Сабақ Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні



Дата10.07.2020
өлшемі169,74 Kb.
#75004
түріСабақ
Байланысты:
Функцияның кризистік және экстремум нүктелері


Қысқа мерзімді жоспар

Алгебра және анализ бастамалары

10 сынып ЖМБ


САБАҚ

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 10 сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.4.1.28 - функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу;

10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу



Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:




функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

функция экстремумының бар болу шартын біледі

Кейбір оқушылар:

функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін таба алады.

Бағалау критерийлері

Негізгі сөздер мен тіркестер: функцияның кризистік нүктелері, функцияның экстремум нүктелері, функция экстремумының бар болу шарты

Ресурстар

Оқулық, жұмыс дәптері, интербелсенді тақта, плакат, стикер, маркерлер, деңгейлік тапсырмалар

Алдыңғы білім

Функцияның өсу және кему белгілері

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

І. Ұйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындығын қадағалау. Бүгін өтілген тақырып бойынша есептер шығару, топтық жұмыс жасап сабақты қорытындылау. Оқушылар 3 топқа бірігіп, өз орындарына жайғасады. Топ басшысы сайланады. Бағалау парақшаларын топ басшыларына таратып беремін. Топ басшы әр мүшесін өзі бағалап отырады.

  1. «Функция» тобы

  2. «Кризистік нүктелер» тобы

  3. «Экстремум нүктелер» тобы


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру мақсатында дәптерлерін ауыстырамыз.

Өткен тақырыпты қайталау мақсатында әр топтан 3 оқушы туындының нүктесіндегі мәнін табады

F(x)=

F(x)=

F(x)=


Үлестірме қағаздары

Оқулық, жұмыс дәптері





Сабақтың ортасы

(6-35 минут)

Жаңа сабақ.

Анықтама :

• Функцияның туындысы нольге тең немесе туындысы болмайтын анықталу облысының ішкі нүктелері кризистік нүктелер деп атайды.

Қажетті шарты

• Егер f(x) функциясының х экстремум нүктесі болып және оны осы нүктенің аймағында f’(x ) туындысы бар болса, онда ол туынды х нүктесінде нөлге тең, яғни f’(x )=0

Жеткілікті шарты

• Егер х нүктесінде f(x) функциясы үзіліссіз, ал (а;х0 ) аралығында f’(x)>0 (f’(x)<0)және (х0 ;b) аралығында f’(x)<0 (f’(x)>0 ) болса , онда х0 нүктесінде f(x) функцияның максимум (минимум) нүктесі болады.



х0 нүктесінің аймағында туынды таңбасы плюстен минуске ауыстырлыса , онда х0 нүктесі максимум нүтесі болады.

х0 нүктесінің аймағында туынды таңбасы минустен плюске ауыстырлыса , онда х0 нүктесі минимум нүтесі болады.

Функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмі



  • 1. функцияның туындысын табу;

  • 2.функцияның сындық нүктелерін табу, яғни f’(x)=0 теңдеуін шешу;

  • 3. сындық нүктелер аймағында f’(x) тыундының таңбасын интервалдар әдісімен анықтау;

4.экстремум нүтелерінің бар болуының жеткілікті шартын ,қолданып

Топтарға жұмбақтар жасырылады. Сол жұмбақтың жауабына қарай сол жерде жасырылған есептерді тауып, тақтаға бір оқушы шығарады.

1.Жайқалып өсіп тұрады,

Көмір қышқылды жұтады,

Оттегіні шығарады ( гүлдер)

2.Ауырғанда емдейтін,

Сыныпта ілініп тұратын,

«Алғашқы жәрдем» құралы ( аптечка )

3.Ағаш, темір құралы

Күн реті жазылып тұрады. ( тақта )


а) f(x)=2x2-3x+1

f’(x)=(2x2-3x+1)’=4x-3

f’(x)=0 ;

4x-3=0


4x=3

x=3/4


- +

Жауабы: xmin=.


ә) f(x)=x2-2x+.
f’(x)=(x2-2x+)’=2х-3 ; 2x-2=0

2x=2


х=1 - +

1

Жауабы: хmin=1


№269
а) f(x)=-3x2+13x-12

f’(x)=(-3x2+13x-12)’=-6x+13

-6x+13=0

-6x=-13


X=

+ -


Жауабы: Хmax=

ә) f(x)=4-8х-5x2

f’(x)=(4-8х-5x2)’=-8-10x

-8-10x=0 + -

-10x=8 -

х=-; Жауабы: Xmax=-

№274. Функцияның максимум және минимум нүктелерін табыңдар:











Интербел-сенді тақта

Сабақтың соңы

(36-40мин)

Сәйкестендіру тесті.

Әр топқа дайындалған тестті беремін, олар жауаптарын сәйкестендіріп маркермен сызады. Мұғалім барлық топқа бірдей 5 тесттен тұратын тапсырма дайындайды. Жауап парақшаларын ауыстырып, бірі-бірінің тест жауаптарын тексереді. Жауабын мұғалім айтып, тақтада плакатқа сызып көрсетеді.

1. f(x)= функциясының =? 2

2. f(x)= функциясының туындысы?

3. f(x)= функциясының -1

4. f(x)= функциясының -2

5. f(x)= функциясының 5

Топ басшылар оқушыларға қойған ұпайларын есептейді. Жинаған ұпайына және оқушылардың сабаққа қатысқанына қарай бағалап кетемін.



Үйге тапсырма: өткен материалдарды қайталау, №276.

Плакат, маркер, стикерлер

Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?







Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?



1.

2.






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет