Тақырып: Шаршының қабырғаларын өлшеу
|
Мектеп Домалақ ана атындағы жалпы орта мектеп
|
Күні: .2016ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Ж. Әсілова
|
Сынып 1 «Ә»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақты меңгеруге көмектесетін оқу мақсаттары:
|
1.1.3.3. Ұзындықтың см, дм, массаның кг, көлемнің л шама мәндерін салыстыру және шама мәндеріне қосу және азайту амалдарын орындау
1.1.3.4 Ұзындық см, дм бірліктерінің негізінде олардың ара қатынасын қайта түрлендіру
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушылардың барлығы орындай алады:
|
Геометриялық фигураларды біледі.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
Шаршы сыза алады.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
Берілген өлшеммен шаршы сызып, ережені айта алады.
|
Бағалау критерийлері
Дескриптор
|
Ұзындықтың см, дм, массаның кг, көлемнің л шама мәндерін салыстырады және шама мәндеріне қосу және азайту амалдарын орындайды
Ұзындық см, дм бірліктерінің негізінде олардың ара қатынасын қайта түрлендіреді.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: шаршы қабырғаларының қасиетін біледі.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Шаршы-квадрат-sguare
қабырға-стена-wall
сызғыш-линейка-ruler
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін
Шаршы болу үшін тағы қанша қағазқыстырғыш керек?
Заңдылықты тауып,келесі шаршыны сыз. Ең үлкен шаршыны тап.
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Шаршының қабырғаларын өлше.
Қоянның суретін салатын жиектемені тап.
Ауланы тұтас қоршауға барлығы қанша тақтай керек?
Үшінші шаршының қабырғасына неше таяқша қажет?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар :
Дәптермен жұмыс
|
|
Неге екенін айта аласыңдар ма?
Шаршының қасиетін айта аласың ба?
Геометрилық фигураларды қалай жасауға болатынын білесің бе?
|
Алдыңғы тақырып
|
Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеу
|
Жоспар
|
|
Уақыт аясы
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-3 минут
4-6
|
Ұйымдастыру кезеңі
(Ұ) Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Кәне, досым тексерші,
Әзірмісің сабаққа?
Орнында ма бәрі де,
Жиюлы ма тәртіппен,
Қалам, кітап, дәптер ше?
Соғылды күткен қоңырау.
Сабағымыз басталды.
Қосамыз да аламыз.
Көбейтеміз, бөлеміз.
Математиканы білеміз,
Сондықтан да сүйеміз. (қалыптастырушы бағалау)
|
|
Сабақтың ортасы
7-30 мин
|
Жаңа сабақ
Шаршы — барлық қабырғаларының ұзындығы бірдей тіктөртбұрыш. Оның қабырғаларын өлшеу арқылы оның барлық қабырғаларының ұзындығын тауып, атаулы сандармен амалдар орындау жұмыстарын жүргізу.. Шаршының бір қабырғасының ұзындығын білу керек. . Төртбұрыш туралы білімдерді қайталау барысында тіктөртбұрыш пен шаршының айырмашылығын анықтап, олардың негізгі қасиеттері (шаршының, тіктөртбұрыштың төрт қабырғасы бар; шаршы — барлық қабырғаларының ұзындығы бірдей тіктөртбұрыш, ал тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары тең) нақтылау.
(Ө) Дәптермен жұмыс
(Ұ) Сергіту сәтін жүргізу
Қолымызды жаямыз,
Ұқсай қалып ұшаққа.
Бір дейміз, екі дейміз,
Қанатпен о жақ, бұ жаққа.
Екі жерде екі, екі жерде екі.
Қолды жанға ұстаңдар,
Бір-біріңе қараңдар,
Екі жерде екі, екі жерде екі
Түссін қолдар төменге,
Отыра қал бір демде
1-топ 5 см шаршы салады
2-топ 10 см шаршы салады
3-топ 9 см шаршы салады.
|
Оқулық
Жұмыс дәптері
Түрлі-түсті қарындаштар
|
Сабақтың соңы
31-35 мин
|
|
Кеспе суреттер
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары балалардың алдына қандай міндет қоюды көздейсіз
|
Бағалау – балалардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру
АТК -мен байланыс
Құндылықтармен байланыс
|
Қима қағаздар
|
— Шаршының неше қабырғасы бар? (Төрт.)
— Қабырғаларының ұзындықтары бірдей тіктөрт-бұрыш... деп аталады. (Шаршы.)
— Қабырғасының ұзындығы 2 см болатын шар-шының барлық қабырғаларының ұзындығы нешеге тең болады?
|
Жаратылыстану
Мейірімді болуға тәрбиелеу
|
Рефлексия
Сабақ мақсаты/ оқыту мақсаты шынайы болды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақтағы ахуал қалай болды?
Менің жұмысқа деген саралау тәсілім тиімді болды ма?
Кесте бойынша жұмыс жүргізе алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгеріс енгізгім келеді? неге?
|
|
Жалпы баға
Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?
|