Сабақ мақсаттары: оқушыларға «Қазақстан тәуелсіз мемлекет»



Дата25.12.2016
өлшемі68,25 Kb.
#4620
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан – көп ұлтты тәуелсіз мемлекет

Сынып: 2

Мерзімі:

Сабақ мақсаттары:

- оқушыларға « Қазақстан – тәуелсіз мемлекет » деген түсінік қалыптастыру.



Сабақтың міндеттері:

Білімділік:

а/ Мемлекеттің құрылымы, орны, шекарасы және басқа да елдермен достығы туралы түсіндіру.

Дамытушылық:

ә/Танымдық қызығушылықтарын,бақылай білу,талдау,қорытынды жасай білу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік:

б/ Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, патриоттық тәрбие беру.



Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Құралдар: Интербелсенді тақта, оқулық, №2 бақылау күнделігі, Елбасының портреті, әр ұлттың суреттері, ҚР –ның конституциясы кітабы.

Әдіс-тәсілдер: топтастыру стратегиясы, сын тұрғысынан ойлау, диалогты оқыту, ой қозғау, эссе жазу

Оқыту нәтижесі: - Қазақстан тәуелсіз мемлекет екенін біледі;

- Мен Президент болсам деген тақырыпта эссе жаза білу;

- Балалардың құқықтары мен міндеттерін анықтап ажырата біледі

Сілтеме: Дүниетану, « Алматыкітап баспасы » 2009 , Әдістемелік құрал Б. Л. Хаджиева

Сабақ жоспары


Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


Ұйымдастыру

1 мин


Сабақта ынтымақтастық атмосферасын құру.

Армысың шапағатты күніміз,

Армысың мейірімді жеріміз,

Армысың табиғат-анамыз,

Келді сізге өзіңіздің балаңыз.


Қимылдар жасайды
/ Балалар күнге қарайды./

/ Қолдарын жерге жақынтады./

/ Бастарын иеді. /

/ Өздерін көрсетеді /





Білу
Топтастыру стратегиясы

5 мин


Оқушылардың бұрын жаттаған

«Тәуелсіздік таңы атты» өлеңін бір оқушыға оқытамын.



1. Тапсырма: « Тәуелсіз» сөзіне топтастыру жасау.


Оқушылар қайталап айтады.

Өлеңнен алған әсерлерімен бөліседі.

Топтық жұмыста «тәуелсіз » сөзіне постер құрастыру, постерді топтағы оқушылар шығып қорғайды.

Әр оқушының пікірін тыңдап мына сөздерге негіздеймін: еркіндік, жеке, егемен, шешім,

Конституция, тарих, көп ұлтты, тілі, мектеп, салт-дәстүр.



Түсіну

6 мин


Отанымыз Қазақстан Республикасы жайлы әңгіме жүргізу.
Неліктен Қазақстан – көп ұлтты тәуелсіз мемлекет деп атаймыз?

Рәміздер не үшін керек?



Топтарға бөліну:

Оқушыларды топтың деңгейіне қарай бөлемін.



Оқушылардың жауабы тыңдалады . Жұбымен ойларын бөліседі.
/ Тәуелсіз ел деп еркіндігі, бостандығы бар, өзінің Рәміздері бар мемлекетті айтамыз. Себебі: ҚР еркін ел /



Қолдану
«Ой қозғау» стратегиясы

10 мин

Оқушылар топқа бөлінеді:

Сурет қиындыларын құрастыру арқылы

Оқушылар мәтінді бөліктерге бөліп оқиды.

1. ҚР-ның мемлекеттік тәуелсіздігі туралы;

2. Қазақстандықтар тұңғыш рет өз Президентін сайлады;

3. Мемлекеттік тілі туралы;





Оқушылар өздері құрастырған суреттері арқылы қалалар, ту, елтаңба деп топтарға бөлінеді

Әр топ өзіне берілген бөлікті оқып, оқығандарын толықтырады.

1.Топ: - сурет салады;
2.Топ: - кесте толтырады;
3. Топ: - өлең оқиды

Әр топтың жауабын тыңдаймын




Сергіту сәті:

1 мин

« Біз бақытты ұланбыз »

орындайды

Талдау:


6 мин

Тапқышбектің тапсырмасы:

1- топ: Математика пәні

Қазақстан өз тәуелсіздігін қашан алды?
2-топ: Қазақ тілі пәні

Тәуелсіз мемлекеттің басты белгілерін ата.


3- топ: Әдебиеттік оқу пәні

Сен қандай құқықтарды пайдаланасың?



Әр топқа жеке жұмыс

1/ Санжұмбақтарды шешу арқылы, шыққан сандарды өсу ретімен орналастырып табады.

/ 1991 жылы 16 – желтоқсан /

2/ Әріптерден сөз құрау арқылы басты белгілерді табады. / Елтаңбасы, Туы, Әнұраны, Конституциясы /

3. Тірек сөздерді пайдаланып, сөздерден сөйлем құрайды. / білім алу, емделуге, демалуға, еңбек ету


Жинақтау:


5 мин

Елбасының портретін қолдану

« Мен президент болсам , ... » деген тақырыпта



Эссе жазады

Тапсырмаларын жұбымен салыстырады




Рефлекция

5 мин






  1. Сен қандай құқықтарды пайдаланасың?

  2. Сен қандай міндеттерді орындауың керек?

/ Венн диаграммасы /

Жұппен жұмыс

Құқықтары

Міндеттері

- білім алуға;

- емделуге;

- демалуға


- жақсы оқу-ға;

- табиғатты қорғауға;

-үлкендерді сыйлауға;

-кішіге қам-қор болуға






Қорытынды

/бағалау/


3 мин

Бес жол өлең құрастыру.

Мен, елде тәуелсіз, сүремін , өмір





Зат есім: Мен, өмір

Сын есім: тәуелсіз, елде

Сан есім :

Етістік: сүремін

Сөйлем: Мен тәуелсіз елде өмір сүремін.


Үй тапсырмасы

1 мин

Оқулықтағы мәтінді оқу. 91 бет

Отан туралы мақалдар жазып келу




Ізденіп тауып оқып келеді

Бағалау

2 мин

Бағалау критерийлері бойынша өзін - өзі бағалау. Мұғалімнің жиынтық бағалауы

Бағдаршамның көздерін пайдаланып әр түрлі түспен бояды.




Жасыл түспен бояса – « 5 » баға

Сары түспен бояса - « 4 » баға

Қызыл түспен бояса - « 3» баға




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет