Курс:
|
4
|
Топ:
|
ҚТ-Ж-13к
|
Сабақ нөмірі:
|
13
|
Пән атауы:
|
Қазақ әдебиеті
|
Оқытушы аты-жөні:
|
Мендибаева Мулдир Болатбековна
|
Мамандығы/
Біліктілігі:
|
0111000 - Негізгі орта білім
0111013 - Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
|
Уақыты:
|
14.10.2016
|
Өткізілетін орны:
|
№411 аудитория
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Лирикалық поэмалары, пьесалары мен аудармалары
|
Сабақ мақсаты:
|
|
Ә.Тәжібаевтың лирикалық поэмалары, аудармалары мен пьесалары жөнінде мәлімет алады, тақырыптық талдау жасауды үйренеді.
|
|
Адам өміріне қажет өзеннің пайдасын білуге, оны қорғауға баулу,өз елін, жерін сүюге қастерлеуге дағдыланады.
|
|
Ауызша және жазбаша тіл мәдениеті қалыптасады,жеке тұлғалық және шығармашылық қабілеттері дамиды,шығарманы құрылысына талдай білуге машықтанады.
|
Сабақ түрі:
|
Семинар
|
Сабақ типі:
|
Білім, білік, дағды қалыптастыру
|
Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиялары:
|
түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, пікір-талас, іздендіру
|
Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар:
|
Ноутбук, оқу-әдістемелік кешендер
|
Қолданылатын негізгі әдебиеттер
Тəжібаев Ə. Аралдар: өлеңдер / Ə.Тəжібаев.- Алматы: Жазушы, 2002.- 152 б.- (Мектеп кітапханасы)
Тəжібаев Ə. Аралдар: Өлеңдер мен дастандар / Ə.Тəжібаев; Құраст. Е.Дүйсенбайұлы. - Алматы: Раритет,2005.- 264б.- ("Алтын қор"кітапханасы Жыр жауһары)
Тəжібаев Ə. Шығармалар жинағы. Бес томдық / Ə.Тəжібаев; Ред. З.Тілеуғазыұлы.- Астана:Фолиант, 2007.- (Сырдария кітапханасы)
|
Қосымша әдебиеттер:
Тəжібаев Əбділда//Қазақстан жазушылары ХХ ғасыр. Анықтамалық. – Алматы: «Ана тілі» баспасы ЖШС, 2004. – 298 бетте.
|
Сабақ барысы
|
Уақыты)
|
Сабақ барысындағы оқытушы іс-әркеті
|
Сабақ барысындағы студенттің іс-әрекеті
|
Қажетті оқу-ресурстық құралдар
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация
|
5 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару, топқа бөлу.
Әр топ қазақша, орысша, ағылшын тілінде Ә.Тәжібаевқа арналған өлең шумақтарымен сабақты бастайды.
|
Ынтымақтастық қарым қатынас орнайды
Үш тілді меңгереді
|
Қазақ әдебиетінен мектеп оқулықтары
|
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс)
|
15 мин
|
Сабаққа ену сөзі: «Әбділда талантты, өзіндік стилі, өзгешелігі бар күшті ақынның бірі саналады» М.Әуезов
Бүгінгі сабағымызда ақын және драматург, филология ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстанның халық жазушысы – Әбділда Тәжібаевтың лирикалық поэмалары, аудармалары мен пьесаларын қарастырамыз.
Туған жеріне, еліне деген сағынышын, ыстық сезімін айтудан шаршамаған, қазақтың қадірлі ұлы Әбділда атамыздың осындай ғажап патриоттық сезімін әр шығармасынан байқауымызға болады. Ол 1909 жылы дүниеге келген «Сыр – Алаштың анасы» атанған Қызылорда (Ақмешіт) қаласы біздің де құтты атамекеніміз. Елбасының «Мәңгілік Ел» идеясына сәйкес елді сүю, қадірлеу әр азаматтың парызы.
Қызылорда жайлы слайд көрсетіледі.
Нағыметова Нұрсұлу «Сырдария» домбырамен орындап шығады.
Жоламан «Сырдария» өлеңін мәнерлеп оқиды
Ә.Тәжібаев өмірі, шығармашылығы
«Галереяға саяхат» әдісі бойынша берілген ұяшықтарда жасырылған сұрақтарға жауап береді.
«Ақынға хат» әр топ оқушылары ақынға өз лебіздерін білдіріп, хат жазады.
Хронологиялық кесте «Жылдар сөйлейді»
«Тарих сыр шертеді» автор туралы тың мәліметтер
|
Үй тапсырмасының орындалу деңгейі тексеріліп, бағаланады
Слайд арқылы туған қаламыздың көрікті жерлері, мәдениет орындары және т.б. көрсетіледі.
Оқушылар Ә.Тәжібаевтың өлеңіне талдау жасайды
Топ Сыр елі туралы әндер айтады
|
Негізгі және қосымша әдебиеттер
|
ІІІ. Жаңа материалды меңгерту
|
25 мин
|
Лирикалық поэмалары, пьесалары мен өлеңдері
«Ұжыммен білімге» Тақырып алдын ала үйге оқуға берілген, сол бойынша оқушылар үш топқа бөлінеді. Әр топ өздері зерттеген тақырыптары бойынша жұмыстарын қорғайды.
Бірінші топ: Пьесалары.
Екінші топ: Өлеңдері
Үшінші топ: Поэмалары
«Ақын мұралары – мұражай төрінде»
Автор туралы жинақтаған көрме
Оқулықпен жұмыс. Өндіріспен байланыс. Мектеп оқулықтарынан Ә.Тәжібаевтың шығармаларын тауып, тапсырмалар орындау
«Мен де актерлік шеберлігімді бір сынасам...» Пьеса тобы автор шығармасынан үзінді
Автор өлеңдеріне шолу
«Майра», «Жалғыз ағаш орман емес», «Біз де қазақпыз» т.б. поэмаларынан үзінді
|
Оқушылар жаңа біліммен қаруланады. Тыңдалым және жазылым әрекеті жүзеге асады
Пьеса ұғымына анықтама, автор пьесалары туралы зерттеулер
Автор өлеңдерінен мәлімет береді
Поэманың негізгі ерекшелігіне тоқталады
Әр топ көрмелерін таныстырады
Берілген тақырыптары бойынша Қазақ әдебиеті оқулығынан тапсырмалар орындайды
Пьесалар тобы көрініс көрсетеді.
Аудармалары тобы жалпы шолу жасайды
Поэмалары тобы кейіпкерлерімен таныстырады
|
Қазақ тілі мен әдебиеті журналдары
«Аңыз адам» журналы
Ә.Дайыр, Қ.Айтқалиев Әдебиет 5-сыныбына арналған оқулық
Р.Құтқожина, Қ.Бітібаева
Әдебиет 7-сыныбына арналған оқулық
З.Қабдолов, С.Қирабаев
Әдебиет 11-сыныбына арналған оқулық
|
ІҮ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер
|
20 мин
|
«Талдап білу» стратегиясы.
(Сатылай кешенді талдау). Шығармаларына сатылай кешенді талдау
Бірінші топ: Пьесалары.
Екінші топ: Өлеңдері
Үшінші топ: Поэмалары
«Түсініктеме күнделігі» стратегиясы.
Поэмалары, пьесалары мен өлеңдер мәтініндегі түсініксіз сөздермен жұмыс
«Постер қорғау» әдісі. Таңдаған әдістерін түсіндіру. Ә.Тәжібаевтың өмірі мен шығармаларынан түйгендерін білдіру
|
Поэмалары, пьесаларына талдау жасайды
Сурет салу, ментальдық карта және т.б. әдістер арқылы
Үш топқа плакат таратылады.
|
Ә.Тәжібаев жинақтары, интернет мәліметтері
|
Ү.Білімді бақылау, бағалау
|
5 мин
|
Топтық және жекелік бағалау
Топ басшыларына таратылған бағалау парақтары арқылы бағалаймыз
|
Әр оқушы жеке және топтық бағаланады
|
Бағалау бойынша әдістемелік нұсқаулықтар
|
ҮІ. Қорытынды (рефлексия)
|
5 мин
|
«Үш сөйлем» әдісі
Тақырыптан түйгендерім....................................
Менің тілегім........................................................
Менің ойымша......................................................
|
Сабақтан түйген ойларын, тілектерін, ойларын берілген стикерлерге жазып, іледі
|
Стикерлер
|
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру
|
5 мин
|
Оқытушы үй тапсырмасының орындалу барысын түсіндіреді
|
Үй тапсырмасының орындалу реттілігін түсінеді, түртіп жазып алады
|
Мектептің қазақ әдебиеті оқулықтары
|
Теориялық тапсырма
Шығармашылық тапсырма
|
Әр топтың өзіне сай тапсырмалары
Автордың ықпалымен түсірілген «Жамбыл» фильмін көріп, түсінгенін шығармашылық дәптерге жазу;
«Шежірелі Сыр елі» тақырыбында эссе жазу
|
Үй тапсырмасын екі бағытта орындайды
|
Автордың шығармалар жинағы
|
Студенттердің білім көрсеткіші:
|
5 мин
|
Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау
|
Оқушылар бағаланады
|
Оқытушының өзін-өзі бағалауы:
|
|
Оқу стандартына сәйкес әдістемелік талаптар орындалды
|
Оқушылар тақырыпты толық меңгеруге талпыныс жасады
|