|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
Өлең, жұмбақ және ертегілерді ажырату, мұғалімнің көмегімен қажетті ақпараттарды илюстрациялы шағын мәтіндерден тауып алу, мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну.
|
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқи алады.
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтінді оқи алады, мұғалімнің көмегімен қажетті ақпараттарды илюстрациялы шағын мәтіндерден таба алады.
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады:Өлең, жұмбақ және ертегілерді ажырата алады, мазмұнын айта алады.
|
|
Тілдік мақсат
|
Барлық оқушылар орындай алады: грамматикалық және орфографиялық нормаларды сақтайды.
|
|
Сөздік қор мен терминдер: Отан, Астана, қала, жұмбақ, ертегі т.б
|
|
Диалог құру: шағын сөз тіркестерін оқиды, сөз тіркесінен сөйлем құрастырады.
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Отан туралы не білесіңдер?
Өз Отаның –Қазақстан туралы не айта аласыңдар?
|
|
Не себепті «Отан –оттан да ыстық» деп не себепті айтамыз ?
|
|
Ишара: Қазақстан Республикасының туы, Бәйтеректі, т.б
|
|
Алдыңғы оқу
|
«Менің Отаным- Қазақстан» тақырыбында сурет салып келеді, суретті әңгімелеп береді.
|
|
Жоспар
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресуртар
|
|
Жоспарланған уақыт 45 минут
|
|
|
|
Басы: 5 минут
|
Шаттық шеңберін құру. ҚР Гимнін орындайды.
Сынып рәміздер арқылы 2-топқа бөлінеді.
|
Аудиовизуалды үнтаспа
|
|
Ортасы:
5-минут
10-минут
10- минут
5-минут
|
1-тапсырма. «Анаграмма» әдісі Шашылған сөздер.
1.Мақал – мәтелдерді құрастыру.
2. Отан туралы әңгімелету.
2- тапсырма. «Топтастыру» стратегиясы
Постер құрату
Отан
«Отан» өлеңін мәнерлеп оқы.
«Отан» өлеңінде отбасына қатысты сөздерді теріп жаз.
3-тапсырма. «Кубизм» әдісі
Сенің Отаның қай жер?
Қазақстан қандай мемлекет?
Қазақстанның мемлекеттік туы қандай?
Қазақстанның елордасы қай қала?
Қазақстанның табиғаты қандай?
Отан туралы мақал- мәтелдер айт.
4-тапсырма. «Диалог құру» әдісі.
-Жаңа сөздерді пайдалана отырып, диалог құрастырыңдар.
|
Мақал – мәтелдермен жұмыс
Топтастыру парақшасы
Мәтінмен жұмыс
Кубиктар
Топтық жұмыс
|
|
Кері байланыс
5-минут
|
-Бүкіл сабақ бойы біз қандай тақырыпты талқыладық?
- Қандай мәтінмен жұмыс істедік?
- «Отан» сөзін немен салыстырдық?
- Қандай мақал- мәтелдер білеміз?
- Ертегіні қалай аяқтадық?
- Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма?
БББ стартегиясын қолдану
|
|
|
Соңы
5минут
|
Сергіту сәті
«Көктудың желбірегені» әнімен сабақты аяқтау.
|
Видио
|
|
Үй тапсырмасы
|
Қазақстанның қалалары туралы мағлұмат біліп келеді.
|
|
|
Рефлексия
|
|
|
|
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
|
Сабақтың мақсатын тақырыпқа байланысты дұрыс қоя білдім. Жүзеге толық асыра алдым. Әр тапсырмаға әдіс- тәсілдерді дұрыс қолдана білдім.
|
|
|
Бүгін оқушылар не үйренді?
|
Бүгін оқушылар мәтінді оқу арқылы, жаңа сөздердің дұрыс жазылуын, «Отан» туралы түсініктерін қалыптастырды.
|
|
|
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
|
Сабақ балаларға ұнады, оңай тапсырмалардан күрделі тапсырмаларды орындау қызықты болды. Бірақ, басым көпшілігі тапсырмалар күрделенген сайын топтан шетте қалып отырды. Осы тұстарын келесі сабақта жас ерекшеліктерін ескеремін.
|
|
|
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
|
Жоспарланған саралау жүзеге асты. Басым көпшілігі жеңіл және орта деңгейдегі тапсырмаларды орындап шықты.
|
|
|
Уақытты қалай пайдаланды?
|
Алынған тапсырмаларым өте көп болғандықтан, уақыт жетпеді.
|
|
|
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Жоспарыма оқушылардың жас ерекшелігіне қарай тапсырмаларды өте күрделендірмеймін, шамадан тыс тапсырма алмаймын. Топқа бөлгенде дұрыс бөлудің жолдарын іздестіремін. Топта отырған балаларды қызықтыратын және орындай алатын тапсырмалар ұйымдастырамын
|
|
|
Қорытынды бағалау
|
Бүгінгі өткен сабағыма толық көңілім толған жоқ.
|
|
|
Ең жақсы өткен екі нәрсе:
|
Дайын мәтінді оқып, сөздікпен дұрыс жұмыс істей алды. Дескрипторлар арқылы өздерін дұрыс бағалады.
«Кубизм» әдісі арқылы сұрақтарға нақты жауап берді.
|
|
|
Қандай екі нәрсе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді.
|
1.Атамекен әнін тыңдатып, өздеріне өлеңде не туралы айтылғанын талдап, тақырыпты өздеріне тапқызар едім.
2. Тақырыпқа байланысты қандай ұлы адамдармен мақтанатынын ескерер едім.
|
|
|
Осы сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім.
|
Сабақ барысында алған тыңдалым, айтылым, жазылым, оқылымның тапсырмалары көп болып кетті. Келесі сабақта аз тапсырмалар арқылы осы 4 дағдыны қамтуым керек. Жазылымы баяу оқушылардың жылдамдықтарын арыттыру үшін қажетті жұмыс атқару керек. Үйлестірмелі тапсырмалардың орындалуына қойылған дескрипторларды тағыда жүйелендіру керек.
|
|