Қостанай облысы
Рудный қаласы
№19 орта мектептің
бастауыш сынып мұғалімі
Дадыбаева Фатима Бекназарқызы
2 сыныпқа арналған сабақ жоспарлары
№1 Пәні: әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Ө.Тұрманжанов. Туған өлкем.
Сабақтың мақсаты:
1. Отан, туған жер, туған тіл жайлы түсініктерін, оның табиғатының әсемдігі, байлығы жайлы түсініктерін тереңдету. Ө. Тұрманжановтың «Туған өлкем» өлеңін оқу, мағынасын түсіндіру.
2. Өз ойларын айта білу дағдыларын дамыту. Тіл байлықтарын дұрыс сөйлеу, қатесіз, түсініп оқу дағдыларын дамыта түсу.
3. Туған жерді, елді, қастерлеу, тілді бағалай білу, ата - ананы сыйлау, халқыңа пайда келтіру сияқты адамгершілік асыл қасиеттерге баулу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,оқыту,талдау ,іздену,
Көрнекілігі: оқулық, суреттер
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық кезең:
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: «Туған тілім» өлеңін жатқа айту,
ІІІ. Жаңа сабақ
- Бүгін сабақта «Неткен сұлу, неткен көркем, осы менің туған өлкем» атты тарауды әрі қарай жалғастырамыз. Және табиғаттың әсем жері таудың биік шыңына шығамыз. Ол үшін түрлі тапсырмаларды орындау керек. Осы тапсырмаларды орындау арқылы тау шыңындағы "Болашақ ұландар" атағына ие боламыз. Тау шыңына жету үшін 7 асудан өтуіміз керек. Ендеше дайынбыз ба?- деп, оқушылар ойы сұралады.
1 - асу. Үй тапсырмасын тексеру
1 - топ: Д. Әбілев «Туған тілім» өлеңін жаттағандарын топта бір - біріне айту.
2 - топ: Қазақ тілі сөзін "Туған тілім " тіркесінің орнына қойып айту көзделеді.
3 - топ: Топтағы оқушылар тіл туралы мақалдар бойынша жұптасып жұмыс істейді. Жаттаған мақалдарын бір - біріне айтады.
2 - асу. Жаңа сабақ
1. Неткен сұлу, неткен көркем – өлең тыңдау
- Балалар, өлең ұнады ма?
- Біздің жеріміз қандай екен?(сұлу, көркем, әсем, әдемі, көркем, тамаша, көз тоймайтын)
М:- Олай болса, бүгін біз Өтебай Тұрманжанов атамыздың «Туған өлкем» өлеңімен танысамыз. Алдымен тақтаға назар аударып, ақын өмірімен танысып алайық. Өлеңмен жұмыс.
1.тыңдау
2. Сөздік жұмыс: Жұпар - өте жақсы, хош иіс; шалқып, тасқан - өркендеген; бақыт тапқан - бақытты.
3. Өз беттерімен дауыстап оқу.
3 - асу. Мәнерлеп оқу. Әр топтан бір оқушыға мәнерлеп оқу үлгісін көрсетуді сұрау және ақын сезімін білдіретін сөздердің астын сызу, түсіндіру.(1 - т. қуаныш, 2 - т. мақтаныш, 3 - т. өкініш, 4 - т. шаттық.)
4 - асу. Сергіту сәті.
Бір,екі,үш
Бойға жинап күш.
Әдемі етіп жазайық,
Біз бақытты баламыз.
5 - асу. Өлеңге сай сурет таңдау
6 - асу. Бекіту: Тыңдалған ән мен ақынның өлеңін салыстырып көр:
ӘН Екеуі де туған жер туралы
Екеуі де қуанышты, көңілді сезімде
Өлең Екеуі де мектеп туралы
7 - асу. Қорытындылау.
ӨЛЕҢ ҰЙҚАСҚА ҚҰРЫЛАДЫ.
Көгінде күн нұрын төккен,
Жерінде гүл жұпар сепкен.
Неткен сұлу, неткен көркем,
Осы менің туған өлкем.
ТАПСЫРМА
ӨЛЕҢНІҢ 2-ШІ, 3-ШІ ШУМАҚТАРЫ ҰЙҚАСЫНЫҢ СЫЗБАСЫН ТАП.
Алтын дәнді даласы бар,
Ақ күмістей қаласы бар.
Неткен сұлу, неткен көркем,
Осы менің туған өлкем.
Ер еңбегі шалқып, тасқан,
Ел еркіндей бақыт тапқан.
Неткен сұлу, неткен көркем,
Осы менің туған өлкем.
1) 2)
Үйге тапсырма: «Туған өлкем» Өлеңді жаттау
БАҒАЛАУ
№2 Пәні: дүниетану
Сабақтың тақырыбы:
Адам және айналадағы дүние. Қоршаған орта және қазіргі тұрғын үй. (ӨҚН)
Сабақтың мақсаты:Адам және айналадағы дүниелер туралы ұғындыру.
Адам табиғат жағдайына бейімделіп қана қоймай,
өздеріне қолайлы етіп қолдана білуді үйренді.
Табиғатты сүюге баулу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ақпараттық технология, топтық жұмыс.
Сабақтың құрал-жабдықтары: Интерактивті тақта,суреттер, тапсырмалар, сызба
Сабақтың барысы. І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру Адм өз өміріне қажетті жағдайларды қайдан алады?
Достарыңызбен бөлісу: |