Сабақ жоспары Мектеп №52 Пәні: Биология Күні



Дата22.06.2017
өлшемі47,58 Kb.
#19823
түріСабақ
Ч.Дарвин және оның түрлердің пайда болу теориясы.
Қызылорда облысы

Жаңақорған ауданы

Сүттіқұдық ауылы

№52 Б Аралбаев атындағы орта мектебінің

биология пәні мұғалімі: Иманбекова Перизат
Бекітемін

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Б .Оразгелдиева



Сабақ жоспары

1.Мектеп

№ 52

2.Пәні:

Биология

3.Күні:

28.01.2017

4.Сынып:

9. А Б

5.Мұғалімнің аты жөні:

Жұпарбаев Т

6.Сабаққа қатысқандар саны:




7.Сабаққа қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы:

§37.Ч.Дарвин және оның түрлердің пайда болу теориясы.


Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары

(Оқу бағдарламасына сілтеме)



Оқушыларға Эволюциялық түсініктердің шығуы және дамуы туралы ой қалыптастыру.

.


Сабақ мақсаттары:

1.Барлық оқушылар:

Барлық оқушылар Эволюционизмнің алғышарттары туралы толық ажырата алады;



2.Көптеген оқушылар:

1. Ч Дарвинның эволюциялық теориясын түсінеді




3.Кейбір оқушылар:

1. Қызықты материалдарды тауып, салыстырады.

2. Оқушылардың өз бетімен алған білімдерін бейнетаспа және қосымша ақпараттар арқылы түсіндіре отырып толықтырады, шыңдайды.

3. Бір-бірлерінің жауабын тыңдайды,қателерін түзетеді.



Бағалау критериийлері:

Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)

Құндылықтарды дамыту:

— белсенді қарым-қатынас: оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыру.

— индивидтік: мұғалімнің әр жеке оқушының ерекшелігін дамытуы, қоғам алдындағы жауапкершілігінің артуы.

— өзіндік тәртіп: өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрету және оны дамыту.

— шыдамдылық: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.




Пән аралық байланыстар

Биология, Георафия ,Экология ,Химия

АКТ-ны қолдану дағдылары

Видео роликтер көрсетілім

Бастапқы білім

Миға шабул


Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Тыңдалым

2.Айтылым


Интербелсенді тақтадан тақырыптарды көріп, топта зерттеу жасап, кластер жасайды.
1. Жақын туыстастық буадандасытыру қандай мақсатта жүзеге асырылады?
2. Гетерозис деген не?
3. Гетерозиске мысалдар келтір?
4. Бағытты мутагенез деген не?
Б
1. Полиплоидия деген не?
2. Тозаң қрспасымен тозаңдандыру әдісі
3. Тәрбиелеу әдісі
4. Әріден будандастыру қаншаға бөлінеді
В
1. Карпеченко будандастыруға қандай әдістермен және қай зерзаттармен қол жеткізді?
2. Үйлестіру әдісі?
3. Алдын - ала өсімді жақындасу әдісі?
4. Өсімдік көпплоидтылығының айырмашылығы неде?


Таратпа

Қағаздар

Интерактивті тақта


Сабақтың ортасы

3.Жазылым



Чарлз Дарвин ілімінің шығу себептері. XVIII ғасырдың соңында Англияда өндірістің дамуы шикізат қорын ұлғайтуды талап етті. Өнеркәсіп пен ауыл шаруашылығы қарқынды дами бастады. Жануарлардың колтұқымдары мен өсімдіктердің жаңа іріктемелерін шығару үшін селекциялық жұмыстарды дамытуға ерекше көңіл бөлінді. Ірі қара, жылқы, шошқа, кой, ит, кептерлердің жаңа қолтұқымдары шығарылды. Жеміс - жидек, бақша өсімдіктерінің жаңа іріктемелері алынды. XIX ғасырда жаратылыстану саласында геология, физика, химия ғылымдары көптеген жетістіктерге жетті.
Ч. Дарвин ілімінің шығуы және оның алғышарттары. Ч. Дарвин ілімінің шығуына, негізінен, әлеуметтік жағдайлар және түрлі ғылым салаларының жетістіктері себеп болды.


Таратпа қағаздар

Постер Кесте



Сабақтың соңы

Оқылым



Сандар сөйлейді: 
• ..... жылы Дарвин өзінің негізгі шығармасын - «Табиғи сұрыпталу арқылы өмірдің пайда болуы» жарыққа шығарады. 
• Антропологиялық проблемаларға тікелей қатысы бар Дарвиннің екі шығармасы бар. Олар: 
• «Адамның шығу тегі және жыныстық тандау» (...... ж.) 
• «Адам мен жануарлардын мінез–құлықтары» (....... ж.). Осы жұмыстар Ч.Дарвиннің жалпы теориясын адамның шығу тегі проблемаларын шешуде қолдануды ұсынады. Дарвиннің теориясында «адам маймылдан шықты» деп тұжырымдады. 


Сұрақтармен жұмыс?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет