Сынып: 8 «а», «б», «в»
|
Күні: 26.09.2014 жыл
|
Пән: География
|
Сабақ тақырыбы
|
XX ғасырдың басында және ортасында Қазақстан аумағының зерттелуі
|
Сілтеме
|
8 сынып оқулығы Ә.Бейсенова,Қ.Карпеков,Ұ.есназарова,әдістемелік нұсқаулық,дәптер.
|
Мақсаты
|
Оқушыларға Қазақстан жерінің физикалық географиялық тұрғыдан зерттелуінің басты мақсаты, оған еңбек сіңірген ғалымдар, зерттелудің қазақ елінің дамуына ықпалы туралы мағлұматтарын кеңейту , түсінік беру .Туған өлкенің зерттелу тарихы жайында, Қ.И.Сатпаевтың зерттеуге қосқан үлесі туралы білім беру.
Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің, топта,картамен жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау.
Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар жаңа білім алады.
Ынтымақтастық атмосферасы орнайды.
Қызығушылықтары артады.
Сыни ойлау дағдылары қалыптасады.
|
Сабақтың түрі
|
Интерактивті сабақ
|
Көрнекіліктер мен
құрал-жабдықтар
|
Интерактивті тақта, оқулық, карталар
|
Әдіс-тәсілдер
|
ЖИКСО әдісі, жұптық, топтық жұмыс, диалог, сын тұрғысынан ойлау, өзіндік бағалау
|
Кезең
Берілетін уақыт (45 мин)
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
І кезең
|
Сабақтың барысы
|
Ұйымдастыру
(3 мин)
|
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Оқушыларды мақалдың жалғасын табуға байланысты топқа бөлу. Топ ережесін сақтау.
Бағалау парағын тарату. Оқушылар өз-өздерін бағалайды.
|
Үй тапсырмасын тексеру (2 мин)
|
Үйге берген тапсырма бойынша тест жұмысын жазғызу.
|
Оқушылар өздерін өздері бағалайды.
|
ІІ кезең
|
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар
|
«БІЛУ» теориясы:
Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?
(5 мин)
|
Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады.
«Миға шабуыл»
Қашан? Нені зерттеді? Сөзжұмбақ шешу.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салып,әр сұраққа жауап сұрақтарын қояды.
|
«ТҮСІНУ» теориясы:Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін?
(8 мин)
|
Сұрақ-жауап.
Қандай зерттеушілерді білесіңдер?
Зерттеуге қосқан үлестері қандай?
І кезең,ІІ кезең, ІІІ кезең зерттеулерінде?
|
Оқушылар тақырыпты бекіту мақсатында мұғалім берген кестелерді толтырады.Түсінбеген жерлерін бір-біріне түсіндіреді.
|
|
|
ІІІ кезең
|
Деңгейлік тапсырмаларды орындап, ұпай жинау
|
|
«ҚОЛДАНУ» практикасы:
қарапайым тапсырмалар
(5 мин)
|
Кескін картаға Ш.Уәлихановтың,П.П.Семеновтың,Қ.И.Сәтбаевтың саяхаттарын,зерттеген жерлерін кескін картаға түсіру.
|
Бағаланады.Ескертулері болса айтылады.
|
«ТАЛДАУ» теориясы:
Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясын жаз (7мин)
|
Ш.Ш.Уәлиханов және Қ.И.Сәтбаев кім?
Олардың қандай еңбектері бар?
Зерттеу жұмыстарының маңызы неде?
Венн диаграммасын толтыру арқылы жіктеп,анықтап талдайды.
|
Топтық жұмыс.Ой бөлісіп толтыру,ойларын ашық айту.
|
Сергіту сәті
(2 мин)
|
«Африка жауыны» сергітуін жасату.
|
«ЖИНАҚТАУ» теориясы: Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйелі, кесте, сызба, т.б. түрінде
(10 мин)
|
Эссе «Егер Шоқанның ғұмыры ұзақ болса....» шығармашылық, болжау.
|
Оқушылар дәптерлеріне мұғалімнің берген тақырыбын жазады,өз ойларын ортаға салып,сұрақтарын қояды.Өзара және мұғаліммен пікір алмасады.
|
«БАҒА БЕРУ» практикасы: Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?
(3 мин)
|
Ш.Уәлиханов, Қ.Сәтбаев еңбектерін салыстыру,бағалау.
Қандай жаңалықтар әкелді?
Ақылдың алты қалпағы
Үйге тапсырма. §9-10. XX ғасырдың басында және ортасында Қазақстан аумағының зерттелуі.Кескін картаны аяқтау.Қ.Сәтбаев пен Ш.Уәлиханов туралы тұсаукесер әзірлеп келу.
Білімдерін бағалау.
Сабаққа белсенді қатысып отырған және қорытынды жасай алған оқушыларға жоғары баға қойылады.
|
Оқушылар берген тапсырманы топта орындайды.
Топтар қалпақша арқылы бағалайды.
Күнделіктеріне жазады.
|