Сабақ: Каучук (көксағыз) пен резеңке. Қасиеттері



Дата16.08.2017
өлшемі313,82 Kb.
#23697
түріСабақ
«Тексерілді»________________

Оқу ісінің меңгерушісі:



Пәні: Химия

Сабақ: Каучук (көксағыз) пен резеңке. Қасиеттері.

Мектеп: № 13 А. Навои ЖОМ

Күні:16.11. 2016ж.

Мұғалімнің есімі: Абдикаюмова Нодира

Сынып: 11- «Б», «Г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары:

Өткен тақырыпты байланыстыра отырып, өз бетімен жұмыс жасау қабілеттерін қалыптастыру. Каучук (көксағыз) пен резеңке қасиеттерін талдау



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Каучук және резіңке туралы жалпы мәлімет біледі

Оқушылардың басым бөлігі

Каучук және резіңке алыну реакция теңдеулерін жазады

Кейбір оқушылар

Өз бетімен каучук және резіңке қасиеттерін оның гомологдрымен салыстырды



Алдыңғы оқу

Алкадиендер, изомерлері, құрылысы, қсиеттері, алынуы, жеке өкілдері

Жоспар


1Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Кіріспе:8 мин.


Мұғалімнің іс-ірекеті

Оқушының іс-әрекеті


1.Оқушыларды топтарға біріктіремін.

3.Үй тапсырмасын сұраймын.



1.Оқушылар 3 топқа бірігеді.

2. Сұрақтарға жауап береді



Негізгі бөлім: 28мин.


1.Жаңа сабақ . Жалпы түсінік беремін:

2. «ДЖИГСО» әдісі бойынша тақырыпшалар беремін

Слайд арқылы жалпы мәліметтер береді.

. Миға шабуыл стратегиясы сұрақтары арқылы жаңа тақырып ашылады.- Органикалық заттардың жіктелуі туралы не білесіңдер? «Ыстық орындық» әдісі бойынша тақырыптың мәнін ашу тапсырылады.



Слайд арқылы жалпы мәліметтер береді.


Қос байланыс екеу болғандықтан ен жұрнағының орнына саны көрсетіліп, диен деп аталатындығын және бір қос байланыстан кейін үтірден соң екінші қос байланыс орны көрсетіледі.Екі немесе одан да көп қос байланыс болса -диен, -триен жұрнақтары,барлық қос байланыстар негізгі тізбекте болу керек.Мысалы: алкадиен, алкатриендер т.б.
CH2=CH-CH=CH2-CH -CH3

гексадиен- 1, 3

1 2 3 4 5 6

CH2=CH-CH = C-CH= CH2

C3H7 C3H7

3, 4 -дипропилгексатриен - 1, 3, 5

3. Қосымша тапсырмалар беремін, олардығы дұрыс орындалуын тексеремін.


1.Оқушылар өз бетімен және топтасып тапсырмаларды орындайды .

2.Топта талқылайды.


Сұраққа жауап береді. - Органикалық заттар қаныққан көмірсутектер, қанықпаған көмірсутектер және ароматты жіктеледі.

Топтан бір спикер шығып жауаптарын түсіндіреді.

Әр топ тақырыпшасын «Ыстық орындық» әдісі бойынша талдайды.

1-топ . Алкадиендердің химиялық қасиеттері

1. Алкадиендерге қосылу реакциялары тән (+галогены, сутек, галоген сутек)

CH2=CH-CH=CH2+Br2CH2Br-CH=CH-CH2Br

2. Полимерлену реакциясы:

n(CH2=CH-CH=CH2)( -CH2-CH=CH-CH2-)n

8.3. Алкадиендердің қолдануы

Алкадиендер синтетикалық каучук өндіру үшін қолданылады.

2-топ. Алкадиендердің жеке өкілдері және олардың қолданылуы

Дивинил (бутадиен-1,3)

Н2С=СН—СН=СН2 өзіне тән өткір иісі бар түссіз газ.Мұнайды өңдегенде түзіледі және табиғи газ құрамындағы бутан мен бутиленді катализдік дегидрлеп алады.Синтездік каучуктар (бутадиен,бутадиен-стирол,бутадиен-нитрил)латекс,пластмасса,т.б.заттар өндірісінің маңызды мономерлерінің бірі.



Изопрен(2-метилбутадиен-1,3)Н2С=С—СН=СН2

СН3

Түссіз сұйық зат.Изопрен синтездік каучуктің мономері.Одан алынатын изопрен каучугы табиғи каучуктың синтездік алмастырғышы болып табылады.



Хлорпрен(2-хлорбутадиен-1,3)Н2С=С—СН=СН2

Сl

Түссіз сұйық зат,оны винилацетиленнен НС≡С≡С—СН=СН2алуға болады.Хлорпренді полимерлеп,химиялық төзімді,жанбайтын хлорпрен каучугын алады.


3-топ.

Қарастырылған диендердің маңызы өте зор,оларды полимерлеп синтездік каучук алады.Каучуктан резеңке жасайды.Ал каучук пен резеңке автокөліктердің камералары мен олардың шиналарын,аяқкиімдердің ұлтанын жасауға және техниканың әр түрлі салалары мен күнделікті тұрмыста кеңінен қолданылады

3.Берілген тапсырмалар бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді.


АКТ,

түрлі-түсті қағаз, оқулық, дәптер




Қорытынды :7 мин.

  1. Кері байланыс. Стикермен «Екі жұлдыз, бір тілек »

а) Сабақтың қай кезеңі ұнады?

в) Сабақтың қай кезеңі ұнамады?

2. Үйге тапсырма беру.


1.Оқушылар бүгінгі сабақтың ұнаған кезеңің және ұнамаған кезеңін стикерге түсіреді

2.Үй тапсырмасын күнделікке жазады.



Стикер

Бағалау : 2 мин

1. Бағалау. «Бағдаршам» арқылы және топтардың қорытынды бағасы арқылы бағаланады.

Оқушылар өзін-өзі бағалайды.


Бағалау парақшасы

Қосымша ақпарат




Саралау

Оқушылар топта белсенді қатысады



Бағалау

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істей алу және топ ішінде белсенді қатысу қабілеті артады.



Пәнаралық байланыс.

Физика, математика



Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды




Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды.




Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





Пән мұғалімі: ___________________

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет