Сабақ жоспары 1108000 «Теміржол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету»



Дата08.06.2018
өлшемі23,79 Kb.
#41450
түріСабақ
«Қазақ әдебиеті» пәнінен сабақ жоспары

(1108000 «Теміржол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету» мамандығы бойынша

орыс тілінде оқитын 1-курс студенттеріне)
Макимова Аймкуль Кайргельдиновна,

Астана қаласы, М.Тынышпаев атындағы

Қазақ көлік және коммуникациялар академиясы

Ақмола колледжінің қазақ тілі мен әдебиеті

және орыс тілі мен әдебиетінің оқытушысы
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылығы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: А.Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылығы туралы студенттердің білімдерін тереңдету; әдеби шығармаларымен таныстыру;

Дамытушылық: студенттердің сөздік қорларын тоықтыру; өз ойын дәлелді айту, сипаттау, мәнерлеп оқу, салыстыру, талдау, өздігінен жұмыс істеу және зерттеу дағдыларын дамыту;

Тәрбиелік: студенттерді ұлтжандылыққа, жаман әдеттен жирендіру; білімділікке, адамгершілікке, мәдениеттілікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Ақпараттық технология; СТО стратегиясы: «Миға шабуыл», «Шеберхана» әдісі.

Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту сабағы.

Сабақта жұмыс істеу түрі: жұппен, топпен

Сабақтың көрнекілігі:


  1. «Қазақ әдебиеті» оқулығы, О.Абдиманұлы, С.Дюсебаев - Алматы, «Мектеп», 2010; 14-26- бет;

  2. «Қазақ әдебиеті» хрестоматия, О.Абдиманұлы, С.Дюсебаев - Алматы, «Мектеп», 2010; 3-10- бет;

  3. «Қазақ әдебиеті» оқу-әдістемелік құралы, С.Тайманова, К.Махатова, Ә.Жаулыбаева – Қызылорда, «Тұмар», 2009ж.; 71-78-бет;

  4. «Қазақ әдебиеті» 11-сыныпқа арналған электронды оқулық, Білім беруді ақпараттандырудың педагогикалық технологиялар орталығы, 2013ж.

  5. А.Байтұрсыновтың шығармалар жинағы;

  6. И.А. Крыловтың шығармалар жинағы;

  7. Ноутбуктар, слайдты материалдар

Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, орыс әдебиеті,

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі: студенттердің сабаққа қатысуын және дайындықтарын тексеру.

2. Психологиялық дайындық: әр студент жанындағы көршісіне жылы лебіздерін білдіріп, сәттілік тілейді.

3. Оқытушы сабақтың тақырыбымен, типімен, күтілетін нәтижемен және бағалау шарттарымен таныстырады.

4. «Миға шабуыл»: Тарих толқынында. Мақсаты: студенттерді жаңа материалды қабылдауға дайындық.

4.1 Блиц сұрақ-жауап:

- ХХ ғасырдың алғашқы жартысында қазақ елінде қандай тарихи оқиғалар болды?

- ХХ ғасыр қазақ әдебиетінің қандай ғасыры?

- Әдебиет қандай өнердің бір түрі?

- Осы кезеңдегі қазақтың қандай тарихи тұлғалары естеріңізге түсті?

- «Бес арысқа», «Үш бәйтерекке» кімдер жатады? Олар неге солай топтастырылған?



4.2. «Миға шабуыл» сәтін қорытындылау.

5. Сөздік жұмысы: оқулықтың 25-бетінде берілген сөздерді жеке және хормен мәнерлеп оқу, аудармасымен танысу.

6. Жаңа материалды меңгеру: «Шеберхана» әдісі:

6.1 Студенттер төрт топқа бөлініп тапсырмалар беру арқылы ғаламтордан ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы деректерді тауып, ноутбукта, дәптерлерінде орындайды. Зерттеу жұмыстарына қойылатын негізгі талап: орыс тілді аудиторияға түсінікті болуы, сөздікті және берілген слайд, фотосуреттерді қолдана отыра, тірек конспект әзірлеу.
1-топ: А.Байтұрсыновтың өмірбаяны туралы.
ӨМІРДЕРЕК («Екі жазба күнделігі» бойынша):

1872 ж.

Қазіргі Қостанай облысы, Торғай атырабындағы Сартүбек деген жерде дүниеге келген.

1882-1884жж.

Көзі қарақты адамдардан өз үйінде хат танып, жақын жердегі ауыл мектебінен сауат ашады.

1886-1891жж.

Торғай қаласындағы екі сыныпты орысша –қазақша училищесінде білім алады.

1891-1895жж.

Орынбордағы мұғалімдік мектепте оқып, білім алады.

1895ж.

Ақтөбе, Қостанай, Қарқаралы атырабында бала оқытады.

1909-1910жж.

Семей абақтысына сотсыз, үкімсіз 8 ай бойы қамалады.

1911ж.

Орынборда «Маса» кітабы жарық көреді.

1913-1918жж.

«Қазақ» газетінде редактор болып жұмыс істейді.

1923ж.

Мәскеуде «Күншығыс» баспасынан «Ер Сайын» эпостық жыры шығарылады.

1926ж.

Мәскеуде екінші фольклорлық мұрасы «23 жоқтау» жарық көрді.

1926ж.

Ташкентте «Әдебиет танытқыш» кітабы жарық көрді.

1929ж.

Абақтыға қамалып, лагерьде ұзақ азап көріп, 1929 жылы қайтып келеді.

1937ж.

Репрессия құрбаны болады.

1988ж.

Жоғарғы сот коллегиясы қылмыс құрамы болмағандықтан толығымен ақтады.


2-топ: А.Байтұрсыновтың жалпы шығармашылығы .
Ахмет Байтұрсыновтың артында қалған мұралары



Мақалалары

Қазақ тілі мен әдебиетке байланысты оқу құралдары

Қазақ тілінің әдістемесіне байланысты мақалалары




«Оқу жайы», «Бастауыш мектеп», «Қазақ арасында оқу жұмыстарын қалай жүргізуге болады?»

«Оқу құралы», «Тіл құралы»,

«Әдебиет танытқыш»



«Ана тілінің әдісі», «Қай әдіс жақсы», «Жалқылауды жалпылау әдісі»



Өлеңдері:

«Маса»


«Қырық мысал»

Фольклор

«Ер Сайын»

«23 жоқтау»





Аудармалары

А.С.Пушкин

Н.В.Гоголь

Л.Н. Тостой

Н.А.Некрасов

шығармалары





Сергіту сәті:Психологиялық үйлесімдік туралы «Кактус» бейнеролигін тамашалау
3-топ: А.Байтұрсыновтың хрестоматияда берілген туындыларымен таныстыру. Концептуалдық кесте:

Шығарманың атауы

Тақырыбы

Идеясы

Кейіпкері

Моральдық мәні

















4-топ: А.Байтұрсыновтың мысал аудармаларын И.Крыловтың туындыларымен салыстыру.«Лебедь, щука и рак» - «Аққу, шортан һәм шаян» мысалын мәнерлеп оқып, салыстыру және Венн диаграммасын пайдалану.

А.Байтұрсыновтың мысалдарының ерекшелігі

Шығармалардың ортақ қасиеттері

И.Крыловтың мысалдарының ерекшелігі



6.2. Жаңа материалды бекіту (жұппен дайындайды):

«Синквейн» – Бес жол өлеңмен ақын шығармашылығын қорытындылау.



7. Үй тапсырмасы: 1). Синквейн бойынша А.Байтұрсыновтың өмірі мен шығармашылығы туралы баяндау; 2). «Достыма хат» өлеңі бойынша «Достық қасиет қандай болу керек?» деген тақырыпқа шағын эссе жазу.

8. Рефлексия: «Тыныс белгілер сезімі» ойыны арқылы студенттер сабақ туралы өз ой-пікірлерін ортаға салады: !!! – тамаша; ! – жақсы; ??? – жауап беруден қиналамын; ? – түсінбеген тұстарым бар; +++ - ұсыныс айтқым келеді. (Егер түсінбеген тұстары болса, сол студентке түсіну жолдары беріледі).

9. Бағалау. Топ басшыларының пікірін ескере отыра, оқытушы студенттердің білімдерін бағалайды және сабақтың мақсатына жету-жетпеуіне өз түйінін береді.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет