Бастауыш класқа арналған сабақ жоспарлары үлгілері
(іс-тәжірибеден)
Құрастырушы: Ермекбаева Кенже Мукангалиевна
Ақтөбе қаласы,
№5 орта мектебінің
бастауыш класс мұғалімі
Ақтөбе қаласы,
№5 орта мектебі
Құрастырушы: Ермекбаева Кенже Мукангалиевна - бастауыш класс мұғалімі
Ұсынылып отырған жинақта бастауыш класс мұғалімінің шығармашылығы мен оқу-танымдық шеберлігінің нәтижесіндегі сабақ жоспарлары үлгілері келтірілген. Мұғалімнің шығармашылық ізденістерінен туындаған іс-тәжірибелік еңбегінен шәкірттерінің білім алуына жол салған жаңа технологиялық әдіс-тәсілдерді көруге болады.
Бұл жинақты бастауыш класс мұғалімдері көмекші құрал ретінде пайдалануға болады.
Сабақтың тақырыбы: 7-ге көбейту
Сабақтың мақсаты
7-ге көбейту және бөлу тәсілімен оқушыларды таныстыру.7-ге бөлу,кеміту,есе артыру, есе кемітуге арналған есептер шыгару.7-санына байланысты өзгермейтің ұғымдарды ,қасиетті дәстүрді атай отырып,7-нің көбейту кестесін құру.
II үй тапсырмасыын тексеру.
6-ның көбейту кестесін сұрау. Бағасы,саны,құны.
Сатып алынған заттың құнын білу үшін заттың бағасын оның санына көбйту керек.
Қ=Б*С 5*6= 30
Сатып алынған заттын құнын білу үшін оның санына көбейту керек.
С=Қ : С 24 :8 =3
Заттың бағасын білу үшін,оның құнын бөлу керек.
Б=Қ : С 20/4 = 5
III.Жана сабақ.
7-ге көбейту және бөлу.
Қоян әр секіргенде 7 бірлік бар.Үш,алты,сегіз секіргенде неше бірлік болады?
№2.берілген есепке кері есептер құрастыр.
63кгқара өрік 7қорапта тең бөлініп салынды.Әр қорапта канша кг кара өрік бар? 63/7=9.
1қорапта 9кг қара өрік бар
7қорапта-?кг өрік бар?
Ш:7*9=63.
Бір қойда 6 кг жүн қырқылды.7 қойдан қанша жүн қырқып алуга болады? 6*7=42
7 қойдан 42 кг жүн
1қойдан-?кг жүн
42/7=6
№3.Салыстыр
3*7=7*36 3*7+24<7*3+73 7*(3+6)>7*3+6.
7*7<8*7 7*7+20<7*8+20 (7+2)*3>7+2*3.
Сергіту сәті.
№4.Кесте бойынша есеп құрастыр және оны шыгар.
№5. Берәлген кесіндінің үштен бір бөлігін сыз.
6 см:3=2 см
9см:3=3 см
10см:3=4см
№7 Санның квадратын бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісіне ауысиыр және есепте (1-баған)
(4+8)*10
(4*4+8*8)/10=80/10=8
(10+9)+220
Қазақ халқында 7 саны киелі сан болып есептеледі.
Мысалы:
1 жеті нан.Бейсенбі,жұма күндері аруаққа бағыштап,пісірілген жеті шелпек
2 жеті қазына 1 жүйрік ат 2 қыран бүркіт 3 тазы ит 4 мылтық 5 кездік 6қара қақпан 7сұлу әйел
3 жеті ата Ата, әке, немере, шөбере, шөпшек ,немене, туажат.
4 жеті нота-жеті дауыс.до,ре,ми,фа,соль,ля,си
5 жетіген аспабы жеті шекті аспап.
Құлақ күйін асық арқылы келтіретін ұлтық аспап.
6 жеті күн Бір аптада 7 күн бар;
Дүйсенбі.сейсенбі.сәрсенбі.бейсенбі.жұма.сенбі.жексенбі.
7 жеті сулепсі,іле,сарқанд,көксу,қаратал,аяагөз,бүйен өзендері Балқаш көліне құяатын жер жеті өзен
8 жеті керемет
1 Мыстдағы египет перомидасы
2 вавилон аспалы бағы
3 радос аралындағы алып ескерткіш
4 зевес мүсіні
5 Александрия манары
6 артимедия храмы
7 галекарнес мавзелейі
9 жеті жұлдыз
Кетсенде түнде алыстап
Беретін сол жол ашып
Темірқазық жұлдызы
Солтүстікте түрады
10 Жеті жарғы
Барлық занның түп нұсқасы болған. әз Тәуке ханның шығарған заңының жеті жарғы атауында бір қасиет бар. Занның мазмұны былай сипатталады: адамдар ұрып-соғып.қорлау ,жәбірлеу,өтірік айтпау,кісі малын ұрламау отбасына зияандық жасамау адамның 7 мүшесіне зақым келтірмеу т.б
Осы тақырыптады талдап,олардың әрқайсына тоқталып әр парақшасын аша отырып көбейту кестесіе кұрамыз
7*2=7+7 7*6=7*5+7 7*10=7*9+7
Осындай көбейту дегеніміз бірдей қосылғыштардың қосындысы деген ереже шығады Көбейту кестесін бөлу амалдарымен байланыстырып өрнек құрамыз
Бекіру Әр оқушыға өздерінің 7 атасын айтқызу 7 санына байланысты санамақтар айту
Бір-біріне көбейту кестесін айтып доп лақтыру допты ұстаған адам шешуін айтады.
Сабақтың тақырыбы: Үлес ұғымы
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға үлес туралы түсінік бере отырып,бөлу және көбейту амалдарын орындай білуге жаттықтыру,есептер шығарту арқылы тиянақтау.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Оқушылардың білім – білік дағдысын арттыру.
Дамытушылық: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру,ақыл-ойын, есте сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі: Дәптер тазалығын сақтап,ұқыпты жазуға ықпал ету.
Көрнекілігі:дидактикалық көрнекі және үлестірме материалдар,сызу құралдары
Сабақ түрі:аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі
- амандасу
- жоқ оқушыларды анықтау
- оқушылар назарын сабаққа аудару
ІІ.Психологиялық дайындық.
Ғылымның сырын ұғына
Шығамыз білім шыңына
Ұқыптылық пен зеректік
Жеткізеді біздерді
Математика шыңына.
ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру
Үйге қандай тапсырма берілді?
7-есеп
- Дайынбыз ба?
- Иә
Ендеше үй тапсырмасын тексерейік.(Оқушылар теңдеуді оқып белгісіз санды қалай тапқандарын салыстырып, үй тапсырмасы сұралады)
ІҮ.Жаңа сабақ
Кіріспе.Бейнесөз «Үлес»
Ү (кі ) л ( ақ ) е (тік) с (ағат)
Үлес ұғымын түсіндіру.Мысалдар келтіру(нанды,жіпті,қарындашты бөліктерге бөліп көрсету)
1-бүтін
2- екіден бір
2-мысал.Алманы бөліктерге бөлу (төрт,екі бөліктерге бөліп көрсету)
1-есеп
Бір бөлігі-2 см
- Кесінді 2-3-4 бөліктерге бөлінген.
- Неше бөлігі боялған ?
2-есеп
24 : 6 = 4 60 : 2 = 30
24 : 4 = 6 60 : 3 = 20
24 : 3 = 8 60 : 6 = 10
3-есеп
20: 4=5 1 дм=10см
20:5=4 10:2=5
20:10=2 10:10=1
Сергіту жаттығуы «буги-буги» биі
4-есеп
18:2 = 9 24:3 = 8
18:3 = 6 24:4 = 6
18:18= 1 24:24 = 1
5-есеп
10:5=2 12 : 5=2 (2қ) 14 : 5 = 2 (4қ)
11:5=2 (1қ) 13 : 5=2(3қ) 15 : 5=3
6-есеп
Шеңбер,шаршы,тіктөртбұрыш,үшбұрыш
Берілген суреттердің қанша бөлігі боялғандығы оқушылардан сұралады.Тақтаға шығып бөлшек түрінде жазып көрсетеді.
Ойын
Оқушылардың өтілген таблицаларды қаншалықты меңгергендігін анықтау мақсатында жүргізіледі.Көбейту кестесінің яғни берілген есептің мәнін дұрыс тапсаңдар,жасырын мақалды оқи аласыңдар.Ұяшықтарды беті жапырақтармен жабылады.Әр жапырақты алған уақытта астынанан әріптер шығады.
6 * 10 = Б 9 * 3=Ң 9 * 2 = Ы
3 * 3 =І 8 * 5 = К 7 * 5= Қ
5 * 10 = Л 8 * 4 =Ү
2 * 6 =М 7 * 3 = Ж
4 * 5 =Д 5 * 5 = А
6 * 4 = Н 1 * 5 = Р
Жасырын сөз;
«Білімдінің күні жарық!»
Қорытынды.Сабақты қорытындылай келе,үлеске байланысты мысалдар келтіріп,пысықтау,тиянақтау.
Сабақтың тақырыбы: «Аңдардың күзгі тіршілігі.»
Сабақтың мақсаты:а )Аңдардың күзгі тіршілігімен таныстыру.
Ә) Күз белгілерімен таныстыра отырып ,аңдардың тіршілігі туралы білімін молайтып,таным белсенділігін арыттыру ,сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту.
Б)Табиғатты аялай,қорғай бііуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі :Аңдардың суреттері,жыл мезгілінің суреті, “Күз” өлені,Венн диаграммасы,ат жегілген күйме суреті,топтастыру кестесі ,сәйкестендіру тапсырмасы..
Пәнарлық байланыс:Ана тілімен байланыстыру
Түрі:Жана материалды игерту сабағы,саяхат сабағы.
Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап,көрнекілік,оқулық.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
1:Ұймдастыру кезені.
Оқушыларды сабаққа даярлау.
2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:Сұрақтарға жауап берген оқушылар жолдама алады
-Қандай аңдарды блеміз?
-“Cүтқоректілер нелер жатады?
-Неліктен жабайы аңдар дейміз?
-Жануарлардың сүтқоректілерден басқа тағы қандай топтары бар?
-Қосмекенділер деп неге аталады?
-Қандай бунақденелілерді білеміз?
3.Жаңа тақырып бойынша жұмыс:
Жолдама алған оқушылар ат жегілген күймеге мініп саяхатқа шығады.
1-ші аялдама.Орманға келіп тоқтаймыз
“Күз” өлеңі оқылады.Күзде ауа райында қандай өзгерістер болады?
Тақтаға күзгі орман суреті ілінеді. Күзде күн суыта бастайды.Аспанды сұр бұлт торлайды.Шөптер сарғайып,қурап бұталар солады,жапырақтар сарғаяды,түседі.Осындаи кезде аңдар қалай тіршілік етеді екен? Біз қайда тоқтадық балалар?Орманда.Ал орманда нелер мекендеді? Орманда андар мекендейді.
Балалар серуенге шығаиық. Келе жатып борсыққа жолығады. Борсық күзде қоңыздарды жеп қатты семіреді екен. Ін қазып қысқы ұйқыға дайндалады екен.
Серуенімізді жалғастырайқ.Аюға кездесеміз.Балалар мынау қандай аң?Аю жидек,бал жеп қатты семіріп алған ол да ұйықтайтын жайлы орын дайындап жатыр.
Енді балалар кірпіге жолықты: Кірпі де әбден семіріп алған .Ол да ұйықтаитын жайлы орын дайндап жатыр.
Балалар келе жатырып ағаштың үстінде отрыған әдемі аңды көрді. Бұл қандай аң екен,бүр,саңырауқұлақ жинап,қысқы азығын дайындап жүр.
Достарыңызбен бөлісу: |