Ә.Бөкейханов атындағы мектеп-лицейдің математика пәні мұғалімі
Машрапова Жазира Сейфуллақызы
Геометрия пәнінен 8-сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тақырыбы:Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу
Мақсаты:.Тік бұрышты үшбұрышты шешу үшін Пифагор теоремасын, сүйір бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі анықтамасын қайталап, есептер шығару. Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын арттыруға жағдай жасау
Міндеттері:
- Пифагор теоремасын қолданып, есептер шығаруда қолдана білу,
- оқушылардың өз бетімен ой қорытындыларын жасауға жетелеу,
- математикалық тілде сөйлеуді дамыту,
- топтық жұмыста өзара сыйластық қарым-қатынасын қалыптастыра отырып, ізденімпаздық, шапшаңдық
қабілеттерін арттыру.
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сын тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану, Талантты және дарынды балаларды оқыту.
Стратегиялық іс-әрекеттер: Критериалды бағалау, АКТ, «Сергіту сәті», «Ақылды доп» стратегиясы, Рефлексия «Тілек ағашы», кластер, постер .
Сабақ кезеңі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
тар
|
Ұйымдастыру кезе
ңі
3мин
|
Оқушылармен амандасу. Сыныптың сабаққа даярлығын қадағалау. Топқа қызыл, жасыл, сары, көк түстер арқылы бөлу. Әр оқушыға бағалау парағын таратамын.
«Сағат сайынғы достар» тренингін ұйымдастырамын.
|
Сабаққа дайындалады.
Түстер арқылы топқа бөлініп отырады. Топ атын анықтайды.
Оқушылар сабақ бойы алған «смайликтерді» өз бағалау парағына жапсырып отырулары керек.
|
«Жақсы» формативті бағалауы
|
Түрлі түсті қағаз
дар
|
Қызығушылық
ты ояту
7 мин
|
Үй жұмысын ИТ арқылы тексеру
№278 (1,а,б), (2,а,б)
№281 (2)
«Ақылды доп» стратегиясын ұйымдастырамын.
|
Үй жұмысын ИТ арқылы тексереді.
«Ақылды» доп стратегиясы бойынша «Тік бұрышты үшбұрышты шешу» тақырыбына оқушылар бір-біріне допты ұсына отырып ашық, жабық сұрақтар қояды, келесісі жауап береді және ол да келесі оқушыға сұрақ қояды, т.с.с.
|
«Бас бармақ» арқылы бағалау
|
Ватман
|
Мағына
ны тану
10мин
Сергіту сәті
2 мин
7 мин
|
Топтық жұмыс ұйымдастырамын.
«Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу» тақырыбына математикалық газет дайындау
Бағалау критерийлерін анықтап алу.
1-топ. Егер АВ=10, sinA=0,6 болса, АС мен ВС-ны тап.
2-топ. Тең бүйірлі тік бұрышты үшбұрыштың табаны 9см-ге тең. Бүйір қабырғасын тап.
3-топ. Тік төртбұрыштың бір қабырғасы 91см, ал диагоналі 109 см болса, екінші қабырғасын тап.
4-топ. Ромбының қабырғасы 13 дм, ал диагональдарының бірі 10 дм. Екінші диагоналін тап.
|
Оқушылар бағалау критерийлерін анықтап алады, есепті шығарып, математикалық газетті дайындайды, топпен жұмыс жасайды. Әр топ дайындап әкелген математикалық газеттерін тақтаға шығып қорғайды.
Критерийлердің орындалғанын анықтайды. Дескрипторлар арқылы бағалайды.
|
Критериалды бағалау
|
Интерактивті тақта, таратпа карточкалар, бағалау парақтары, ватман, маркер
|
Пифагор теоремасы мен Пифагор өмірі мен еңбегі жайында қызықты тарихи мәліметтер
|
Қызықты тарихи мәліметтермен танысады.
|
|
Слайд
|
«Кім жылдам?» Сәйкестік тесті
|
Берілген тапсырмаларды жеке-жеке орындайды. Дұрыс жауабын тапқан оқушы интерактивті тақтада түрлі түсті маркермен сәйкес жауабын белгілейді.
|
Смайликтер арқылы бағалау
|
ИТ, смайликтер, маркер
|
10мин
|
Тесттік тапсырма:
Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері а=6, в=8 болса, с-гипотенуза неге тең?
Ромбының қабырғасы 5см, ал ұзын диагоналі 8см. Кіші диагоналін тап.
Есепте: cos450-sin450- cos900
Тең бүйірлі үшбұрыштың табаны 12см, ал бүйір қабырғасы 10 см болса, табанына түсірілген биіктікті тап.
Sin= болса, онда неше градусқа тең?
Гипотенузасы 13 дм болатын тең бүйірлі тік бұрышты үшбұрыштың каттері неге тең?
Ықшамда: 3 - sin2a – cos2a
Ықшамда: (tga*ctga – cos2a)*
Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 4, ал каттері 2 және 2 болса, барлық бұрыштарын тап.
Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 11 см, катеті 9 см болса, екінші катетін тап.
|
ACTIV oit тестілеу құралы арқылы тест тапсырмаларына жауап береді.
Оқушылар өздерінің нәтижелерін бірден тақтадан көреді, бағалау парағына белгілейді.
Бағалау шкаласы:
«5»-тік баға 10 есеп дұрыс
«4»-тік баға 9-7 есеп дұрыс
«3»-тік баға 6-4 есеп дұрыс
|
|
ACTIV oit тестілеу құралы
|
Ой толғаныс
3 мин
|
Ашық сұрақ:
«Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу» үшін қандай теоремалар, анықтамалар, формулалар қолданылады? Өмірде қолданылуы?
«Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу» тақырыбына кластер құруды ұйымдастырамын.
|
Оқушылар «Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу» тақырыбына кластер құрады.
|
|
ИТ
|
Үйге тапсырма
1 мин
|
1. №388
2. БОНУС тапсырма: Пифагор үштігіне 10 мысал жазып келу.
|
Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазады.
|
|
|
Бағалау
|
Оқушылардың тест нәтижесі, смайликтер саны мен бағалау парақтары бойынша бағалау.
|
Оқушылардың тест нәтижесін мұғалім берген шкала арқылы және жиналған смайликтері арқылы өзін-өзі бағалайды.
|
Суммативті бағалау
|
Бағалау парақтары
|
Рефлек
сия
2мин
|
«Тілек ағашы» стратегиясы бойынша
|
Стикерлерге өз ойларын, сабақты қаншалықты түсінгенін, тілектерін жазады.
|
Формативті бағалау
|
Стикерлер
|
Критерий
лер
|
Дескрипторлар
|
|
|
|
Формулалар
|
|
|
|
Есептің шешімі
|
|
|
|
Мат.тілде қорғау
|
|
|
|
Қарағанды облысы,
Шахтинск қаласы
Достарыңызбен бөлісу: |