Сабақ жоспары Пәні: Физика Мектеп: Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектеп мдшо кмм



Дата23.05.2018
өлшемі104,57 Kb.
#40643
түріСабақ
Қысқа мерзім сабақ жоспары


Пәні: Физика

Мектеп:Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектеп МДШО КММ

Күн: 23.02.2017 24.02

Мұғалімнің аты-жөні: Таңқай Қ.

Сынып: 10Б 10А

Қатысқан оқушы: Қатыспаған оқушы:

Сабақ тақырыбы: 9,5. Толық тізбек үшін ом заңы. 9,6. Кирхгоф ережесі.

оқу мақсаттары

Оқушылар тұрақты токтың пайда болу шарттарын ұғынады. Электр энергиясы көзінің электр қозғаушы күшінің маңызын біліеді. Тізбек бөлігіндегі ом заңын ұғынады. Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосудың мәні мен айырмашылығын біліеді. Күнделікті өмірде ажыратып қолдана біледі.

Сабақ мақсаттары

  1. Тұрақты токтың пайда болу шарттарын ұғынып, есептеулер жүргізе алады.

  2. Электр энергиясы көзінің электр қозғаушы күші ұғымын түсінеді. Қалай есептеуге болатанан біледі.

  3. Тізбек бөлігі үшін ом заңын ұғынып, есептеулер жүргізе алады.

  4. Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосқанда ток күші, кернеу, кедергіні қалай есептеуге болатанан біледі.

  5. Өткізгіштердің өзіне тән меншікті кедергісі не екенін, қандай шамаларға тәуелді болатынын біледі.

  6. Талдау, саралау қабілеттері артып, ой – өрістері жоғарлайды. Күнделікті өмірде түсініп, біліп жүреді.

Тілдік мақсаттар

Толық тізбек үшін ом заңы, Кирхгоф ережесі, қысқа тұйықталу сөздерінің мәнін ашу.

АКТ-ны қолдану

Электрондык оқулық, интербелсенді тақта, слайд.

Пәнаралық байланыстар

Алгебра пәні.

Бастапқы білім

Тізбек бөлігі үшін ом заңы, электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
Бағалау парағы

Үйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сынып тазалығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.

оқушылар Ампер, Вольт, Ом болып 3 қатарға отырады. Әр қатар ғалымдардың еңбектері туралы түсінікткрін айтады.

Үй тапсырмасы сұрау

І-тапсырма

“Жорға бәйгесі” жарысымен үй тапсырмасын сұралады.

І-топ

1. Электр тогы дегеніміз не? Формуласын жазыңдар.



2. Токтың тығыздығы дегеніміз не?

3. Параллель жалғау дегеніміз не?формуласын жазыңдар.

ІІ-топ

1. Электр қозғаушы күш дегеніміз не?формуласын жазыдар.

2. қандай ток көзін білесіңдер?

3. Тізбектей жалғау дегеніміз не?формуласын жазыңдар.

ІІІ-топ

1. Меншікті кедергі дегеніміз не? формуласын жазыдар.



2. Кедергінің температураға тәуелділік формуласын жазыңдар.

3. Тізбектей және параллель жалғаудың сызбасын сызып көрсетіңдер.



Ғалымдардың суреті

Плакат


Сабақтың ортасы

көзінде Аб=qε бөгде күштердің жұмысы есебінен электр өрісі пайда болады. Бұл өріс сыртқы тізбекте де (тұтынушы) Aэл1=UR∙q, ішкі тізбекте де (ток көзінің ішінде) Аэл12=Ur∙q зарядтың орын ауыстыруы бойынша жұмыс атқарады. Энергияның сақталу заңына сәйкес Аб=Aэл1эл2 немесе εq=URq+Urq, яғни ε=UR+Ur

UR=I∙R, Ur=I∙r

I= ε/R+r

Тұйық тізбектегі ток күші ток Ток көзінің ЭҚК-нің шамасына кері пропорционал және тізбектің ішкі, сыртқы кедергілерінің қосындысымен анықталатын толық кедергісіне кері пропорционал.

Егер R>>r болса, онда I= ε/R немесе ε=IR, яғни ε=U

Егер R=0 болса, I= ε/r=max. Бұл құбылыс қысқа тұйықталу деп аталады.

Тізбекте кем дегенде үш өткізгіш тоғысатын нүктелер түйіндер деп аталады.

Токтардың үзіліссіздік заңы: түйінге кіріп жатқан ток күштерінің қосындысы түйіннен шығып жатқан ток күштерінің қосындысына тең:

∑Ii=∑Ii Кирхгофтың І ережесі.

Кез келген тұйықталған контурда кедергілердегі кернеудің түсулерінің қосындысы осы контурдағы ЭҚК-тердің қосындысына тең болады.

∑εi=∑Ui Кирхгофтың ІІ ережесі.



А түйінінде: I1=I3+I5

С түйінінде: I1=I2+I4

М түйінінде: I3=I4+I6

ВСКМОАВ контуры үшін:

ε1- ε2+ ε3=I1r1+I1R1+I2r2+I6R3+I3r3

СДЕМС контуры үшін:

ε 4+ ε2=I4r4-I6R3-I2r2

Тізбекте кем дегенде үш өткізгіш тоғысатын нүктелер түйіндер деп аталады.

Токтардың үзіліссіздік заңы: түйінге кіріп жатқан ток күштерінің қосындысы түйіннен шығып жатқан ток күштерінің қосындысына тең:

∑Ii=∑Ii Кирхгофтың І ережесі.

Кез келген тұйықталған контурда кедергілердегі кернеудің түсулерінің қосындысы осы контурдағы ЭҚК-тердің қосындысына тең болады.

∑εi=∑Ui Кирхгофтың ІІ ережесі.



А түйінінде: I1=I3+I5

С түйінінде: I1=I2+I4

М түйінінде: I3=I4+I6

ВСКМОАВ контуры үшін:

ε1- ε2+ ε3=I1r1+I1R1+I2r2+I6R3+I3r3

СДЕМС контуры үшін:

ε 4+ ε2=I4r4-I6R3-I2r2




Интербелсенді тақта
Электрондық оқулық
Сұрақ парақшалары

слайд


Сабақтың соңы

қорытындылау



V-тапсырма. Топтық жұмыс.

Тест тапсырмаларын орындау.

1. электр қозғаушы күштің өлшем бірлігі:

А. В. Б. Дж. С. А. Д. Кл. Е. С

2. Өткізгіштерді тізбектей жалғаған кезде тең болатын шамалар:

А. Ток күші. Б. Кедергі. С. Тең болатын шама жоқ. Д. Кернеу.

Е. Ток күші мен кернеу.

3. ішкі едергінің формуласы:

А. I= ε/R+r Б.ρ=RSl. C.ρ=Rl/S. Д. R=U/I. Е. ρ=RS/l

4. Ток тығыздығы дегеніміз не?

А. Кедергі мен ток күшінің көбейтіндісіне тең.

Б. Кернеу мен кедергінің қатынасына тең.

С. Ток күшінің өткізгіштің қима бет ауданының қатынасына тең..

Д. Кернеу мен ток күшінің қатынасына тең.

Е. Токтың тығыздығын білуге болмайды.

5. төментегі тізбек қандай жалғау:

А. Үстіңгісі тізбектей жалғау,

астыңғысы параллель жалғау.

Б. Үстіңгісі параллель жалғау,

астыңғысы тізбектей жалғау.

С. Екеуіде ралас жалғаужалғау.

Д. Ажыратуға келмейді.



19-жаттығу 3,4 есептерін шығарады.

Жеке жұмыс: сұрақтарға жауап беру.



  1. Толық тізбек үшін Ом заңы жайында не білесіңдер?

  2. Кирхгоф ережелері жайында не білесіңдер?

  3. Күнделікті өмір мен тұрмыстан мысал келтіріңдер.

Кері байланыс: оқушылар өздерінің ой – пікірлері мен ұсыныстарын жазады.

Бағалау.

Үй тапсырмасы: §9,5-9,6 формулалар мен мерминдерді қайталау, 19-жаттығу 3,4 есептерін шығару







Саралау-оқушларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Оқушылардың сабаққа қатысуы, сұрақтарға жауап беру, тапсырманы орындауына қарай ынталандыру, қосымша тапсырмалар беріп, білімдерін арттыру.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ өткендег мақсаттарды дұрыс қоя отырып, оқушылармен ой бөлісіп, олардың пікірлерінде тыңдап, оқушыларға түсінкті сабақ өту жолдарын қарастырамын.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Каталог: uploads -> doc -> 0b00
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0b00 -> Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту Сабақтың түрі: аралас
0b00 -> Сынып жўмысы
0b00 -> Елбасы Жердің де, елдің иесі өзің
0b00 -> Сабақтың тақырыбы: §29.Өсімдіктердің тыныс алуы. (6-сыныптар үшін) Сабақтың мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет