САБАҚ: «Әлем мойындаған қазақтар» 2-сабақ
Мұстафа Шоқай
|
МЕКТЕП: «№5 орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен» МКМ,Қапшағай қаласы
|
Күні: 20/04.2016ж.
|
Мұғалімнің есімі:Тастанбекова Н.А.
|
СЫНЫП: 10 «А», «Б»
|
Қатысқан оқушылар саны:15
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)
|
А5.Медиақұралдар арқылы тілді дамыту.
Медиақұралдарды пайдаланып, сөйлеушінің сөйлеу мәнері, ойы және мәтін сюжеті бойынша өз пікірін білдіреді және анализ жасайды.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: аудиолингвизм үдерісі негізінде ақпараттық медиақұралдарды пайдаланып,оқушылардың сөйлеу мәнері, өз ойларын жеткізіп айту және мәтін бойынша сөйлеу дағдысы қалыптасады.
|
Оқушылардың басым бөлігі: сөйлеу мәдениеті дамиды. Сөздік қорларын дамыта отырып, анық,көркем сөйлеу дағдыларын жетілдіреді. Жалпы мазмұнды түсінуге бағытталған сұрақтарға жауап береді.
|
Кейбір оқушылар: медиақұралдардағы деректерді пайдаланып өз пікірін білдіреді және анализ жасайды.Коммуниникациялық жағдайға сәйкес берілген тақырып б-ша стилі жағынан әртүрлі мәтін құрастырады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: медиақұралдағы берілген ақпаратты түсінеді.Мәтіндегі деректерге байланысты өз пікірлерін анық айтады.
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы арқылы сөйлеу мәдениетін қалыптасады.
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: https://kk.wikipedia.org/wiki
перзенттік парызын, қай дәуірде өмір сүрсе де, өз ұлтының бетке ұстар мақтанышы, ұлттық бостандығы үшін күрескен, Түркі халықтары тарапынан сөйлейтін,Мемлекеттік Думада жұмыс істеуі, Мұсылмандарының IV төтенше құрылтайына қатысуы, Түркістан үкіметінің мүшелері, ел тәуелсіздігі.
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Неліктен бұл адам әлемге танымал болған?
— Мұстафа Шоқай өз елінің бостандығы үшін ел тәуелсіздігі жолындағы күрескен алаш азаматы.
-— М.Шоқай қай жерде жерленген?
— Ол Францияның Ножан Сюрман қаласында жерленген.
— Олар неліктен көпшілігі шетелде жүрді?
Өмірінің соңғы жылдарын қалай өтті?
|
Алдыңғы оқу
|
Ел тәуелсіздігі жолындағы күрескен алаш азаматы.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басы
10 мин.
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу.
Ширату жаттығуы
Бейнематериал бүгінгі тақырыппен қалай байланысқан?
NAZ 2.mp4
Сабақты бастауға арналған идеяны қолданамын. Бейнематериал үзінді қоямын жəне оқушылардың оны талқылап, өз бағаларын беруін сұраймын.
— Балалар,қалай ойлайсыңдар ... .
-Олай болса,бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы болмақ?
(Интерактивті тақтада бүгінгі сабақтың мақсаты жазылулы тұрады.Бір оқушы оқиды.Осы жерде Крашен айтқан «үнсіздік кезеңі» яғни ойлануға мүмкіндік беремін).
|
Қазақ тілі
Үлестірме материалдар 129-бет
Мұғалімге арналған нұсқаулық,11-бет,2-абзац
|
Ортасы
25 мин.
|
Даму: медиақұралдарды пайдаланып,бейнематериалды көрсетемін. Парижде Мұстафа Шоқай аты қала картасына түсті.mp4
Бейнеметериалдың мазмұнын түсінуге бағытталған сұрақтарға жауап береді.
Ж/ Ж «Бірлесіп әңгімелесу» стратегиясы. Бейнематериалдың сюжеті бойынша диалог құру.Ф
Т/ «Жигсо» тәсілі уикипедиядағы мәтіндегі деректерге байланысты өз пікірлерін анық айтады және талдайды. Ф/ «Екі жұлдыз,бір тілек»
Ж/ «Ойдағыны табу немесе пікір білдіру» идеяларды тиянақтау тәсілі Ф/ «Басбармақ»тәсілі
|
https://www.youtube.com/watch?v=J84lEdZI-_A
https://www.youtube.com/watch?v=dthg2S3hI38
|
Соңы
|
Рефлексия
Үйге: https://www.youtube.com/watch?v=Ir5nJ87Z4zs
Шәкен Айманов киностудиясында түсірілген «Мұстафа Шоқай» фильм көріп,ғылыми стильде пікір жазу.
|
Асхат АлимовИнтербелсенді әдіс-тәсілдер.78-бет
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
|
Деңгейлік тапсырмалар немесе дидактикалық карточкалар таратам
1-к.Мұстафа Шоқайдың афоризмдеріноқу,түсіну.
Синоним,антоним,омоним сөздерді табу.
2-к
3-к
|
Ф/ «Екі жұлдыз,бір тілек»
Ф/ «Басбармақ»тәсілі
Ф/ «Блоб ағашы»
|
Қазақстан тарихы
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері
орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейдеөтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сəйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге?
|
10 «А»
|
10 «Б»
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1.
2.
|