Сабақ материалы Пән: «Ақпаратты қорғау және ақпараттық қауірсіздік» Тақырыбы: «Қамтамасыз ету құралының құпиялылығы ретіндегі криптографиялық тәсіл»



бет1/3
Дата28.01.2018
өлшемі1,36 Mb.
#34636
түріСабақ
  1   2   3
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«Рымбек Байсеитов атындағы Семей қаржы-экономикалық колледжі» РМҚК

Ашық сабақ материалы
Пән: «Ақпаратты қорғау және ақпараттық қауірсіздік»

Тақырыбы: «Қамтамасыз ету құралының құпиялылығы ретіндегі криптографиялық тәсіл»

Топ: 3 негізгі ИС

Дайындаған: Р.С. Раева

2015-2016 оқу жылы

Арнайы пәндер циклдық комиссиясы-1 отырысында қаралып талқыланды

Хаттама №_____ «___­_­»____________________2016 ж.

Циклдық комиссия төрайымы__________ Мукушова Л.А.

21. Сабақтың технологиялық картасы (жоспары)

Топ

Күні

3 нег. ИС

15.03


















Пән: Ақпараттық қорғау және ақпараттық қауіпсіздік

III бөлім. Ақпараттың криптографиялық қорғауы



Курс тақырыбы: 3.1 Криптографиялық қорғау туралы түсінік

Сабақтың тақырыбы: Қамтамасыз ету құралының құпиялылығы ретіндегі криптографиялық тәсіл.

Сабақтың типі: өткен материалдарды бекіту

Сабақтың түрі: тәжірибелік

Студенттердің дайындық деңгейіне қойылатын талаптар

Базалық құзыреттілік

БҚ 1. Ақпаратты қорғау жаңа заман бағдарламаларын пайдалану;

БҚ 4. Мәліметтерді топтастыру, дискіні тасалау, т.б. қызметтік бағдарламаларды қолдану;

БҚ 3. Ақпараттың түріне қарай код қою әдісін таңдау;

БҚ 6. Ақпаратқа кіру деңгейін орнату.



Кәсіптік құзыреттілік

КҚ 5. Қорғау сетінде брандмауэрлерді пайдалану.




Сабақ мақсаттары


оқытушылық

Шифрлеу арқылы ақпаратты қорғау және шифрлердің криптографиялық төзімділігі. Ақпаратты қорғау құралдарын және қауіпсіздікпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру туралы мағлұмат беру. Қамтамасыз ету құралының құпиялылығы ретіндегі криптографиялық тәсілмен жұмыс жасау.

тәрбиелік

Студентке өздерінің ақпараттарын, мәліметтерін бөгде адамдардан қорғауды және басқа адамдардың ақпараттарын, мәліметтерін қол сұқпауға, сабаққа белсене қатысып отыруға, тапсырмаларды жылдам әрі уақытында орындауға тәрбиелеу.

дамытушылық

Қолданушылардан ақпаратты қорғау бағдарламаларын қолдану мен студенттің өз бетімен жұмыс жасау қасиеттерін, ойлау қабілеттерін арттыру, өзіндік ой-пікірлер қалыптастыру дағдыларын дамыту.


Пәнаралық байланыс

Қамтамасыз ететін

Пән: «Ақпараттық желі»

К.т. № 5.1. тақырып. Типтік қауіп қатерлер мен өзара әсерлер

С.т. №3 Компьютерлік желілердегі ақпаратты қорғау құралдары. Қауіпсіздіктің негізгі технологиялары


Қамтамасыз етілетін

Пән: «Бағдарламалау»

К.т. № 4.1. тақырып. Мәліметтерді енгізу-шығару. Кескіндеу және түзету компонеттері.

С.т. №7 Мәліметтерді енгізу-шығару. Мәліметтік ақпараттарды кескіндеу және түзету компонеттері. Біржолдық және көпжолдық редакторлер.



Сабақтың жабдықталуы

Көрнекілік құралдар

Презентация

Таратпа материалдар

Карточкалар, бейнелі суреттер, кесте

Оқытудың техникалық құралдары

ДК, интерактивті тақта

Әдебиет: негізгі

  1. М.Левин «Криптография без секретов» 2001

  2. Д. Скляров «Искусство защиты от взлома информации». 2000

Қосымша

  1. Михайлов С.Ф., Петров В.А., Тимофеев Ю.А. Информационная безопасность.Основные концепции. Учебное пособие.-М.: МИФИ, 1995.

  2. Мельников В. Защита информации в компьютерных системах. – М.: Финансы и статистика, Электронинформ, 1997

Сабақ мазмұны


Эле-мент №

Сабақ элементі, қарастырылатың сұрақтар,

оқытудың әдістері мен тәсілдері



Қосымша, өзгерістер

1.

Ұйымдастыру (3 мин)

  1. Кабинеттің сабаққа дайындығын тексеру

  2. Компьютердің сабаққа дайындығын тексеру

  3. Студенттермен амандасу

  4. Студенттерді түгендеу

  5. Сабақтың мақсатымен таныстыру




2.

Үй тапсырмасын сұрау (10 мин)

Сөзжұмбақ














Ш
















И











































Ф




























Р











































Л



















Е




























У























  1. Алфавит бойынша алғашқы әріп орнына соңғы әріпті ауыстыратын шифрлеу. (атбаш)

  2. Ақпаратты заңсыз пайдаланушылардан қорғау мақсатымен оны түрлендіру әдастері туралы ғылым. (криптография)




  1. 1854 жылы жазылған биаграмдық шифрлеуді атаңыз. (плейфейер)

  2. Ақпаратты кілтсіз кері шифрлеу. (криптоанализ)

  3. Ақпаратты шифрлау және кері шифрлау үшін арналған цифрлық кода. (кілт)

  4. Алфавит бойынша бірінші әріп орнына төртінші әріпті ауыстыратын шифрлеу. (цезерь)

  5. Цезарь, Трисемуст, Полибий, Плейфейер шифрлеулері қандай шифрлеуге жатады. (ауырстыру)







3.

Тәжірибелік сабақ (45 мин)

Ойын түрінде өткізу.

1 кезең. Ойлан тап!

2 кезең. Кім жылдам?

3 кезең. Тапқыр болсан тауып көр!

4 кезең. Сұрақ – жауап






4.

Сабақты бекіту (10 мин)

Мен осы курс тақырыбы жайлы НЕ ... ?

Үйрендім

Түсінген жоқпын

Білгім келеді
















5

Cабақты қорытындылау, студенттерді бағалау (5 мин)

«Өзін-өзі бағалау парағы»

Тапсырма түрі

Бағасы

Үй жұмысы




1 кезең. Ойлан тап!




2 кезең. Кім жылдам?




3 кезең. Тапқыр болсан тауып көр!




4 кезең. Сұрақ – жауап




Қорытынды баға










6

Рефлексия (5 мин)

  • Қолтырауын (крокодил) ойыны




7

Үйге тапсырма беру (2 мин)

М.Левин «Криптография без секретов», 140-146 бет.






Арнайы пәндер циклдық комиссиясы-1 отырысында қаралып талқыланды

Хаттама №_____ «___­_­»____________________2016 ж.

Циклдық комиссия төрайымы__________ Л.А. Мукушева

Оқытушы __________ Р.С. Раева


Әдіскер__________ Р.М.Рахматулина

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

а) Дәрісхананың гигиеналық тазалығын тексеру;

ә) Интерактивті тақтаны қосып, сабаққа дайындау

б) Студенттерді түгендеу;

д) Кезекшілерден үйге не берілгендігі жөнінде сұрау

в) Студенттердің сабаққа дайындығын тексеру;

г) Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
Сәлеметсіздер ме! Отырыңыздар! Кім кезекші? Сабақта кім жоқ? Үйге не берілді?

Дәптерлеріңізді ашып, бүгінгі күнді және сабақтың тақырыбын жазып алыңыздар.


Бүгінгі сабағымыздың мақсаты – Шифрлеу арқылы ақпаратты қорғау және шифрлердің криптографиялық төзімділігін анықтау.

Сабақты ойын түрінде өткізудің мақсаты:



  • Ойын сабағын өткізу арқылы оқушылардың өткен тақырыптарды қалай меңгергенін тексеру.

  • Өткен тақырыптарда танысқан жаңа сөздерді ойында қолдандыру арқылы, естерінде қалдыру.



ІІ. Үй жұмысын сұрау

Үй тапсырмасын «Сөзжұмбақ» арқылы сұрау. Үйге берілген тапсырмалар сөзжұмбақтың сұрақтары ретінде беріледі.















Ш
















И











































Ф




























Р











































Л



















Е




























У
























  1. Алфавит бойынша алғашқы әріп орнына соңғы әріпті ауыстыратын шифрлеу. (атбаш)

  2. Ақпаратты заңсыз пайдаланушылардан қорғау мақсатымен оны түрлендіру әдастері туралы ғылым. (криптография)

  3. 1854 жылы жазылған биаграмдық шифрлеуді атаңыз. (плейфейер)

  4. Ақпаратты кілтсіз кері шифрлеу. (криптоанализ)

  5. Ақпаратты шифрлау және кері шифрлау үшін арналған цифрлық кода. (кілт)

  6. Алфавит бойынша бірінші әріп орнына төртінші әріпті ауыстыратын шифрлеу. (цезерь)

  7. Цезарь, Трисемуст, Полибий, Плейфейер шифрлеулері қандай шифрлеуге жатады. (ауырстыру)



ІІІ. Тәжірибелік сабақ.
Курс тақырыбы 3.1 Криптографиялық қорғау туралы түсінік

Сабақтың тақырыбы №2 Қамтамасыз ету құралының құпиялылығы

Бүгінгі тәжірибелік сабағымыз «Криптографиялық қорғау туралы түсінік» курс тақырыбына қорытындылауға арналған. Осы уақытқа дейін өткен тақырыптарымызды қорытындылай отырып, шифрлердің криптографиялық төзімділігін анықтаймыз.



Бүгінгі сабақта өздеріңізді-өзөздеріңіз бағалайсыздар.

Алдарыңыздағы кестені сабақ барысында толтырып отырасыздар. Сабақ соңында не біліп, не білгеніңізді және нені білгілеріңіз келетінің айтып соңында өздеріңізге қойған бағаларыңызды көрсетесіздер.

Ойынның 4 кезеңі:

1 кезең. Ойлан тап!

2 кезең. Кім жылдам?

3 кезең. Тапқыр болсан тауып көр!

4 кезең. Сұрақ – жауап
1 кезең. Ойлан тап! Цезарь шифрымен шифрлаңыз (4 орынға оңға жылжиды.)
1 топқа берілетін тапсырма:

Орысша



Қазақша

  • МЕНЕДЖМЕНТ –ӨИПИЗКӨИПФ

  • ҚАЗАҚСТАН- ҢГҚГҢҮФГП


Ағылшынша

  • FRPSXWHU-COMPUTER

  • PRQLWRU-MONITOR



2 топқа берілетін тапсырма:

Орысша

  • ХЗОЗЕЛКСУ-ТЕЛЕВИЗОР

  • ХЗОЗНСППЦРЛНГЩЛВ-ТЕЛЕКОММУНИКАЦИЯ


Қазақша

  • РЕСПУБЛИКА – ҰИҮУХДОЛНГ

  • ЭКОНОМИКА - ӘНСПСӨЛНГ


Ағылшынша

  • FDOFXODWRU-CALCULATOR

  • PRELOH-MOBILE

2 кезең. Кім жылдам?


«Hide the gold in the tree stump» хабарламасын «Плейфер» шифрымен шифрлау керек.


Ағымдағы алфавит: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Ауысқан алфавит: W O R D A B C E F G H I J K L M N P Q S T U V X Y Z



«Playfair example» кілтін қолданамыз, онда матрица түрі келесідей болады:

«Hide the gold in the tree stump» хабарламасын шифрлаймыз HI DE TH EG OL DI NT HE TR EX ES TU MP 


1. Биграмма HI тікбұрышты құрады, оны BM ауыстырамыз. 
2. Биграмма DE бір бағанда орналасқан, ND ауыстырамыз. . 
3. Биграмма TH тікбұрышты құрады, оны ZB ауыстырамыз. . 
4. Биграмма EG тікбұрышты құрады, оны XD ауыстырамыз. . 
5. Биграмма OL тікбұрышты құрады, оны KY ауыстырамыз. . 
6. Биграмма DI тікбұрышты құрады, оны BE ауыстырамыз. . 
7. Биграмма NT тікбұрышты құрады, оны JV ауыстырамыз. . 
8. Биграмма HE тікбұрышты құрады, оны DM ауыстырамыз. . 
9. Биграмма TR тікбұрышты құрады, оны UI ауыстырамыз. . 
10. Биграмма EX бір жолда орналасқан, оны XM ауыстырамыз. . 
11. Биграмма ES тікбұрышты құрады, оны MN ауыстырамыз. . 
12. Биграмма TU бір жолда орналасқан, оны UV ауыстырамыз. .  
13. Биграмма MP тікбұрышты құрады, оны IF ауыстырамыз. . 
Жауабы: «BMNDZBXDKYBEJVDMUIXMMNUVIF» немесе «BM ND ZB XD KY BE JV DM UI XM MN UV IF»
Виженер шифры

Ағымдағы сөз: ATTACKATDAWN



Кілт: LEMONLEMONLE


Жауабы: LXFOPVEFRNHR



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет