Сабақ жоспарлау үлгісі



бет1/4
Дата27.12.2023
өлшемі54,83 Kb.
#199617
түріСабақ
  1   2   3   4
Байланысты:
1542129074 8888888

Сабақ жоспарлау үлгісі



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2В
Электростатика негіздері

Талас ауданы, Ә.Сағынтаев атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Джуманкулова Нурбала Касымбековна

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі, Кулон заңы, элементар электр заряды

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.4.-электр зарядының сақталу заңын түсіндіру
8.4.1.5.-Кулон заңын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты

Зарядтың сақталу заңын түсіндіру
Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Кулон заңын әр түрлі ортаға қолданып күрделі есептер шығару

Бағалау критерийлері

Зарядтың сақталу заңын зерттеу арқылы түсіндіреді
Кулон заңын есептер шығару барысында қолданады
Кулон заңын қолданып диэлектрик өтімділігін анықтайды

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Жоғары ойлау дағдылары

Тілдік мақсаттар



Электр зарядының сақталу және Кулон заңындағы терминдерді диалогта және жазуда еркін қолдана алады

Пәндік лексика және
терминалогия

Электр,элементар заряд,Кулон заңы, электр тұрақтысы, күш, вакуум,электрон, протон

Диалогқа және жазуға қажет
сөз тіркестері

Ең аз теріс заряды бар бөлшек ....
Электронның электр заряды ... деп аталады.
Халықаралық бірліктер жүйесінде электр зарядының бірлігіне ... алынады
... мәні 8,85*10 -12 Кл2/Н*м2 тең

Құндылықтарға баулу


Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алуға жұптық және топтық жұмыс арқылы дарытамын

Пәнаралық байланыс

Математика: тура және кері пропорционал тәуелділігі
Информатика: АКТ

Алдыңғы білім



Денелердің электрленуі,электр заряды, оң және теріс заряд, Кулон күші, электр тұрақтысы, Электр зарядының сақталу заңы






Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы
8-10мин

Сәлемдесу, түгендеу, сыныпта жағымды ахуал туғызу
«Заряд алу» сергіту сәті
Мақсаты: оқушыларды ұқыпылыққа, мұқияттылыққа, сезімталдыққа үйрету.
Тиімділігі: Оқушылар ынтымақтасады. Көңілдерін көтереді.
- оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтап аламыз.
- Электр зарядының сақталу және Кулон заңына «Домино» ойыны жүргізіледі.Домино жасап оң жағына сұрақ,сол жағына жауап жазып қоямын. Солардағы сұрақтармен жауаптарды сәйкестендіреді.
1-топ
1.Оң элементар зарядқа сәйкес бөлшек: Ж: Протон
2.Екі оң таңбалы зарядтар қалай әсерлеседі? Ж:Зарядтар тебіледі
3.Тең бүйірлі үшбұрыштың төбелерінде +10q,-10q және -q зарядтары орналастырылған. –q зарядына әсер ететін күштің бағытын көрсетіңіз.
-q Ж:


-10q +10q

4.Заряды q1 = -2нКл тамшысы заряды q2 = 3 нКл су тамшысымен бірікті. Пайда болған тамшының заряды қандай? Ж: +1нКл


5. Екі нүктелік зарядтың әсерлесу күшінің модулінің формуласын (Кулон заңы)көрсетіңіз.
F=1/4πƐ˳Ɛ * ⃓q1⃓*⃓q2⃓/R2

6. Электр тұрақтысының сан мәні неге тең? Ж: 8,85*10-12 Кл2/Н*м2




2-топ
1.Шамасы -1,6*10-19 Кл теріс зарядталған элементар бөлшек. Ж: Электрон
2. Әр аттас зарядтар қалай әсерлеседі? Ж:Зарядтар тартылады
3.Тікбұрышты төртбұрыштың төбелеріне бірдей зарядтар орналастырылған, таңбалары суретте көрсетілген. Төртбұрыштың ортасына орналастырылған теріс таңбалы зарядқа әсер ететін кулондық күштің бағытын көрсетіңіз.
Ж:


+ +
+
- -

4.Бейтарап су тамшысы екі бөлікке бөлінген .Бірінші тамшының заряды -4q .Екінші тамшының заряды қандай? Ж: +4q


5. Кулон заңының тұжырымдамасы. Зарядтардың көбейтіндісіне тура пропорционал және олардың арақашықтығының квадратына кері пропорционал.
6. Пропорционалдық коэффициенттің сан мәні неге тең? Ж: 9*109 Н*м2/Кл2


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет