ажырата алады;
Тірек сөздер арқылы оқылым мәтінінің мағынасын түсіне алады;
Тілдік мақсаттар
Пән лексикасы және терминология:
Құрметті азамат, нәзік сезім ,жасандылық, кесіп-пішу,
қобалжу .
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:
Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін.
Сабақта қамтылатын
білім беру
құндылықтары
жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға деген құрмет;
жұптық жұмыстарды орындау барысындағы ынтымақтастық;
өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық;
топтық жұмыстар, креативті шығармашылық ізденістер барысындағы еңбек және шығармашылық;
білімін тереңдету, қажетті материалдарды табу, өзінің жұмысын ұсыну мақсатында өмір бойы оқу.
АКТ қолдану
Осы тақырып бойынша жазушының суреті,спорт туралы , еңбек туралы кітаптар
Үй тапсырмасы: Қазақтың ұлттық спорт ойындары туралы мәлімет жинау
Жоспарланатын уақыт
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
Дереккөздер
Сабақтың басы
10 минут
Ой қозғау.
Бұл жерде оқушыларға денсаулықты қалай күтуге болады ? Денең шынығу үшін не істеу керек ? Сен спорттың адам өміріндегі маңызын қайдан білдің? Спорт туралы қандай ақпарат құралдарынан білдің?Ал ,еңбек деген не? Адам не үшін еңбек етеді? «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» деген мақалды қалай түсінесің?деген сұрақтарға жауап алу арқылы бастаймын.
Оқушылар берілген сұрақтардың көмегімен жаңа тақырыпты болжайды, олар жайлы ойларын 2 минут уақыт ішінде жұпта бір-біріне әңгімелейді.
Осы жауаптардан шығатын қорытынды: Еңбек ету ол өмірідегі қажеттіліктерді орындау үшін ,яғни еңбек ету арқылы адам армандаған нәрсесіне қол жеткізеді. Адам еңбек арқылы табиғатқа әсер етеді. Еңбек адамның өзінің қалыптасуына,оның сана ,сөйлеу тәрізді қатынасқа қабілетті ететін қасиеттерін қалыптастыратын шешуші күш. атлетика туралы білімдерін байқау үшін ,атақты жеңіл атлеттер мен ауыр атлеттердің суретерін көрсетесіздер. Оқушылар берілген суреттердің көмегімен жаңа тақырыпты болжайды, олар жайлы ойларын 2 минут уақыт ішінде жұпта бір-біріне әңгімелейді.
Мұғалім оқу мақсаттарымен таныстырады, бағалау критерийлері оқушылармен бірге ойластырылады.
-Балалар, олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы :Еңбек -денсаулық кепілі.
Еңбек еткен адамның денсаулығы жақсарып,бойында ерекше күш-қуат пайда болады. Еңбек ер атандырады деген мақал тегін айтылмаса керек. Еңбек ету арқылы адамның бүкіл ғұмыры құрылуы мүмкін. Адам өзінің ғұмырында әйтеуір бір нәрсені жасап,дайындап ,шығарып, өндәрәп жатады. Бір сөзбен түйіндесек,кез-келген адамның өмірі еңбексіз мүмкін емес,еңбек барлығын жасайды.Бүгінгі сабағымыз бастай келе , жаңа сөздермен таныс болайық:
Құрметті азамат-почетный гражданин
Нәзік сезім- нежный чувство
Жасандылық-поддельный
Кесіп-пішу –отрезая
Қобалжу -волнение.
Оқылым алдындағы тапсырма.1-тапсырма .Сұрақтарға жауап беріңдер.
Спорт,еңбек туралы қандай шығармаларды білесің?
Балаларға арналған қандай шығармаларды оқыдың?
Сен қай кітапты сүйіп оқисың?Не себепті?
2-тапсырма .еңбек пен спорт туралы шығармаларды кластер түрінде көрсет.
Талап Сұлтанбеков Әріп Тәңірбергенов
«дойбы деген не?» «Еңбек туралы»
Спорт пен еңбекке арналған шығармалар
Ыбырай Алтынсарин Әлжаппар Әбішев
«Өрмекші,құмырсқа, «Еңбек ерлері
Қарлығаш» туралы»
Сабақтың ортасы
25 минут
Сабақтың соңы Рефлексия
5 минут
Оқылым тапсырмасы
Мәтінмен жұмыс .Мәтін қазақ жазушысы Тынымбай Нұрмағамбетов туралы ;
Туған жері : Қызылорда облысы,Жаңақорған ауданы ,Қосүйеңкі ауылы
Туған жылы : 1945жыл,10 маусым
Бітірген оқу орны :Қызылорда қаласы,Н.В.Гоголь атындағы пед институт,қазақ тілі мен әдебиеті факультеті.
Жоғары әдебиет курсын бітірген.
Еңбек жолы : «Су құрылысшысы» газеті, Қызылорда облыстық радиосы ,«жазушы» баспасында редактор ,
«Қазақфильм»киностудиясы сценарийлік коллегиясы, «Қазақ елі» газеті редактордың орынбасары болып қызмет еткен.
Шығармалары :
жылдары
|
Шығармалары немесе әңгіме жинағы
|
1971ж
|
«Қауын иісі» әңгімелер жинағы
|
1972ж
|
«Қош бол, ата»
|
1975ж
|
Қарлығаштың ұясы
|
1977ж
|
Атақоныс
|
1979ж
|
Запах дыни
|
1980ж
|
Тұнық су
|
1982ж
|
Там где горел очаг
|
1984ж
|
Талисман
|
1987ж
|
Бәйтеректер
|
1989ж
|
Туған ауыл түтіні
|
1995ж
|
Балалық шақтың әуендері
|
1997ж
|
Таңдамалы
|
2001ж
|
Айқай
|
4-тапсырма .Мәтінге сүйеніп ақпараттың дұрыстығын тексеріңдер .
Үйге тапсырма Мәтінді оқып,мазмұндау
Рефлексия «3-2-1» стратегиясы
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
Рефлексия жасау үшін дайын құрылым беріледі, оқушылар бүгінгі өзінің әрекетіне талдау жасайды. Сол арқылы мұғалім бүгінгі сабақтың сәтті және сәтсіз тұстарын анықтай алады.
https://www.zharar.com/kz/referat/1959-mal.html
Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?
Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?
Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?
Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
ЖЕҢІЛ АТЛЕТИКА
СУДА ЖҮЗУ
ВИЛОСИПЕД
Б О К С
АУЫР АТЛЕТИКА
ҚАЗАҚША КҮРЕС
ФУТБОЛ
ДМИТРРИЙ БАЛАНДИН
ИЛЬЯ ИЛЬИН
ГЕННАДИЙ ГОЛОВКИН
СЕРІК САПИЕВ
ЕРМАХАН ИБРАИМОВ
СВЕТЛАНА
ПОДОБЕДОВА
ФУТБОЛ
САМАТ СМАКОВ
ОЛЬГА ШИШИГИНА
АЛЕКСАНДР
ВИНОКУРОВ
БЕКЗАТ САТТАРХАНОВ
ЖАҚСЫЛЫҚ ҮШКЕМПІРОВ
Аты-жөні: сынып:
Рефлексия «3-2-1» стратегиясы
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;
3. Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
Аты-жөні: сынып:
Рефлексия «3-2-1» стратегиясы
1. Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
2. Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;
3. Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
Достарыңызбен бөлісу: |