Сабақ жоспары. Тақырыбы: “Мыс тас ғасыры (энеолит) ( б з. б. 3000 – 1800 жыл ) Мақсаты



Дата25.01.2017
өлшемі8,26 Kb.
#8092
түріСабақ

Сабақ жоспары.

  • Тақырыбы: “Мыс - тас ғасыры (энеолит)
  • ( б.з.б. 3000 – 1800 жыл )

Мақсаты:

  • - мыс – тас ғасырының тарихы – хроно-логиясы, адамдарының өмірі, қоғамдық құрылы-сы туралы оқып – үйрену;
  • - оқушы-дың тарихи деректермен жұмыс істей білу дағдыларын дамыту, топтық жұмыс үрдісіндегі іскерліктерін жетілді-у
  • - ата-баба тарихына деген құрмет, мақ-таныш сезімдерін тәрбиелеу.

Сабақтың құрылымы:

  • Сабақтың түрі – топтық, жұптық жұмыс тәсіл- -дері бар аралас сабақ.
  • Сабақтың типі – дәстүрлі сабақ.
  • Сабақ өткізуге қолданған әдістер мен тәсілдер – тарихи диктант жазу, үй тапсырмасы бойын -ша жоба қорғау ( жеке, топтық жұмыс); оқу- -лықпен жұмыс істеу – материалды өз күштер
  • -імен оқып-үйрену ( топтық жұмыс).

Сабақ кезеңдері

  • 1.Ұйымдастыру кезеңі.
  • 2. Білім тексеру кезеңі. Тарихи диктант.
  • Неолит.
  • Неолит .... ... ...... деп аталады.Неолит тас дәурінің ..... ...... . Ол б.з.б. ... - ... мың жылдықтар арасын қам -тиды. Неолит кезеңіндегі аңшылар аулаған аңдар ... ...... еді, сондықтан адамдардың қоныстары ....... бол
  • -ды. Неолит заманы адамдарының тұрақты өмір сүр- -ген қоныстары ....., ......., ......... Қазақстан өңірлерін- -ен кездесті. Қазақстан аумағында табылған неолит тұрақтарының жалпы саны - ... –ге жетті.

Тарихи диктанттың жалғасы.

  • Жезқазған өңірінен ... жуық тұрақ,көне кен шығару, жерлеу орындары табылған. Шығыс Қазақстан жерінен табылған еңбек құралдары ........ ........ деп аталған. Ғалымдар сондай-ақ неолит дәуірін тарихта
  • ... ......... заманы деп те атайды. Неолит адамдарын- -ың кәсібі ... .......... мен ......... болды. Қыш ыдыстар
  • деп ..... жасалған ыдыстарды атаған , оларды .... күй- -дірген. Қызылорда облысының жерінен табылған тұр
  • -ақ ........ деп аталды, онда табылған жануарлар қаң- -қасы .. .......... сүйегіне жатады. Неолиттің басты ер- -екшелігі ..... ....... пайда болуы еді.

Білім тексеру ісінің келесі кезеңі.

  • Оқушылардың жазба жұмыстарын жинап алып, келесі тапсырманы орындауға жұ-мылдыру:
  • Тапсырма – 3 топқа өтіп кеткен 3 тақыр-ыпты бөліп беріп, оқулыққа шолу жасап алғаннан кейін, тапсырма бойынша жо- -ба қорғау жұмысын өткізу.

Білім бағалау жұмысы.

  • Жинақтап бағалау – оқушылардың жаз
  • - ба жұмыстарын тексеріп бағалау
  • ( оқушылар топпен жаңа тапсырманы орындауға кіріскен кезде тексеру)
  • топтардың жоба қорғау жұмысын баға-лау – топ аралық бағалау(әр топ келесі топтың жауабына баға бере отырып,өз-
  • -дерінің жауаптарын талқыға ұсынады)

3. Жаңа тақырыпты оқып-үйрену

  • Мыс – тас ғасыры ( энеолит ):
  • а) хронологиясы, ғасыр атауы неден шықты.
  • б) оқушыларға тақырыпшаларды бөліп беру ( 3 топқа 3 тақырыпша ).
  • в) әр тақырыпшадағы тірек сөздер:
  • 1-де – еңбек бөлінісі, аталық ру орнай баста
  • -уы, мал шаруашылығы басым болды, жер үй- -лер, қайтыс болғандарды жерлеу, маскасын жасау, еуропалық нәсіл.

3 кезеңнің жалғасы:

  • 2-де – адамдар мысты қалай тапты, ең-
  • -бек өнімі, мыстың қасиеті, мыстан еңбек құралдарын жасау ж/е оның ерекшеліктері.
  • 3-де – С.Қазақстан – Ботай тұрағы, Маң
  • -қыстау – Шебір елді мекені. Табылған заттар. Моншақтар, еңбек құралдары.
  • Тұрғын үйлер.

Оқушылардың топтық жұмысы

  • 1. Әр топ өзіне берілген тақырыпша бой
  • -ынша жауап береді.
  • 2. Топ аралық талдау жұмысы – матер-иалдың мазмұнына тоқтала отырып, пік
  • -ір алмасу, бір-бірлерінің жауаптарына баға беру, бір-бірлеріне сұрақ қою.
  • 3. Картамен жұмыс.

4. Білім бекіту жұмысы.

  • а) хронологиялық шегі;
  • б) қоғамдық құрылысы, аталық руға кө-ше бастау;
  • еңбек құрал-ң мыстан жасалынуы, мыс-тың қасиеті;
  • шаруашылық-ғы өзгерістер – 2 түрі;
  • энеолит тұрақтары, олардағы өзгерістер

5. Сабақты қорытындылау, білім бағалау,үйге тапсырма беру

  • Жинақтап бағалау жұмысы.
  • Сабақтағы оқушылар белсенділігі мен білімділігін атап өту, қойылған бағалар
  • -ға тоқталу.
  • Үй тапсырмасы: **6. 31 беттегі кестені сызу, соңғы екі бөлігін толтырып келу.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет