Сабақ: әдебиет
|
Сынып: 7ә сынып
|
Күні: 20.11.2014
|
Сабақтың тақырыбы: Ж. Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі Әмірқан бейнесі
|
Сабақтың мақсаты: ЖүсіпбекАймауытовтың « Әнші» әңгімесінталдау
а) білімділігі: Оқушылар әңгіменің мазмұнын талдай отырып, кейіпкердің кім екенін таниды. Әдебиет теориясынан протатип терминімен танысады.
ә) дамытушылығы: Оқушылардың тапсырмалар орындау барысында қабілеттері дамиды, тіл байлықтары артады, теориялық білімдері толығады.
б) тәрбиелігі: Оқушылар бір-бірін тыңдауға, сыйлауға, ой шапшаңдығына тәрбиеленеді. Өнерге баулынады.
|
Сабақ типі: аралас
Сабақ түрі: топтық
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Миға шабуыл»
Сабақтың көрнекілігі: слайд, видеоролик, үн таспа.
Пән аралық байланысы: Этнография, Музыка, Орыс тілі
|
Күтілетін нәтиже
|
Әмірханның әйгілі әнші Әміре Қашаубаев екенін біледі. Әдеби кейіпкер мен прототив ұғымын біледі. Жазушы Ж.Аймауытұлының жан - жақты талантты тұлға болғанын біледі. Әңгіме ішіндегі әңгімелерді жүйелі баяндай алады.
|
Сабақтың барысы
|
Уақы-ты:
|
Жұмыс түрі:
|
Мұғалім әрекеті:
|
Оқушы әрекеті:
|
3мин
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг
|
Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады «Күн шуағы»
Топ ережесін жазу.
1. Тыныштық сақтаймыз 2.Бір-бірімізді тыңдаймыз
3.Уақытты үнемдейміз 4. Топ мүшелерінің пікірімен санасамыз
Топқа бөлу: «Балқадиша», «Ағаш аяқ», «Жалғыз арша»
Сабақтың мақсатын оқушыларға қойдыру
Бағалау парақшасын түсіндіру
|
Қол ұстасып бәріміз, Жылылықты сезейік Шуақ шашқан күндей боп. Сабаққа біз кірісейік.
Топпен отырады.
|
5мин
|
Білу
Үй жұмысын тексеру
Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/
|
Зымыран сұрақтар
Ж. Аймауытов кім?
Әңгімедегі әнші есімі?
Әмірханның өмірдегі бейнесі кім?
Автор әншімен қайда кездесті ?
Әнші ән айтуды кімнен үйренді?
Әмірхан қандай әнші?
Әңгіме кейіпкерлерін ата?
Жастар не ұйымдастырды?
|
Оқушылар мұғалімге жауап береді.
Бір-бірін толықтырады.
|
3 мин
|
Түсіну
|
Протатип дегеніміз не?
Видио фильм
|
Оқушылар жауап береді
|
5мин
|
Қолдану
|
Кейіпкер бейнесін ашу:
І топ. Әмірханның мінезі
ІІ топ. Әмірханның қарым-қатынасы
ІІІ топ. Әмірханның кәсібі
|
Оқушылар тапсырманы алып, талдайды.
Оқушылар бір– бірінің жауаптарын бағалайды
|
14
|
Талдау
Жинақтау
|
Постер қорғау
1-топ: Жүсіпбек Аймауытов пен Әміре Қашаубаев тұлғаларын топтастыр
2-топ: Оқулықты пайдалана отырып, шығармадағы теңеу сөздерді теріп жазып, жасалу жолын түсіндір
3- топ: Мәтінге сатылай кешенді талдау
|
Оқушылар постер қорғайды.
|
5
|
Бағалау
ИНСЕРТ кестесінтолтыру
|
БББ кестесін толтыру
Мұғалім бағалау парақшаларын таратып береді
|
Әр топ басшысы шығып топ мүшелерінің барлығын өздері стикерге жазып бағалайды
|
2
|
Үй тапсырмасын беру
|
«Әміре – ән асқары» тақырыбында шағын шығарма жазып келу.
|
|