Апта:1
Күні:
|
Пәні
Информатика
|
Мұғалім аты-жөні
Т.
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: Кіріспе. Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру.
|
Сілтеме:
|
10-сынып оқулығы;
Стендтер.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік мәні:
|
Информатика кабинетіндегі қойылатын талаптар, міндеттер, шаршаған жағдайда қолданылатын жаттығулар және техника қауіпсіздігін сақтау ережелерін үйрету.
|
Дамытушылық мәні:
|
Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру.
|
Тәрбиелік мәні:
|
Ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу
|
Нәтиже:
|
Жұмыс істеу алдындағы қауіпсіздік ережелерін біледі
Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды
Компьютерде жұмысты аяқтаған кездегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Ұжыммен бірігіп жұмыс істеу ережесін біледі.
Аппаттық жағдайлардағы қауіпсіздік ережелерін үйренеді.
Арнайы көзге жаттығу ережелерін жасап үйренеді.
|
Түйінді идеялар:
|
Жұмыс істеу алдындағы қауіпсіздік ережелері
Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері
Компьютерде жұмысты аяқтаған кездегі қауіпсіздік ережелері
Ұжыммен бірігіп жұмыс істеу ережесі
Аппаттық жағдайлардағы қауіпсіздік ережелері
Арнайы көзге жаттығу ережелері
|
Сабақтың түрі:
|
Жаңа сабақ
|
Әдіс-тәсілдері:
|
АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту
|
Пәнаралық байланыс:
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сәлемдесу.
Ұйымдастыру.
Топқа бөлу.
Сабақ барысымен таныстыру.
Бағалау парағын таныстыру.
Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
|
Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру
|
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)
(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
|
|
Қызығушылықты ояту (2 мин.)
|
7-сыныпқа арналған электронды оқулықтан «Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған.
|
Оқушылар зейін қойып тыңдайды
|
Мағынаны тану
(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
|
ББҮ (2 мин.)
|
ББҮ-ны толтыру
|
ББ бойынша флипчартта жазу
|
Білемін?
|
Білгім келеді?
|
Үйрендім?
|
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сыныпты Пирамида, Бәйтерек және «Мәңгілік ел» суреттер қиындысы арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.
Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.
7-сынып оқулығында «Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру» тақырыбын оқыту.
|
Оқушылар белсене қатысады. Суреттерді құрастыру арқылы үш топқа бөлініп отырады.
Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы әрбір оқушы «Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру»тақырыбын бөліп алып оқиды.
Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді.
|
Ой толғаныс (4 мин.)
|
Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру
|
Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру
|
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Бағалау (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бақылайды, бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.
|
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.
|
Үйге тапсырма (1 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Үйге 5-9 беттердегі §1. «Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру» тақырыбын оқып келу.
|
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
|
Рефлексия (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.
|
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады.
|
Апта:
Күні:
|
Пәні
Информатика
|
Мұғалім аты-жөні
|
2 сабақ
|
|
Сабақтың тақырыбы:. Әлемнің ақпараттық бейнесі. Ақпарат қасиеті.
|
Сілтеме:
|
10-сынып оқулығы;
10-сынып электронды оқулығы;
Стендтер.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік мәні:
|
Ақпарат өлшем бірліктерін, жеткізу жылдамдығын, ақпарат қасиеттерін және жұмыс істеу тәсілдерін үйрету.
|
Дамытушылық мәні:
|
Практикалық дағдыларын дамыту, өз бетінше жұмыс жасауда білімдерін пайдалана білуге, пәнге деген қызығушылығын қалыптастыру.
|
Тәрбиелік мәні:
|
Өз бетімен жұмыс жасауда ұқыптылық, еңбекқорлық, жинақылық, шапшаңдық қасиеттерін тәрбиелеу.
|
Нәтиже:
|
Ақпаратты өлшем бірліктермін жұмыс істеуді үйренеді.
Ақпаратты сақтау құраладардың өлшемдерін анықтауды біледі.
Ақпаратты жеткізу жылдамдығын түсінеді.
|
Түйінді идеялар:
|
Ақпараттың өлшем бірліктері
Әлемнің ақпараттық бейнесі
Ақпараттың қасиеттері
|
Сабақтың түрі:
|
Жаңа сабақ
|
Әдіс-тәсілдері:
|
АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту
|
Пәнаралық байланыс:
|
Математика
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сәлемдесу.
Ұйымдастыру.
Топқа бөлу.
Сабақ барысымен таныстыру.
Бағалау парағын таныстыру.
Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
|
Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру
|
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)
(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
|
Информатика және ақпарат дегенімз не?
Біз ақпаратпен не істейміз?
Біз ақпаратты қалай қабылдаймыз.
Ақпаратты өңдеу тәсілдер.
|
Қызығушылықты ояту (2 мин.)
|
7-сыныпқа арналған электронды оқулықтан «Ақпарат саны, ақпарат өлшем бірліктері. Әлемнің ақпараттық бейнесі. Ақпарат қасиеті.» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған.
|
Оқушылар зейін қойып тыңдайды
|
Мағынаны тану
(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
|
ББҮ (2 мин.)
|
ББҮ-ны толтыру
|
ББ бойынша флипчартта жазу
|
Білемін?
|
Білгім келеді?
|
Үйрендім?
|
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сыныпты санау әдісі арқылы 3топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.
Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.
7-сынып оқулығында «Ақпарат саны, ақпарат өлшем бірліктері. Әлемнің ақпараттық бейнесі. Ақпарат қасиеті.» тақырыбын оқыту..
|
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.
Топтағы әрбір оқушы «Ақпарат саны, ақпарат өлшем бірліктері. Әлемнің ақпараттық бейнесі. Ақпарат қасиеті.» тақырыбын бөліп алып оқиды.
Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді.
|
Ой толғаныс (4 мин.)
|
Ақпарат саны, ақпарат өлшем бірліктері. Әлемнің ақпараттық бейнесі. Ақпарат қасиеті.
|
Ақпарат саны, ақпарат өлшем бірліктері. Әлемнің ақпараттық бейнесі. Ақпарат қасиеті.
|
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
Бағалау (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бақылайды, бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.
|
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.
|
Үйге тапсырма (1 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Үйге«Ақпарат саны, ақпарат өлшем бірліктері. Әлемнің ақпараттық бейнесі. Ақпарат қасиеті.» тақырыбын оқып келу.
|
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
|
Рефлексия (2 мин.)
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.
|
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады.
|