Күні:
|
|
Пәні:
|
Химия
|
Cынып:
|
10
|
Мұғалімнің есімі:
|
Зиябек К.М.
|
Қатысқандар саны:
|
|
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
ІІ топ элементтердің химиялық қасиеттері
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
10.2.1.11 2-топтың элементтерінің химиялық қасиеттеріндегі өзгерістердің құрылымын түсіндіру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
- металдардың оттегімен, сумен және хлормен өзара әрекеттесу теңдеулерін құру
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
- 2 топтағы элементтердің қасиеттерін салыстыра алу
|
Кейбір оқушылар:
|
- осы металдар атомдарының құрылысы негізінде олардың қасиеттерін түсіндіру және қолданылу саласын атау.
|
Бағалау критерийлері
|
1.Металдардың химиялық қасиетіне байланысты реакция теңдеулерін жаза алады;
2. II топ металдарын бір бірімен салыстыра алады.
3. II топ металдарының қолданылу аймағын біледі.
4.Адам өміріндегі маңызын түсінеді
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Оқушылар жазбаша және ауызша түрде металдардың физикалық қасиеттерін байланыстың түрі мен кристалдық торы бойынша сипаттау;
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: жылтыратылған, пластикалық, әйгілі
металл байланысы, металл кристалды торы, физикалық қасиеттері
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
|
Алдыңғы оқу
|
ІІ топ элементтердің химиялық қасиеттері
|
Сабақтың типі:
|
Төңкерілген сабақ
|
Сабақтың әдіс-тәсілі:
|
Жеке, топтық
|
Құндылықтарға баулу
|
-Еңбекке және шығармашылыққа баулу, ынтымақтастықпен қарым қатынас қалыптастыру.
|
Сабақтың көрнекілігі мен жабдықталуы:
|
Пернетақта, көрсетілім
|
Пәнаралық байланыс:
|
Биология, география
|
Сілтеме:
|
https://kk.wikipedia.org/wiki
|
Сабақ кезеңдері
|
Іс-әрекеттері
|
Уақыты
|
Атауы
|
Сабақтың мазмұны
|
Ресурстар
|
2 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Сәлемдесу;
- келмеген оқушыларды анықтау;
- оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау;
|
Интернет желісі (суреттер)
|
3 минут
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
«Сұрақ-жауап» әдісі. Оқушылар өздігіне ұнаған түсті карточканы таңдап алып, үй тапсырмасына байланысты қойылған сұраққа жауап береді.
|
Интернет желісі
|
6 минут
|
Танысу
|
Топтық жүмыс
«Постер қорғау» әдісі.
Мақсаты: Сыныпта қолайлы атмосфера туғызу. Өзара ықпалдасқан қарым-қатынас дағдысын жетілдіру.
I топ: ІІ топ элементтердің химиялық қасиеттері
II топ: ІІ топ элементтерінің қосылыстарының химиялық қасиеттері
Күтілетін нәтиже:
- Оқушылардың топтасып жұмыс істеу, басқаның пікірін тыңдай алу, тез шешім қабылдау, ой бөлісу, көшбасшы болуға ынталану дағдылары қалыптасады.
Дескриптор: Білім алушы
ІІ топ элементтердің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін түсіндіреді;
Сұрақтарға жауап береді;
Бағалау:
Дескриптор қадамдарына сәйкес ақ фишка алады.
|
Интернет желісі
|
5 минут
|
Салыстыру 1
|
1-Тапсырма. Келесі айналымдарды жүзеге асыратын реакция теңдеулерін жазыңдар:
Деңгейлік тапсырма (А деңгейі)
I топ
Ca→Ca(OH)2→CO2→Ca(HCO3)2→CaCl2→CaO
II топ
Mg→Mg(OH)2→MgCO3→MgO→MgCl2→MgSO4
Дескриптор: Білім алушы
Металдардың және олардың қосылыстарының химиялық қасиетіне сүйене отырып айналымдардағы реакция теңдеуін жазады;
Бағалау:
Әр айналымға сәйкес қызыл фишка алады.
|
10-сыныптың химия оқулығы
|
5 минут
|
Салыстыру 2
|
2-Тапсырма «Ойлан, ізден, тап» әдісі металдардың сумен әрекеттесу жылдамдықтарын салыстыру.
Реакцияға түсу қабілеттілігі тенденциясы
……………………………………………………………………………………………………………………………………………
Тенденцияны түсіндіру
…………………………………………………………………………………………………………………….
Дескриптор: Білім алушы
Металдардың сумен әрекеттесуі кезінде байқалатын құбылыстарды жазады;
Металдардың сумен әрекеттесу теңдеуін жазады;
Металдардың реакцияға түсу қабілеттілігі тенденциясын айтады;
Тенденцияны түсіндіреді;
Бағалау:
Дескриптор қадамдарына сәйкес сары фишка алады.
|
Интернет желісі (суреттер)
|
10 мин
|
Зерттеу
|
Видеокөрсетілім. Метасызба.
|
Bilimland.kz
10-сыныптың химия оқулығы
|
5 минут
|
Жалпылау
|
«Т» кестесі арқылы бүгінгі сабағымызды қорытындылаймыз. Ол үшін «Т» кестесіне ІІ топ элементтерінің «+» жағымды және «-» жағымсыз жақтарын талдап жазамыз.
|
Интернет
желісі
|
3 мин
|
Рефлексия
|
Рефлексия барысында оқушылардың оқу мақсатына қол жеткізу деңгейін анықтау үшін өзіндік бағалау. «БББ» әдісі.
|
Интернет
желісі
|
1 минут
|
Үйге тапсырма
|
Дистилденген су, қар суы, кран суы
Жоғарыдағы сулы ерітінділерге бірдей мөлшерде сабын қоссақ, қай суда өпіршіктену жақсы болады? Себебін түсіндіріңіз?
|
10-сыныптың химия оқулығы
|