- топта, жұпта, жеке жұмыс жасауға үйрену.
Уақыт өлшемі
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалім іс әрекеті
|
Оқушылардың іс әрекеті
|
ресурстар
|
3 мин
|
І. Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушыларды психология
лық дайындау.
Өзін -өзі реттеу.
|
Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
Ыстық алақан тренингін ұйымдастыру.
|
Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
Бір – бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.
- Бүгінгі күніңе сәттілік тілеймін.
- Сабағыңды беске оқы, денің сау болсын.
|
|
|
Үй тапсырмасын қайталау.
|
Сұрақ қояды
|
Оқушылар рефлективті түрде орындайды
|
дәптер
|
3 мин
|
Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.
|
Мозайка (ұлулардың өкілдері ) арқылы 3 шағын топтарға бөлу.
І топ: «Бауыраяқты»
ІІ топ: «Қосжақтаулы»
ІІІ топ: «Басаяқты»
.
|
Оқушылар берілген суреттерді алып, шағын топтарға бөлінеді.
|
Флипчарт,
түрлі-түсті қағаздар, интербелсенді тақта,
үлестірмелі қағаздар.
|
8 мин
|
Тұсау кесер
Қызығушылықты ояту
|
Алдарындағы мозайкадан қандай сурет көріп тұрсыңдар?
-Қалай ойлайсыңдар ұлулар қандай жәндікке жатады?
|
. Қойылған сұрақтар төңірегінде жеке, жұппен,топпен ақылдаса отырып, өз ойларын сындарлы түрде ортаға салады.
|
Ой қозғау сұрақтары жазылған үлестірме қағаздары.
|
3мин
|
Ментальді картамен жұмыс жасау.
|
Ұлулар типіне жататын жәндіктердің қандай ерекшеліктерін білесіңдер?
|
Оқушылар жұптасып, топтасып пікірлесе отырып, өз ойларын еркін, дәл, анық түрде флипчартқа түсіріп, қорғайды
|
Флипчарт,
түрлі-түсті маркер
|
4 мин
10 мин
|
Негізгі бөлім
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады:
Сабақтың тақырыбы: Ұлулар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшеліктері
Мақсаты:Ұлулар типінің өкілдерімен және негізгі ерекшеліктерімен танысу.
Мұғалім тақырыпты меңгерту мақсатында «ДЖИГСО» әдісін пайдаланады. Яғни, 3 шағын топқа
а) №1 Бауыраяқты ұлулар класының өкілі жүзім ұлуын талдайды.
№2 Қосжақтаулы ұлулар класының өкілі айқұлақ талдайды.
№3 Басаяқты ұлулар класының өкілі сегізаяқты талдайды.
ә) жанұяда орындайды
1+2+3
б) топта қорғау
|
Оқушылар сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады.
- Ұлулардың кластарын білсем деймін.
- Ұлулардың көбею түрлерін білсем деймін.
Оқушылар жеке-жеке мәтін мазмұнын оқып, танысады, содан соң жұпта, топта бірлесіп талқылап жұмыс жасап, бөлінген оқушылар әр топқа барып, түсіндіреді, талқылайды, сұраққа жауап бере отырып, зерттеушілікпен айналысады.
|
Интерактивті тақта.
Оқулық (Қ. Қайым) «Биология » 2012ж 203- 206 б.
|
3 мин
|
Сергіту сәті.
|
«Қара жорға» биі биленеді,
|
Экранда берілген биді қайталайды.
|
Интерактивті тақта, компьютер
|
3 мин
|
Қорытынды
|
Сұрақ арқылы сабақты қорытындылау.
- Ұлуларда ең алғаш қандай жүйе дамыған, ол қандай қызмет атқарады?
- Ұлулардың қантарату жүйесінің буылтыққұрттан айырмашылығы неде?
Тура жәнее түрленіп даму деген не?
|
Әр шағын топ оқушылары алдымен, жеке ойланып, жұпта пікір алмасып, топта талқылап, соңында қорытынды ойды қорғайды.
|
Дәптер , қалам.
|
3 мин
|
Бағалау.
|
Сабақ барысында тапсырмаларды бағалаумен қатар, мұғалім
тарапынан әрдайым көрініс тауып
|
Әр шағын топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді.
|
Бағалау парақшалары.
Аты –жөні
|
1 тап
|
2 тап
|
3 тап
|
Баға
лау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 мин
|
Үйге тапсырма
|
13 тапсырманы оқып, мазмұндау , сұраққа жауап жазу.
|
Мазмұндап, сұрақтарға жауап жазып келу.
|
Оқулық (Қ. Қайым) «Биология » 2012ж 203-207 б.
|
3 мин
|
Рефлексия.
|
Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратады.
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
- Нені үйрендіңдер?
- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма?
|
Оқушылар стикерлерге
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алғанын жазады.
- Нені үйренгендерін
- Шағын топта жұмыс жасау ұнады ма? деген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады.
|
Түрлі-түсті стикерлер.
|