Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні
|
Сынып:5-6
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мәтіндерге композициялық талдау
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылар мәтінге композициялық талдау жасай алады туралы түсінед
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: талдау жұмыстары арқылы қисынды - ойлау дағдылары дамиды.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін арттырып, сабақта қолданылған қосымша материалдар арқылы дүниетанымдарын кеңейту,
|
Пәнаралық байланыс
|
|
Алдыңғы оқу
|
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
(Сабақтың басы
|
. Қызығушылықты ояту
Үй жұмысын тексеру (ереже, жазба жұмыстарын тексеру)
|
Оқулық, А3 фломастер , мәтіндер
|
(Сабақтың ортасы
27 мин
12мин
|
Ой шақыру.
1.Өлеңді асықпай,әр сөзіне назар аудара отырып, оқып шық
2. Күз суреті берілетін сөздерге назар аудар.
3. «Күздегі» адамдар іс - әрекеті, әсіресе, кедейлер тірлігін есте сақта.
4. Өлеңді оқи отырып, қандай көңіл күйде болғаныңды айтып беруге тырыс
Шығармашылық тапсырма
1.Күзді сипаттайтын бейнелі сөздер, сөз тіркестеріне назар аударыңдар. Абайдың «Күз» өлеңіндегі бейнелі сөздері мен Әбу ақынның күзді суреттейтін сөздерін мына үлгіде теріп жазыңдар:
Абай
Сұр бұлт, түсі суық...
Тартқан, жасыл барқыт...
|
Әбу
Алтын күз, сұрғылт
|
2.Адамдар, жан – жануарлар іс - әрекетін де салыстырыңдар:
Абай
«Жастар күлмес, жүгірмес, бала шулай...»
|
Әбу
«Байлықтың жасушасы мен еңбекші».
«Майға бөгіп өрісте мал»
|
Е с к е р т у: Талдау осы үлгіде жүргізіледі, өздері толтырады
|
|
Сабақтың соңы
|
3-тапсырма Т/Ж
«SWOT» әдісі
S
Мықты жақтары
|
W
Әлсіз жақтары
|
O
Мүмкіндіктері
|
T
Қауіпті жағы
|
«SWOT» кестесін толтыр
ҚБ«ҚҚҚ»-қызық,қиын,құнды
Топ бір-бірін бағалайды,тапсырманың қызық,қиын,құнды тұстарын айтады.
Рефлексия «Білім қоржыны»
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып,қоржындарға жапсырады.
Қызыл-өте жақсы түсіндім,мен үшін қызықты болды.
Көк-мен сабақты жақсы түсіндім.
Сары-тақырып бойынша әлі де ізденуім керек.
|
«SWOT» кестесі
|
Қосымша мәлімет
|
Тақырыбыы: Сыбайлас - жемқорлық деген не?
Мақсаты:
1.“Сыбайлас - жемқорлық” деген ұғымды түсіндіріп, пайда болу жағдайлары жайлы түсінік қалыптастыру.
2. Өз көзқарастарын білдіріп, дүниетанымдарын кеңейту.
3. Өз мемлекетіне жауапкершілікпен қарау және әділдікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
- Сыбайлас - жемқорлық деген не?
(оқушылардың пікірлері тыңдалады)
2. Ойын – Орындық
Шарты: 5 - бала, 4 - орындық. Музыка тоқтағанда орындық жетпеген бала ойынан шығады. Алдын ала 1 - баланы даярлап қоям, Ол балаға орын жетпей қалады, бірақ ойынан шыққысы келмейтінін айтып, ақша ұсынады 100 теңге. Ойын жүргізуші, 100 теңге аз 200 теңге дейді. Сөйтіп осы ойынның соңыны жеңіске жетеді.
Мұғалім:- Ойын ұнады ма|?
- Неліктен ұнамады?
- Ойын кезінде өздеріңді қалай сезіндіңдер?
- Неге бұл оқушы ойында қалды?
- Ол не істеді?
3. Мұғалім: Сыбайлас - жемқорлық деген не?
“Сыбайлас - жемқорлық” деген “параға сатып алу”, “пара” ретінде, "corruptio" деген латын сөзін алып, анықтауға мүмкіндік береді. Рим құқығында сондай - ақ "corrumpire" түсінік болған, ол жалпы сөзбен айтқанда “сындыру, бүлдіру, бұзу, зақымдау, жалғандау, параға сатып алу” деген түсінік берген де, құқыққа қарсы іс - әрекетті білдірген. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі сыбайлас - жемқорлықты пара беріп сатып алу, лауазымды адамдардың, саяси қайраткерлердің сатқындығы ретінде сипаттайды.
ҚР “Сыбайлас - жемқорлықпен күрес туралы” Заңы сыбайлас - жемқорлыққа келесідей анықтама береді. Ол: “... мемлекеттік міндеттерді орындайтын адамдар, сондай - ақ соларға теңелген адамдар, өздерінің лауазымды құзыреттерін және онымен байланысты мүмкіншілікті немесе өз құзыреттерін басқаша пайдаланып мүліктік пайда алу үшін заңмен қарастырылмаған мүліктік жайлылықты және артықшылықты қабылдау, сондай - ақ жеке және заңды тұлғалармен аталмыш жайлылықты және артықшылықты оларға заңсыз беруге осы адамдарды парамен сатып алу”.
4. Сыбайлас - жемқорлықты қала жоюға болады?
1. Пара бермеу және алмау.
2. Мақсаты нәтижелерге жету үшін, өз мүмкіншілігіңмен жетуге тырыс.
3. Парақорлықты көрсеңіз жергілікті органдарға және ақпарат көздеріне хабар беріңіздер.
5. Адамгершілік, әділеттілік туралы мақал - мәтелдер.
1. Адамгершілік болмай,
Әділдік болмас.
2. Адамның ұяты бетінде,
Адамгершілігі ниетінде.
3. Адамгершілікке арналған үш сауал бар: Шөлге құдық қазған бір сауап,
Өзенге көпір салған бір сауап,
Жолға ағаш еккен бір сауап.
4. Адалдық — ардың ісі.
5. ШЫНДЫҚ ЖОҚ ЖЕРДЕ СҰМДЫҚ КӨП.
6. Адамның әдемілігі шыншылдығында.
7. Ақиқат сөзде алалық жоқ.
8. Әділ айтқан жеңер.
9. Әділдікке жығылмайтын адам жоқ.
10. Әкімің әділ болмаса жұрт бұзылады,
Саудаң әділ болмаса нарық бұзылады.
6. Сабақты қорытындылау: Құрметті оқушылар әрқашанда адамдық жақсы қасиеттерді сақтап, мақсаты нәтижелерге жету үшін, өз мүмкіншіліктеріңмен жетуге тырысыңдар.
Қостанай облысы, Әулиекөл ауданы,
№2Аманқарағай орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі Туребекова Л. М.
Достарыңызбен бөлісу: |