Сабақ жоспары Мектеп: «Аль-Фараби атындағы мектебі» жсш



Дата08.02.2022
өлшемі72,77 Kb.
#121549
түріСабақ
Байланысты:
Биосфера кмж


Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары




Мектеп: «Аль-Фараби атындағы мектебі» ЖСШ

Күні: 04.10.2021ж

Мұғалімнің аты-жөні: Бердибекова А. Б.

Сынып: 5 «АӘБВГҒД»




Сабақ тақырыбы

Биосфера – тіршілік қабаты.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Биосфера ұғымы  туралы білімдерін қалыптастыру.

Сабақ мақсаттары

Биосфера ұғымы  туралы білімдерін қалыптастыру.

Жетістік критерийлері

  • Биосфера ұғымы туралы біледі.

  • Биосфера тіршілік қабаты  туралы біледі.

  • Биосфераның маңызын біледі.

Тілдік мақсаттар



Ғылыми терминологияны пайдалан отырып география сабағында терминдерін дұрыс атау. Нәтижесінде терминдерді толық, кеңейтілген түрде жауап беру дағдыларын қалыптастыру
Биоценоз

Құндылықтарды дарыту


Экологиялық тәрбие беру, ауаны қорғауға, қастерлеуге тәрбиелеу. Халықтық Этнопедагогика элементтері арқылы ұлттық сана-сезімдерін ояту

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану және экология негіздері

АКТ қолдану дағдылары


Бастапқы білім



Атмосфера тарауын қайталау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы





Карточкамен ойын құрастыру




Сабақтың ортасы
«Топқа бөліну»,
«Орыны ауысқан» әріптер
«Миға шабуыл» әдісі
1мин


Жаңа сабақ
ЖИГСО
Топтық жұмыс
12мин
Ой шақыру.
7мин

Сергіту сәті
5мин
БББ кестесі
6мин

Оқушыларды төрт топқа «Орын ауысқан» әріптер арқылы бөлу.
ШЫИХТАР-
ГОЛЭКО-
ЗОНЕЦОИБ-

Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру.


Оқушыларға оқулықтағы мәтінмен жеке жұмыс жасауға 5 минут беріледі. Бұдан кейін топта талқылайды. Әр топтың топ басшысы басқа топтарға барып өздеріне берілген мәтінді баяндап айтады.
Әр топ берілген тақырыптарды постер арқылы қорғайды.

Тарихшылар тобы: Биосфераның тарихы


Экология тобы: Биосфераға қабатына экологияның
Зияны туралы.
Биоценоз тобы: Өсәмдікер,жануарлар туралы


Жаңа сабақты түсінгендерін көз жеткізу.
1.Ауа дегеніміз не?
2.Ауа қалай ластанады?
3.Ауаны ластамаудың қандай жолдар бар?
***
Жұппен жұмыс
1

Жұмбақ

Шешуі

Ұстасаң, қолға ілінбес
Қарасаң, көзге түспес.

(Ауа)

Аузымен сурет салады,
Демімен ағаш жарады.

(Аяз)



Ақ шапанын үстінен алты ай бойы шешпейді
Қара шапаны үстінен алты ай бойы түспейді.

(Қыс пен жаз)



Ол келсе орман шулайды
Толқын теңіз тулайды
Қуса өзен қуады
Ешкім оны құмайды.

(Жел)

Таңертең бар, кешке жоқ
Кеш түгілі түсте жоқ.
Мен моншақпын әдемі
Ірі емес ұсақпын
Мойнына ешкім таға алмас,
Мендей мөлдір таба алмас

(Шық)



Қанатсыз құс маңып барады,
Көзінен жасы тамып барады

(Бұлт)



Көк жүзінде көк жолақ
Қойды екен оны кім бояп.

(Кемпірқосақ)



№2
Мақал-мәтел жалғасын тап.


Батыр туса-ел ырысы
___________________ (Жаңбыр жауса-жер ырысы).
Батаменен ел көгерер
___________________ (Жаңбырменен жер көгерер).
Бинероликпен оқушыларды сергіту.


Жеке жұмыс
Өткенді пысықтау

Нені білемін?


Не білгім келеді?


Не білдім?




Постерлер




Интерактивті тақта

Үлестірме парақтары

Үлестірме парақтары


Сабақтың соңы
5мин

Оқушылармен бірігіп мынадай қорытынды жасалады.
Сабақ түсіндіріліп болған соң топ басшыларына « Егер сіз табиғатты қорғау министрі болсаңыз, онда ... (сұрақ қойылады)
1.Өндіріс орындарында біртіндеп тазалаушы қондырғыларды орнату.
2.Зияны аз деген отын түрлерін пайдалану.
3.Қалдықсыз технологияға көшу.
4.Табиғи байлықты тиімді пайдалану.
5.Флора мен фаунаның жойылып кетуінен сақтайтын іс-шараларды жедел түрде ұйымдастыру.
Үйге тапсырма: «Атмосфераның ластану себептері және қорғау шаралары» туралы эссе жазып келу
Кері байланыс.


Интерактивті тақта

Стикер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет