Қазақ тілі пәнінен бастауыш кластарға арналған сабақ жоспарлары үлгілері
Құрастырушы: Баймаханова Тынымкул Канаевна
Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы,
Жабасақ орта мектебінің
бастауыш класс мұғалімі
Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы,
Жабасақ орта мектебі
Құрастырушы: Баймаханова Тынымкул Канаевна -
бастауыш класс мұғалімі
Ұсынылып отырған жинақта бастауыш класс мұғалімінің шығармашылығы мен оқу-танымдық шеберлігінің нәтижесіндегі қазақ тілі пәнінен сабақ жоспарлары үлгілері келтірілген. Мұғалімнің шығармашылық ізденістерінен туындаған іс-тәжірибелік еңбегінен тәрбиеленушілердің ой-санасының жақсы жетіліп, дамуына жол салған жаңа технологиялық әдіс-тәсілдерді көруге болады.
Бұл жинақты бастауыш класс мұғалімдері көмекші құрал ретінде пайдалануға болады.
Баймаханова Тынымкул Канаевна
Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы,
Жабасақ орта мектебінің
бастауыш класс мұғалімі
Дара және күрделі сан есім, 4-класс
Мақсаты: 1). Оқушылардың сан есім жайлы алған мағлұматтарына сүйене отырып, ұғымдарын кеңейте түсу, сан есімнің дара және күрделі түрлерімен таныстыру, сөйлем ішінен дара және күрделі сан есімдерді табуға, сұрақ қоюға, бір-бірінен ажырата білуге үйрету.
2). Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру, ауызекі тілін дамыту, сөздік қорын молайту, байланыстырып сөйлеуге дағдыландыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
3). Қатесіз, әрі көркем жазуға баулу. Кішіпейілділікке, адамгершілікке, әдептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.
Көрнектілігі: интерактивтік тақта.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1) Сәлемдесу.
2) Психологиялық дайындық.
Күннің сәні – шуағымен
Қыстың сәні – қырауымен.
Көлдің сәні – аққуымен,
Оқушы сәні – біліммен.
3) Үй жұмысын тексеру 6-жаттығу.
-Балалар, еліміздің астанасы қай қала?
-Астана қандай қала?
-Астана қаласына саяхат жасағыларың келе ме?
-Олай болса, балалар, алған білімімізді пысықтау үшін Астана қаласына саяхат жасаймыз.
-Саяхатқа шығуға дайынбыз ба? Дайын болсақ автобусқа отырамыз.
«Ару қала –Астана»
«Ой шақыру» стратегиясы. Өткен тақырыптарды еске түсіру.
1.Зат есім дегеніміз не?
2.Сын есім дегеніміз не?
3.Етістік дегеніміз не?
4.Септік жалғаулары дегеніміз не?
5.Зат есімнің септелуі дегеніміз не?
6.Сан есім дегеніміз не?
Балалар, міне Астанаға да келіп жеттік, Енді Астана қаласының ең көрікті жерлерін тамашалаймыз.
Саяхатымызды әрі қарай жалғастырамыз.
«Ой қозғау» стратегиясы.
-Бәйтерекке көтерілу үшін бізге мынадай тапсырмалар
дайындалыпты. Бүл жерде біз жаңа сабақпен танысамыз.
ІІ. Жаңа тақырып: Дара және күрделі сан есім.
Сан есім
Дара сан есім Күрделі сан есім
Жеті, үшінші, Он бес, жиырма
жүз, тоқсан. үш, мың тоғыз
сегізінші, он. жүз екі.
Мағынаны тану.
7-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы.Сан есімдерді тап. Оларды өзара салыстыр. Сонда не байқадың?
Бес, жеті, бес жүз.
-Балалар, тапсырмаларды орындап, сұлу Бәйтеректі тамашаладық.
«Думан» ойын-сауық орталығы.
10-жаттығу. Берілген сан есімдерді сөзбен жаз. Олардың дара және күрделі екенін дәлелде. 9 ,11 ,27, 189 ,640.
Тоғыз, он бір, жиырма жеті, бір жүз сексен тоғыз, алты жүз қырық.
Оқушылар Астана туралы жаттаған өлеңдерін оқиды.
«Нұр Астана мешітін» тамашалау.
-Ал ,балалар ,имандылық ордасы-әсем мешітке енуіміз үшін иман атамыз мынадай тапсырма беріп отыр.
8-жаттығу. Сөйлемдегі сандарды сөзге айналдырып көшіріп жаз. Сан есімдердің астын сыз. Олардың дара немесе күрделі екенін айт.
Кит-ең ірі жануар. Оның ұзындығы отыз метр, салмағы бір жүз жиырма тоннадай болады.Түйеқұс сағатына жүз жиырма километр жүгіреді.Айдың көлемі Жерден елу есеге жуық кіші. Емен өте ұзақ, мың жылға дейін жасайды. Жусанның Қазақстанда сексен бір түрі белгілі.
«Қазақ елі» монументін тамашалау.
Тапсырма
9-жаттығу. Берілген сан есімдерді қатыстырып сөйлем кұра.
Сабақты қорытындылау.
-Сұлу қала Астанаға саяхатымыз аяқтала келген секілді. Олай болса, өз сыныбымызға қайтуға дайындаламыз. Ол үшін мына сұрақтарға жауап берейік.
Сызбамен жұмыс:
Есептік сан есім Реттік сан есім
Сан есім
Дара сан есім Күрделі сан есім
- Бүгін сабақта қандай тақырыппен таныстық?
1.-Сан есім дегеніміз не?
2.-Дара және күрделі сан есім дегеніміз не?
3.-Күрделі сан есім құрамындағы сөздер қалай жазылады?
Үйге тапсырма: Ереже. 11–жаттығу.
Бағалау.
Қазақ тілі 3-класс.
Сабақтың тақырыбы: Дара және күрделі етістіктер.
Сабақтың мақсаттары: Оқушылардың етістік туралы білімін бекіту.
Білімділік: Етістіктің дара және күрделі түрлерімен таныстыру.Оларды ажырата білуге жаттықтыру.
Дамытушылық: Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу, шығармашылық ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекілік құралдар: Сөйлемдер жазылған кесте,гүлдердің суреттері,сызба.
Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі.
Сабақтың формасы:Жеке,топтық,ұжымдық.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
а\.Амандасу. Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Сәлем бердік сіздерге,
Құрметпенен біз.
ә\.Сыныпты түгендеу.
Психологиялық дайындық.
Сабақты ана тілі туралы бір шумақ өлеңмен бастаймыз.
Ана тілің арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте.
- Біздің ана тіліміз қай тіл?
- Қазақ тілі.
-Дұрыс,ендеше қазақ тілі сабағымызды бастаймыз.
-Балалар, бүгінгі сабағымыз саяхат түрінде болмақ.сол себепті осы саяхат сабағымыз сызба,деңгейлік тапсырмалар,жаттығуларға құрылган.
-Саяхатқа шығу үшін бір көлікпен шығуымыз керек қой, балалар. Ендеше қандай көлікпен шықсақ екен.?.
-Автобуспен.
-Жақсы, бірақ автобусқа мінбес бұрын ең кіші өлшем бірліктен бастап барлығын атап шығайық. .
мм, см, дм, м, км.
-Енді автобусқа отырып, ойша саяхатқа шығамыз. Автобуста дұрыс отырамыз. Әр аялдамаға келгенде бізге тапсырыстар беріледі.
-Балалар, 1-інші аялдамаға келіп тоқтаймыз. Бұл аялдама «Есіңе түсір».
2.Үй тапсырмасын тексеру.
1.331-жаттығуды оқыту.
2.Етістік,етістіктің сұрақтарын еске түсіру.
3.Тірек-сызба бойынша тарауды еске түсіру
-Балалар, «Есіңе түсір» аялдамасының тапсырмасын орындап,автобусқа мініп ілгері саяхат жасаймыз.
Келесі аялдама: «Біліп ал» деген екен. Мұнда біз жаңа сабақпен танысамыз.
1. Сабактың тақырыбын,мақсатын хабарлау.
-Балалар, біз бүгін етістіктің дара және күрделі түрімен танысамыз.
2.Етістіктің түрлеріне тоқталу.
(тірек-сызба)
3.Демонстрациялау эдісі: (плакатпен жұмыс).
Тақтаға ілінген сурет «Кім не істеді?».
-Балалар, Болат не істеді?
-Болат ағаш кесті.
-Гүлназ машинамен не істеді?
-Гүлназ машинамен көйлек тікті.\Гүлназ машинамен көйлек тігіп отыр.
-Етістік неше сөзден құралады екен?
-Етістіктер бір және екі сөзден кұралады.
Оқулықпен жұмыс:
-Балалар ,дәптерімізді ашып ,бүгінгі күн ретін жазып, сынып жұмысын
орындаймыз.
-Балалар,әрі қарай саяхатымызды жалғастырамыз.Келесі «Демалыс» аялдамасына тоқтаймыз. Бұнда сәл серігіп сергіту сәтін жасаймыз.
Жақсы серігіп ,демалып алдық.Келесі аялдама «Тапқырлар» аялдамасына
да жетіппіз.Бұл аялдама деңгейлік тапсырмалар ұсыныпты.Асықпай мұкият тапсырмаларды орындауға тырысамыз.
Ұшқыр ойға серік болсын шеберлік,
Сөз кезегін деңгейлік тапсырмаға берелік.
Арамызда тапқыш достар көп екен,
Солардың енді жұмыстарын көрелік.
Жаңа сабақты бекіту.
1-деңгей\оқушылық деңгей\.
Көп нүктенің орнына етістікті қойып жаз.
Кун (неғылды?). Бұлбұл (неғылды?).Торғай (неғылды?).Бала кітап(не істеді?).Дәрігер (не істеді?).Балық (неғылды?).
Оқулықпен жұмыс:
2-деңгей. Алгоритмдік. 334-жаттығу.
Баған түрінде дара және күрделі етістіктерді жазу.
3-деңгей. Эвристикалық.
Әр сөйлемдегі сөздерді орындарына қойып, сөйлемдерді дұрыс құрастырып жаз.
1.Егіп,ағаш,Асан,жатыр.
2.Айгүл,су,құйып,гулге,тұр.
3.Доп,Асқар,ойнады.
4-деңгей. Шығармашылық.
Сурет бойынша мәтін құрап жазу. «Екі дос» тақырыбы бойынша,етістікті қатыстыру.
Енді қалған аялдамаға жүрейік.Ол «Ойла» яғни осы сабақта «Не үйрендік» аялдамасына тоқтаймыз.
-Сонымен балалар бүгінгі сабақта не істедік?
-Саяхатқа шықтық,жаттығулар, деңгейлік тапсырмалармен жұмыс жүргіздік.
-Қандай тақырыпты өттік?
Дара және күрделі етістік.
-Балалар, біз саяхатқа шығып, білімімізді көрсеттік, енді өзіміздің сүйікті сыныбымызға оралайық.
«Гүл сыйлау» ойыны.
Гүлдердің артында жазылған тест тапсырмалармен жұмыс жүргізу.
1.Кім? сұрағына жауап беретін сөз қайсысы?
а).гүл ә).суретші б).қала
2.Заттың қимылын білдіретін сөздерді не дейміз?
а).зат есім ә).етістік б).сын есім
3.Сөзбен сөзді байланыстыратын қосымшаны не дейміз?
а).жұрнақ ә).жалғау б).қосымша
4.Не істеді? сұрағына қай сөз тиісті?
а).бұршақ ә).ойнады б).сары
5.Етістіктің сұрақтарын тап?
а).Кім?не?кімдер?нелер? ә).не істеді? Неғылды?қайтті? б).қандай?қай?
6.Зат есімге қойылатын сұрақтар қайсысы?
а).кім?не? ә).қандай? қай? б).не істеді? Не қылды? қайтті?
7.Тәуелдеулі зат есім болатын сөзді белгіле?
а).ата ә).бала б).әкем
8.Дара етістікті белгіле.
а).Айбар оқып отыр. ә).Айбар оқыды. б).Айбар оқығалы отыр.
9.Күрделі етістікті белгіле.
а).Ардақ ойнады . ә)Ардақ ойнап отыр. б).Ардақ доп ойнады.
Оқушылардың білімін бағалау.
Үйге тапсырма: Ереже.336-жаттығу.
«Менің анам» тақырыбына әңгіме жазу.
Қазақ тілі. 4-класс.
Сабақтың тақырыбы: Дара және күрделі сан есім.
Сабақтың мақсаттары:
1.Оқушыларға дара және күрделі сан есімдер туралы білім беру,сұрағын анықтату.Сөйлем ішінен ажырата, салыстыра білуге уйрету.
2.Сөз таптары туралы ой-өрісін дамыту.
3.Оқушыларды сауатты,әдемі жазуга тәрбиелеу.
Көрнекілігі:Суреттер,плакаттағы тапсырмалар т.б.
Әдісі: Түсіндіру,талдау,пікірлесу,ой козғау.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
а\.Балалардың сабаққа дайындығын тексеру.
-Кім кезекші? Класта кім жоқ?
-Балалар,қазір қандай сабақ?
-Қазақ тілі.
-Бүгінгі сабағымыз «Жеті лақ» ертегісі бойынша өткіземіз.
-Ертеде бір ешкі жеті лағымен суатқа су ішуге келсе, алдынан ашыққан қаскыр шығып ,тап беріп қуа жөнеледі.Жан сауғалап қашқан лақтардың ең кішісі басқаларынан адасып қалыпты.
-Бүгінгі сабақта сендер білімдеріңді ортаға сала отырып,адасқан лақтың өз тобына қайта қосылуына көмек көрсетулерің керек.
Алдарыңда кездескен кедергілерді жеңе отырып, тапсырмаларды орындауларыңа тілектеспін.
-Лақ келе жатып екіге айрылған жолды көреді.Қайсысын таңдарын білмей, сасқалақтап тұрған лаққа көмектесейік,ол ушін үй тапсырмасын тексереміз.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Класты 3топка бөлеміз. Топ басшысын сайлаймыз.
1 топ 2 топ 3 топ
Балдырған Ұлан Айгөлек
Сан есім деген не? Есептік сан есім деген- Реттік сан есім деген
іміз не? іміз не?
Мысал келтіру. Мысал келтіру. Мысал келтіру.
-Лақ тиісті бағыттағы жолға түсіп келе жатса, алдында өзен жатыр.Ол өзеннен жүзіп,арғы бетіне шығуы керек.
3
Асан қанша салмақ көтереді?
.Жаңа сабақ: Дара және күрделі сан есім.
Тақтадағы сурет бойынша сөйлем құрау.
-Суретте қандай бейнелерді көріп тұрсыңдар?
-Неше бала ? Бір бала.\Дара сан есім.\
-Қанша кг гир?
Он алты,тоқсан бір.\Күрделі сан есім\.
Сурет бойынша сөйлем құрау.
Сандарға назар аударайық.Олар калай жазылған?
-Екі немесе одан да көп сандармен жазылған сан есімдерді қандай сан
есім деуге болады?\ Ережесін қорытып көріңдер?
Сендердің қорытқан ережелеріңмен кітаптағы ережені оқып салыстырайық.
4.Дәптермен жұмыс: Сөздік диктант.
Тапсырма: Дара сан есімнің астын бір сызықпен,күрделі сан есімнің астын екі сызықпен сыз.
Бес,жиырма бес,он тоғыз,үш.алты.елу төрт.
-Өзеннің арғы бетіне өткен лақ қуанышпен келе жатыр еді,алдынан түлкі кездесті.Түлкіден құткару үшін мына санмен жазылған сөздерге зейін аударыңдар.Әр топтан 1 оқушыдан шығады.\плакаттағы санды жазбаша түрде жазу, талдау керек.
1-топ 2-топ 3-топ
1 , 21 , 761 80, 6 ,342 594 ,48 , 4
-Жазған сандар сан есімнің қай түріне жататынын анықтаңдар?
Сергіту сәті:
Кітаппен жұмыс.
-Түлкіден құтылып,әндетіп келе жатқан лаққа қасқыр кез болады.Қасқырдан құтқару үшін кітаптағы 462-жаттығуға көңіл аударайық.\өз бетімен.\
Тапсырма: Дара және күрделі сан есімдерді жазбаша жазу керек.
Інім жеті жаста,мен он бір жастамын.Ол бірінші сыныпта,мен төртінші сыныпта оқимын. Екі мың төртінші жыл.Бір тәулікте жиырма төрт сағат бар.
Тапсырма;
Әр топтан 1оқушыдан шығып тапсырмалар орындау.
1Көп нүктенің орнына сан есімді қойып, сөйлемді оқы.
-…………………бала саяхатқа шықты.
2.Сан есімді тап.
-Арман шаңғы жарысына қатысып.бірінші орынға ие болды.
3.Сан есімді сөзбен жаз. 9 ,46 , 20 ,592.
Қуғын
Достарыңызбен бөлісу: |