Сабақ жоспары №23 24 Сабақ тақырыбы



Дата01.02.2022
өлшемі97,66 Kb.
#130369
түріСабақ
Байланысты:
13-14 попк


ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ

АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ

КМҚК «АЛМАТЫ ТЕХНОЛОГИЯ ЖӘНЕ ФЛОРИСТИКА КОЛЛЕДЖІ»
Бекітемін

Директорың ОІЖ орынбасары

___________Ахметов Е.С.

«_____» __________2021ж



Сабақ жоспары № 23 – 24

Сабақ тақырыбы

Кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Модуль /пән атауы

Математика

Дайындаған педагог

Жұмабай Маржан Қанатқызы

Күні, айы, жылы

21.10.2021ж

1.Жалпы мәліметтер




Курс

І

Оқу жылы

2021-2022

Топ

21-82

Сабақ типі

Аралас сабақ

2. Мақсаты, міндеттер


Білімділік: Студенттерге Ньютон биномы формуласын меңгерту, осы формуланы қолдана отырып білімдерін қалыптастыру

-Байес формуласын сипаттайды;

-Есептер шығаруда Байес формуласын қолданады;

-Тақырыпқа байланысты есептер құрастырады.



Дамытушылық: Дамыта оқыта отырып оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту

Тәрбиелілік: Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге, жұмыс нәтижесіне жетуге, ұйымшылдыққа, жан-жақты болуға, компьютерлік сауаттылыққа, ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.

2.1. Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі

  • Оқиға;

  • үйлесімсіз оқиға;

  • ықтимал оқиғалар;

  • оқиға нәтижесі;

  • шартты ықтималдық;

  • ықтималдықтың толық формуласы;

  • оқиғалар қосындысының ықтималдығы;

  • оқиғалар көбейтіндісінің ықтималдығы;

3. Сабақты жабдықтау




3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер

тірек - сызба, кеспе қағаздар, карта,плакаттар, маркерлер, смайликтер



3.2 Техникалық құралдар, материалдар

Слайд, бейнефильм, Компьютер, бейне-ролик көрсететін проектор


Кезеңдері

Уақыты

Мазмұны

4. Сабақтың барысы







4.1. Ұйымдастыру кезеңі




Амандасу

Студенттерді түгендеу

Сабаққа дайындығын қарау


4.2. Үй жұмысын жан-жақты тексеру




Үй тапсырмасын миға шабуыл әдісін қолдану

4.3. Жаңа білімді баяндау




Исаак Ньютон (1643-1727) – ағылшын физигі, математигі, астрономы, философы, алхимигі, теологы

  • Физика: бүкіләлемдік тартылыс заңы, қозғалыс заңы, импульс, импульстің сақталу заңы, рефлекторлы телескопты жасап шығарды.

  • Математика: шамалардың ең үлкен және ең кіші мәндерін табу, қисық сызыққа жанама жүргізу, қисық сызықтың ұзындығын табу, дәрежелік қатарларды зерттеуге үлес қосты, Лейбницпен дифференциялдық және интегралдық санақты ойлап тапты.Биномдық теореманы көрсетіп, функцияның нөлін шамалауға болатын Ньютон әдісін тапты.

  • Бином – екімүше

  • Ньютон биномының формуласы







  • Ньютон биномының қасиеттері

  • Қосылғыштар санының бином дәреже көрсеткішінен біреуі артық

  • а-ның дәрежесі п-нен 0-ге дейін кемиді,в-ның дәрежесі 0-ден п-ге дейін өседі

  • Жіктелудің басынан және соңынан санағанда бірдей қашықтықта тұрған қосылғыштардың коэффициенттері өзара тең

  • Биномның кез келген мүшесі мына формуласымен анықталады



  • Бином мүшелерінің коэффициенттерінің қосындысы 2 дәрежесіне тең

  • Егер бином дәрежесі тақ натурал сан болса, онда жіктелу қосылғыштарының саны жұп болады. Ал бином дәрежесі жұп сан болса, онда жіктелу қосылғыштарының саны тақ болады.

  • Коэффициенттері үлкен қосылғыштар биномның орта мүшелері деп аталады. Бином дәрежесі тақ сан болса, орта мүшелерінің саны екеу, жұп сан болған жағдайда орта мүшелері біреу



Байес формуласы

Байес формуласы ықтималдықтарды көбейту теоремасы мен толық ықтималдық формуласының салдары болып табылады.

Егер А оқиғасы толық топ құратын, бірікпейтін оқиғаларының (жорулардың) біреуімен бірге пайда болатын болса, онда әрбір жорудың шартты ықтималдығы үшін

Осы формуланы Байес формуласы дейді.


Байес Томас (1702-1761)- ағылшын математигі, Лондондағы

король ұйымының мүшесі.


Ескерту. Біріншіден оқиғаларына қоятын шарт олар оқиғалардың толық тобын құруы қажет, яғни олар бірден бір мүмкін және өзара бірікпейтін болуы керек.

ықтималдықтары тәжириебеге дейін белгілі деп

есептелінеді де, априорлық ықтималдық деп аталынады. ( Латынның a priori – алдымен, әуелі деген сөзінен тұрады)

- апостериорлық ықтималдық деп атайды. (Латынның a posteriori- тәжиірибеден соң деген мағынаға)




4.4. Жаңа материалды бекіту




Сабақты қортындылау мақсатында және оқушылардың бүгінгі сабақта қолданылған формулаларды ажырата алатынын тексеру үшін «Тізбектен не түсіп қалған?» тәсілін қолданамын. Берілген формулалардан не түсіп қалғанын анықтап, дұрысын көрсетеді.





  1. P(A+B)=P(A)+P(AB)




5. Сабақ бойынша рефлексия




Толық ықтималдықты табу, Байес формуласы жайлы оқушылардың рефлексиялық дағдысын қалыптастыру үшін «Білемін, білгім келеді, білдім» тәсілін қолданамын


Білемін

Білгім келеді

Білдім













6. Бағалау




Білім алушыларды бағалау.

7.Үй тапсырмасы




Үйге тапсырма № 4.87

  

     

     

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет