Шайхыстан Айнұр Асқарбекқызы,
Астана қаласы,
№29 орта мектебінің қазақ тілі пәні мұғалімі
Ғаламтор кітаптай болмайды
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тарау немесе бөлім атауы:
|
Ғаламтор және әлеуметтік желілер
|
Оқу мақсаты:
|
Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану 7. ӘТН 4.1
|
Сабақ мақсаты:
|
«Ғаламтор кітаптай болмайды» мәтінінен есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану 7. ӘТН 4.1
|
Құндылықтарға баулу:
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім:
|
Әлеуметтік желіні қалай пайдаланамын О1
|
Саралап оқыту
|
Барлық оқушылар:
|
Көпшілік оқушылар:
|
Жекелеген оқушылар:
|
а) Мәтінді оқиды.
ә) Оқу барысында етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тауып, сөз тіркестерін жасайды
б) Етістіктің шақтарын тауып жазады.
|
а) Мәтіннен етістіктің райларын таба алады.
|
а) Семантикалық карта толтыра алады.
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мақсаты
|
Мұғалім не істейді?
|
Оқушылар не істейді?
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
4 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Адасқан сөздерді құрастыру арқылы оқушыларды топтастыру.
|
Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде м-м мағынасын ашу.
Мақал-мәтелдегі етістіктерді тапқызу арқылы ой тастау, жаңа сабақтың тақырыбын болжату.
|
Оқушылардың тез ойлау белсенділігін бақылайды.Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға, жаңа сабаққа жетелеу.
|
Адасқан сөздерді құрастыруы, мағынасын ашуы күтіледі
Оқушылардың ойлануы, етістіктерді табуы жаңа сабақтың тақырыбын болжауы күтіледі
|
«Қолдау қолпаштау»
әдісі
|
Үлестірмелі қима қғазадар
|
12 минут
|
Топтық жұмыс
«33/1» әдісі
«Қабырғадан оқыту» әдісі
|
Мәтіннен әр топ мүшелері 3 көсемше, 3 есімше, 1 тұйық етістікті тауып, етістіктерді қатыстырып сөз тіркестерін жасайды
Әр топ мүшелері мәтінен етістіктің шақтарын тауып жазады.
|
Оқушылардың топ ішінде ұжымдаса, бірлесе отырып жұмыс жасауын, ӘТН дағдыларының қалыптасуын бақылау.
Оқушылардың ӘТН меңгергенін білу және қолдау көрсету
|
Мәтіннен есімше, көсемше, тұйық етістік таба алуда қиналатын оқушыларды бақылау, көмектесу
Етістіктің шақтарын дұрыс таба білуін қадағалап, оқушылардың белсенділігін бақылау
|
Мәтіннен етістіктің түрлерін таба алуы, тілдесім барысында қолдана алуы күтіледі
Етістік шақтарын мәтіннен табу арқылы топпен ақылдаса отырып жұмыс жасауы күтіледі.
|
Қ/Б
Смайликтер арқылы топты бағалау
Критериалды бағалау
Оқушылар өзара бағалайды
|
Қазақ тілі оқулығы
7-сынып
«Ғаламтор кітаптай болмайы»
|
10 минут
8 минут
|
Жұптық жұмыс
«Эстафета» әдісі
|
Үш оқушыдан жұптаса отырып, мәтіннен райларды таба алады.
|
Жұптаса жұмыс жасай отырып, тапсырмаларды орындау арқылы өз ойын жүйелеі жеткізе алуға, орынды жауап беруге жетелеу
|
Етістік райларын табу арқылы жазылым дағдысын дамыту
|
ӘТН меңгергенін қағаз бетіне түсіруі және ауызша айтуы күтіледі
|
Критериалды бағалау
|
|
Бекіту. Жеке жұмыс
Семантикалық карта
|
Етістік түрлерін ажырата отырып, белгі қойып отырады. Грамматикалық сауаттылығын дамыту
|
Жеке жұмыс жасау кезінде тапсырманың күрделену деңгейіне сәйкес оқушының ойлау қабілетін байқау, әр оқушының жеке қабілетін айқындау.
|
Ойлау белсенділігі жоғары оқушыны бақылау
|
Грамматикалық тапсырмаларды орындай алуы күтіледі.
|
|
|
5 минут
|
Кері байланыс.
«321» әдісі
|
Оқушылардың мүмкіндіктерін анықтау
|
Бүгінгі сабақтан алған білімін жинақтау
|
Барлық жұмыс түрлерін ой елегінен өткізу, алдағы уақытта қалай жұмыс жасау керектігін жоспарлау.
|
Оқушылар сабақ барысында алған 3 жаңа алған ақпаратын, сабақта кездескен 2 қиыншылықты және сабақтың ұнаған 1 аспектісі туралы жазулары күтіледі
|
|
Үлестірмелі парақшалар
|
Үйге тапсырма
|
7-тапсырма 101 бет
|
«Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып жаз.
|
|
|
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
Түсіну, қолдану
|
а) Мәтінді оқиды.
ә) Оқу барысында етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік түрлерін тауып, сөз тіркестерін жасайды
б) Мәтінен етістіктің шақтарын тауып жазады.
в/ Мәтінен етістіктің райларын тауып жазады.
|
а/ Мәтінді оқи алады.
ә/ Оқу барысында етістіктің 3 есімше, 3 көсемше, 1 тұйық етістік түрлерін таба алады, сөз тіркестерін жасай алады.
Әр топ мүшелері етістіктің шақтарын тауып жаза алады.
Етістіктің райларын таба алады.
|
Жинақтау
|
Етістік түрлерін ажырата отырып, белгі қойып отырады.
|
Етістік түрлерін ажырата алады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |