Мұхтар Әуезов атындағы № 42 жалпы орта мектебі
АШЫҚ САБАҚ
«Біздің спортшыларымыз»
Сынып: 4 «Б»
Мұғалімі: Абылова Мейрамгүл Жұмағалиқызы
Сынып: 4
Тақырыбы: Біздің спортшыларымыз
Мақсаты: Білімділік: Оқушылардың сөздік қорын байыту, сауатты жазу, мәдениетті сөйлеу дағдыларын қалыптастару.
Дамытушылық: Танымдарын кеңейтіп, ой-өрісін дамыту
Тәрбиелік: Белгілі спортшылардың өмірі мен жетістіктерінен үлгі ала отырып, салауатты өмір салтын сақтауға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта, үлестірме парақшалар, БББ кестесі, рефлексивті парақ, бағалау парақшалары, бейнетаспа, бағалар
Әдіс - тәсілдері: диалогтік оқыту, сұрақ-жауап әдісі, шығармашылық жұмыс,грамматикалық көпір, класстер
. Күтілетін нәтиже:
- Сыни ойлау дағдылары қалыптасады. - Өздігінен тақырыпты меңгереді. - Қызығушылықтары артады.
Табыс критерий
-тақырып бойынша жұмыс істей алады; -сыныптастарын тыңдай алады;
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім іс әрекеті
|
Оқушы іс әрекеті
|
Ұйымдас
тыру
түрі
|
Бағалау
|
Қолданылатын модуль
|
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал
|
1 минут
3 мин
|
Амандасу. Оқушылар Қайрат, Тобыл командаларын таңдап алады.
Топ құрастыру.БББ кестесін тарату
«Иә немесе жоқ»
Мақсаты: сабақта ізгі ниет орнату
Критериалды бағалау беріледі. Әр әрекет бағаланады. Суммативті бағалау ілініп тұрады. Топ мүшелерінің рөлін бөлейік.
|
Оқушылар суреттер қималарымен 3 топқа бөлінеді
Қатысушылар топтың ішінде бі-біріне допты лақтырып «Мен білемін, сен бүгін...» Иә, рахмет. Жоқ, олай емес деп айту керек.
Таймкипер – уақытты қадағалайды
Спикер – бағалайды әр оқушыны, тапсырмадан соң ұпайларын санайды (мониторинг жүргізеді, кім алда, кім соңында екенін)айтып отырады.
|
Жеке
Бірі бәрі үшін, бәрі бірі үшін ұстанымын жасау.
|
Қол шапалақтау
|
Жас ерекшеліктеріне сай оқыту
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
10 мин
|
Үй тапсырмасын сұрайды
|
2 тапсырма135бет мәтінді мазмұндау
Бағалау критерийі
1. 4сөйлем – 5 ұпай
3 сөйлем – 4 ұпай
2 сөйлем – 3 ұпай
«жақсы жүгіру» - келер шақта жіктеу
1.Жекеше, көпше түрінде дұрыс жіктелген -5 ұпай
2.1-2 қате жіберсе – 4 ұпай
3.3 қатеден – 3 ұпай
Қорытынды баға: мысалы 4-5-3/ 4 баға
|
Жеке
|
1топты-2 топ, 2 топты-3 топ, 3 топты-1 топ бағалайды
спикер қорытынды бағаны шығарады
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Тақырыпқа шығу
Сабақ мақсатын айқындау
|
4 мин
|
«Чемпиондар» әні тыңдалады. Бейнетаспаны көрсету
Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай?
а/ сөздер мен сөз тіркестерінің дұрыс айтылуын тыңдау; айтып үйрену; сөздік дәптерге жазу.
ә/жаңа сөздермен сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру.
|
Балалар, біз бұл тақырыпты бүгін жалғастырып жатырмыз. Видеода кімдерді көрдіңдер? (спортшыларды, чемпиондарды, күрескерлер, ауыр атлетика, жүгіру, бокс)
Олар кімнің спортшылары? (біздің, Қазақстанның, елдің)
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Дәптерімізді ашамыз, бүгінгі күнді жазамыз. Сабақтың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар?
Мақсаты: Оқушыларға спорттың түрлері мен Қазақстанның спортшыларымен таныстыру.
Уикипедия — ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет
Спорт (фр. desport — жалқу) — белгілі ережелер немесе дәстүрлерге сай көбінесе жарыс күйінде өтетін әрекет.
Жаңа сөздер
Алтын - золото,золотой
Күміс - серебро,серебряный
Қола - бронза,бронзовый
мақтаныш – гордость
медальдарының иегері - обладатели медалей
екі дүркін – двухкратный
жеңімпаз - победитель
|
жеке
|
|
АКТ
Т және Д
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
|
Негізгі бөлім
Мәтінді оқып-танысу
|
8 мин
|
Оқушыларға мәтінді оқуға арналған тапсырмалар беру.
1.Мәтінді оқу, аудару
2. Оқушыларға мәтін толығымен таратылады. Қорытынды жазу
Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Айтылым.
а/ мәтін оқылады
б/мәтін бойынша суреттерден спортшыларды көрсету,атап кету.
Қазақстанның спортшылары: Бекзат Саттарханов, Бақтияр Артаев, Серік Сәпиев, Александр Винокуров, Жақсылық Үшкемпіров, Ольга Шишигина, Зульфия Чиншанло, Илья Ильин, Светлана Подобедова.Бұл спортшылар олимпиада чемпиондары. Олар алтын, күміс, қола медальдарының иегері. Еліміздің мақтанышы.
|
І топ
Дәулет Тұрлыханов Қазақстанның спорт шебері. Ол Европа қубоктарының жеңімпазы, күміс, қола жүлдегері. Дәулет грек-римдік күреспен айналысты. Дәулет әлем жеңімпаздарымен сайысты. Ол еліміздің мақтанышы.
Сөздік:
спорт шебері – мастер спорта
жеңімпаз – призер
айналысты – занимался
жеңімпаз - победитель
ІІ топ
Серік Сәпиев Қарағанды облысында туды. Ол боксшы, олимпиада чемпионы, халықаралық спорт шебері. Қазақстанның ең белгілі боксшысы. Әлемнің екі дүркін чемпионы, күміс және қола медальдарының иегері. Ол еліміздің мақтанышы.
Сөздік:
туды – родился
халықаралық - международный
спорт шебері – мастер спорта
ең белгілі – самый главный
екі дүркін – двухкратный
|
Жеке
Топтық
|
1.спикер бағалайды
5-4-3 ұпай
2.
1топты-2 топ, 2 топты-3 топ, 3 топты-1 топ бағалайды
Формативті
Бірін- бірі бағалау
5-4-3 бағаны көтеру
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
«Грамматикалық көпір» әдісі
|
2мин
|
Келер шақта жіктеу – айналысу
|
І.Мен айналыс+а+мын
ІІ.Сен айналыс+а+сың
Сіз айналыс+а+сыз
ІІІ.Ол айналыс+а+ды
І.Біз айналыс+а+мыз
ІІ.Сендер айналыс+а+сыңдар
Сіздер айналыс+а+сыздар
ІІІ.Олар айналыс+а+ды
Жақшаны ашып, сөйлемдерді аударып жаз, жіктік жалғауларын белгіле.
1. Я спортпен айналысқанды люблю.
2. Сен два раза в неделю жаттығу залына барасың.
3. Мы досым екеуміз футболисты.
4. Вы спорттың қай түрімен занимаетесь?
|
Топтық
|
Бірін- бірі бағалау
5-4-3
|
Оқытуды басқару және көшбасшылық
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Қорытынды
Дискуссия
Сабақтың басты сәтін еске түсіру
|
3 мин+
7 мин
|
Тақырып бойынша дискуссия жүргізу.
Мақсатымыз не?
Ойымызды ортаға салу. Сұрақ қою. Дәлелдеу.
|
Венн диаграммасын толтырамыз.
— Қазір мына шеңберлерге әр спортышың алдымен өзіндік ерекшеліктерін жазамыз. Содан кейін ортақ қасиеттерін көрсетеміз.
ОРТАҚ ҚАСИЕТТЕР – общие свойства
қазақстанның намысын қорғады
Спортшылар
Алтын медаль игерлері
Қазақстан азаматтары
Ер жүрек
Мақтанышымыз
|
Топтық, жұппен
|
Өзін-өзі бағалау
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Дарынды балалармен жұмыс
|
Үйге тапсырма
|
4 мин
|
Үй тапсырмасын түсіндіреді
|
2 тапсырма 138 бет өлеңді жаттау
5 тапсырма 138 бет сөйлемді толықтырып жазу
Бағалау критерийі
1.Өлеңнің 6 жолын мәнерлеп айту – 5 ұпай
2.Өлеңді мәнерсіз оқу – 4-3 ұпай
3.3 сөйлемді қатесіз жазу және аудару – 5 ұпай
|
Жеке
|
|
|
Бағалау
|
2 мин
|
Спикерге сөз беріледі
|
Орташа ұпайдың бағасын айтып, дәлелдеп беру керек.
|
|
|
|
Рефлексия
|
1 мин
|
Смайликтерді көтереді
|
Әр оқушы орнынан смайликтерді көтереді
|
|
|
|
Бағалау парағы
№
|
Оқушының аты
|
Үй жұмысын тексеру
2 тапсырма135бет мәтінді мазмұндау
Бағалау критерийі
1. 4сөйлем – 5 ұпай
3 сөйлем – 4 ұпай
2 сөйлем – 3 ұпай
«жақсы жүгіру» - келер шақта жіктеу
1.Жекеше, көпше түрінде дұрыс жіктелген -5 ұпай
2.1-2 қате жіберсе – 4 ұпай
3.3 қатеден – 3 ұпай
Қорытынды баға: мысалы 4-5-3/ 4 баға
|
Мәтінмен жұмыс
1.Мәтінді оқу, аудару
2. Қорытынды жазу
5-4-3 ұпай
|
Грамматикалық тапсырма
Келер шақта жіктеу – айналысу
5-4-3 ұпай
|
Дискуссия
Венн диаграммасын толтырамыз.
5-4-3 ұпай
|
Қорытынды баға
5-4-3/4
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |