Сабақ Мұхтар Шаханов "Отырыр " дастаны Сабақтың мақсаты



Дата04.07.2018
өлшемі2,56 Mb.
#46273
түріСабақ
  • Мұхтар Шаханов “Отырыр ” дастаны
  • Сабақтың мақсаты
  • 1.Білімділігі: М.Шахановтың өмірі мен шығарма-шылығына кеңінен түсінік бере отырып, “Отырыр”шығармасындағы кейіпкерлерге мінез-
  • деме беру, өлеңнің идеясы мен мазмұнын ашу, құрылысына талдау жасау;
  • 2. Дамытушылығы: Мәнерлеп оқу дағдысын қа-
  • лыптастыру ,тіл байлығын арттыру, ойлау қабі-летін дамыту. Өзіндік шығармашылық ізденуге баулу;
  • Тәрбиелігі: Ақын шығармасындағы оқиға негізін- де оқушыларды елді күшпен емес, ақылмен билеу секілді игі істерге үйрету, ел алдындағы парызын түсіне білуге, ерлікке, қайсарлыққа тәрбиелеу.
  • І
  • Ұйымдастыру
  • ІІ Үй тапсырмасын
  • тест арқылы
  • пысықтау
  • ІІІ
  • Жаңа
  • сабақ
  • ІV
  • Автор
  • туралы мәлімет
  • V
  • Оқулықпен
  • жұмыс
  • VIІ
  • Кейіпкерлерді
  • ажырату
  • VIІІ
  • Мәтіндік талдау
  • жұмысы
  • ІХ
  • Ширату кезеңі
  • Х
  • Сен білесің бе?
  • X І
  • Тест
  • сұрақтары
  • XІІ
  • Қорытындылау
  • Сабақтың барысы
  • Үй жұмысын
  • пысықтауға арналған
  • тест сұрақтары
  • Фариза Оңғарсынова қай жылы, қай жерде дүниеге келген?
  • А) 1931 ж. Алматы облысы , Нарынқол ауданы
  • Ә) 1942 ж. ОҚ облысы , Отырыр ауданы
  • Б) 1939 ж. Атырау облысы , Манаш ауылы
  • Фаризаның тұңғыш жыр кітабы қалай аталады және қай жылы жарық көрді ?
  • А) “Қырық мысыл ” 1909 ж
  • Ә) “Бұлбұл ” 1967 ж.
  • Б) “ Өмір –дария ” 1939 ж.
  • Тест сұрақтары
  • Дұрыс жауабы: “Бұлбұл ” 1967 жыл
  • Мағынасын ашу
  • Түрін-ай! Түрін –ай! Асыл қандай!
  • Үңілдім үнсіз ғана басымды алмай.
  • “Келе ғой, қошақаным,өзіме !” – деп,
  • Әжем кеп сипағандай шашымнан жай –
  • деген өлең жолдарын қалай түсінесің, мағынасын аш.
  • (1942 жылы туылған )
  • Мұхтар Шаханов “Отырыр ” дастаны
  • Топтастыру стратегиясы
  • Мұхтар
  • Шаханов
  • кім ?
  • 1942 жылы ОҚО,
  • Ленгір ауданы,
  • Қасқасу ауылында
  • дүниеге келген.
  • 7 жылдық мектепті бі-тірген соң “Жұлдыз”
  • (қазіргі Сайрам ауда-ны “Коммунизм”кол-
  • Хозында трактор тір-
  • кеушісі,тракторшы
  • Шымкент
  • заводында
  • бетоншы
  • Газеттерде корректор,
  • әдеби қызметкер, мен-
  • шікті тілші, бас редактор
  • Тіл
  • тағдырының
  • жанашыры
  • Арал теңізі
  • тағдырын
  • көтеруші
  • Желтоқсан
  • құрбандарын
  • ақтауға
  • атсалысқан
  • Ә)Хронологиялық
  • кесте
  • М.Шахановтың өмірі,қызметі
  • 1942 ж
  • Оңтүстік Қазақстан облысы Леңгір ауданындағы (қазіргі Төле би) Қасқасу ауылында дүниеге келген.
  • 1961ж – 1965ж
  • «Оңтүстік Қазақстан» газетінде корректор, әдеби қызметкер.
  • 1965ж – 1970ж
  • «Лениншіл жас» (қазіргі «Жас Алаш») газетінің оңтүстік облыстардағы тілшісі.
  • 1970ж – 1971ж
  • Шымкент облысының комсомол комитетінде бөлім меңгерушісі.
  • 1971ж – 1976ж
  • Телевизия және радиохабар жөніндегі мемлекеттік комитеттің аға, бас редакторы.
  • 1976ж – 1979ж
  • Баспа, полиграфия және кітап саудасы істері жөніндегі мемлекеттік комитетінің қызметкері.
  • Отырар өңірі туралы
  • Отырар- Әл- Фарабидей дананың, Өзбекәлідей ұлт мақтанышының ,
  • Шәмшідей сазгердің кіндік қаны тамған, ізі қалған жер.
  • Отырар - өзінің көне тарихи құндылықтарымен бүкіл әлем ғалым-
  • дарының, ЮНЕСКО-ның назарын өзіне аударған ұлттың
  • рухани қазығы .
  • Ұлы Отырар- Елбасымыз айтқандай,“қазақ өркениетінің алтын діңгегі”
  • Біріншіден, бұл қала –адамзаттың екінші ұстазы Әл-Фараби-
  • дің Отаны. Бұл жерден одан бөлек тағы 21-ден астам әл-Фарабилер,
  • жүзден астам ғалымдар, академиктер,қоғам қайраткерлері,ақын-жазу-
  • шылар мен өнер адамдары шыққан.
  • Екіншіден, Отырар өз заманындағы руханият астанасы болған
  • Александриядан кейінгі әлемдегі ең үлкен кітапхананың осы қалада
  • орналасуы.
  • Үшіншіден, Отырар өзінің қаһарман қорғаушыларымен өшпес
  • даңққа бөленген, батырлықтың , отансүйгіштіктің теңдесі жоқ үлгісіне
  • айналған қала.
  • Сондай-ақ бұл жерде Қожа Ахмет Ясауидің ұстазы бабтардың
  • бабы Арыстанбаб жерленген.
  • Отырар тарихта “Отырар ойраны” деген атпен қалды.
  • Отырар туралы не білеміз?
  • Отырар- ортағасырдағы ірі қала орны.Ол Оңтүстік Қазақстан облысы,Отырар ауданына қарасты Темір ауылындағы теміржол стансасынан солтүстік батысқа қарай 7км жерде орналасқан.
  • Ол тарихта Тұрарбанд,Тұрар,Тарбанд (Фараб) деп аталады. Отырар-Ү-ХҮ ғғ. Арал бойындағы көшпелі тайпалармен сауда жасайтын орталық болған.Иран мен Орта Азиядан Сібірге,
  • Монғолияға және Қытайға қатынайтын сауда жолындағы маңыз-ды қала болған.
  • Кейбір зерттеушілердің пікірінше,қалада сол кезде әлемдегі аса ірі кітапхана және көптеген мешіт-медреселер болған.
  • 1218 ж. Хорезмшаһ Мұхамедтің Отырардағы билеушісі Қайыр-ханның әмірімен Шыңғыс хан керуенінің саудагерлері өлті-ріледі.Бұл Шыңғыс ханның Орталық Азияға шапқыншылық жа- сауына сылтау болды.Тарихи әдебиеттерде бұл қырғын “Отырар ойраны ” деген атпен белгілі.
  • 1219ж. күзде моңғол әскерлері Отырарға жетті.Моңғол шап-қыншылығы салдарынан Отырар қиратылып, қала тұрғындары қырғынға ұшырады.
  • Отырардың қоршауға алынуы.
  • 1219 жылы қыркүйек айында 200 мың адамнан тұратын моңғол әскері Отырарға шабуыл жасады.Шыңғыс хан әскерінің түменбасылары:Шаға-
  • тай,Үгедей,Сүбедей,Жебе,Тонышар Отырарды қоршауға алды.
  • 50 мың адамнан құралған әскері бар Қайырхан Отырарды табандылық-пен қорғайды.Олар қала қақпасын қатты бекітеді.Екі айдан аса оты-рарлықтар жаудан қорғанады.Осы аралықта азық-түліктің қоры таусы-лып,отырарда аштық орын ала бастайды.Аштыққа шыдамай,соғыс жеңі-ліспен аяқталады деп ойлаған Отырар әскерінің бір бөлігі моңғол-дар жағына өтіп кетеді.Ал Хорезм шаһ Мұхаммед болса,өзінің 400 мың әскері бола тұра, қол ұшын бермейді.
  • Отырардың берілуі.
  • Қоршауда 5 ай бойы болған Қайырханның әскерінде 20 мың адам ғана қалады.6 айға созылған соғыста шал-кемпірлер мен балаларда табан- тіресе шайқасты. Қала тұрғындары 2 ай бойы аш болды.Бірақ қаншама шабуыл жасағанмен, моңғолдар қаланы ала алмады.Шыңғысхан қаһарла-нып:”Бүкіл қол қырылса да,Отырырды алу керек!”-деген бұйрық бере-ді.Күн санап Отырыр тұрғындарының жағдайы нашарлайды.Азық–сулары таусылады.Отырарлықтар туған қаласын қорғауға барынша әрекетте-неді. Бірақ,не пайда, осы күндері адам ойламаған қайғылы оқиға болады.Отырарға Хорезм шаһы көмекке жіберген Қарашоқы деген қол-басы опасыздық жасап,қараңғы түнде өздері қорғап тұрған қаланың қақпасын моңғол әскерлеріне ашып береді.Қала тұрғындарының бірі қалемай өлтірілді.Қала осылай қирады.
  • Сабақтың барысы
  • Оқулықпен жұмыс
  • Сөздікпен жұмыс Төске өрлеген – атағы шыққан Осал тұсы - әлсіз жері Алапатта - соғыста дегенді білдіреді Тірі өлік – ұяттан өлу Безбүйрек – ешкімге жаны ашымайды Шарам нешік – амалым жоқ
  • Шығарманың құрылысы
  • (композициясы)
  • Шығарманың
  • бастауы
  • Дамуы
  • Шарықтау шегі
  • Шиеленісі
  • Шешімі
  • 6 ай бойы Отырарды ала алмаған Шағатай
  • Отырардың күйреуі
  • Шыңғысхан мен Қайырхан арасындағы
  • арбасу
  • Қайырхан мен қария арасындағы әңгіме.
  • Қайырханның тілегі .
  • Қарияның баланы құтқарып жіберуі
  • Шыңғысхан-
  • Шағатай – Шыңғысханның баласы
  • Қайырхан –қолбасшы, Фараби мен Иасауидың
  • жырларын дәріптеуші, батыр,аңқау
  • дара тұлға .
  • Қарашоқы – сатқын, Отырардың қақпасын
  • ашып берген жауыз
  • Қария – Қарашоқы сатқынның әкесі
  • Мәтінмен жұмыс
  • а) Даңқың қайда төске өрлеген ?
  • Екі жүз мың әскерменен
  • Алты ай бойы кіп-кішкентай Отырарды ала алмау..
  • Алты ай бойы Отырардың осал тұсын таба алмау.
  • ... Тек жеңіспен көзін ашқан
  • Менің алғыр ұрпағымның сүйегіне зор таңба ,-
  • деп,Шыңғыс кімге ашу сөз айтып отыр.
  • ә) Мәтіннен Шыңғыс сөзін тауып оқы .
  • б) Шыңғыс пен Шағатай тілдесулерінен не ұқтың ?
  • Мәтінмен жұмыс
  • Алты ай бойы алапатта жеңілмеген Отырар ,
  • Алты –ақ күнде жермен жексен қирады .
  • Ұлы қала Азияның маңдайына сыймады ...
  • Безбүйрек жау сәбилерді,
  • Шал –шауқанды, кемпірді.
  • Тіпті жүкті әйелдің де ішін жарып өлтірді,
  • Содан бастап,Отырардың аянышты зарлы өмірі басталды -
  • деген өлең жолдарынан нені
  • аңғаруға болады ?
  • Мәтінмен жұмыс
  • Үш күннен соң екі адамды Шыңғысханға алып
  • келді.
  • Шыңғысхан алдына алып келген екі адам
  • кімдер ?
  • Қайран тірлік бақ пенен сор қырқысқан,
  • Түлкі –сайға ,
  • Қыран өрге тырмысқан.
  • Екеуіне алма кезек көз тастап,
  • Ұзақ , үнсіз, ойға шомды Шыңғысхан ,-
  • дегендегі түлкі кім, қыран кім ? Неге олай дейді ?
  • Мәтіннен тауып,оқып бер.
  • Мәтінмен жұмыс
  • Ұлы ханым,
  • Әділдік пе мұныңыз ?
  • Өле -өлгенше боп өтейін құлыңыз.
  • Отырарды мен қол ұшын бермесем,
  • Оңай жаулап алар ма еді ұлыңыз ? –
  • деп, Шыңғыстың құрметіне бөленуді ойлап,
  • опасыздық жасаған Қарашоқыға Шыңғыс қандай
  • баға берді ? Мәтіннен тауып, оқып бер .
  • Мәтінмен
  • жұмыс
  • Сатқынның әкесін алдырып Шыңғысхан
  • не туралы сұрады ? Оқып бер .
  • Қария не деп жауап берді ? Оның жауабынан
  • қандай адам екенін білуге бола ма ?
  • 3. Қайырхан өлім сағатын күткен сәтте не деді ?
  • Нені армандады ? Ол арман орындалды ма ?
  • Сабақты қорытындылап, бекіту
  • Осы шығарманы арқау ете отырып, Мұхтар Шаханов
  • не айтпақшы болды деп ойлайсыңдар?
  • Еліне қастандық жасамау
  • Отанды аяққа таптамау
  • Халқына қиянат жасамау
  • Елін, жерін сүйетін азамат болу
  • Шығарманың
  • ой түйіндемесі
  • 1219 жылы қыркүйек айында Шыңғысхан жасағы Отырыр қаласын екі жүз мың әскермен қоршап ал-ды .Бірақ қаншама шабуыл жасағанмен, моңғолдар қаланы ала алмады . Шыңғысхан қаһарланып:”Бүкіл қол қырылса да , Отырырды алу керек!”-деген бұйрық береді. Күн санап Отырыр тұрғындарының жағдайы нашарлайды . Азық –сулары таусылады . Әскер басшысы опасыздық жасап,қараңғы түнде өздері қорғап тұрған қаланың қақпасын ашып береді .
  • Жау сақтындарды да , қала халқын да қырып салады. Қалаға жаппай от қояды. Сонымен алты ай бойы берілмеген, әлемге әйгілі Отырыр қаласының орнында төбе-төбе топырыақ пен күл үйінділері қалады .
  • “Мәдени мұра “жәдігерлері
  • Сен білесің бе ?
  • Есіңде сақта...
  • 1. Отырарда әлемнің 7 кереметінің бірі Александриядан кейінгі
  • 2-ші кітапхана болған.
  • 2. Екінші Аристотель әл-Фараби осы қаладан шыққан.
  • 3. Қазіргі кезде ҚР бас муфтиі, шығыстанушы, профессор Ә. Дербіс
  • Әлінің зерттеуінше Отырардан 21 (жиырма бір) Фараби шыққан.
  • 4. Қожа Ахмет Ясауидің ұстазы бабтардың бабы Арыстанбаб жерленген.
  • Қорыту
  • Тәуелсіздік
  • Еркіндік
  • Сөз бостандығы
  • Ар-ождан бостандығы
  • Теңдік
  • Бостандық
  • Азаттық
  • Оқушы білімін бағалау
  • Үйге тапсырма беру
  • * Сабақ аяқталды, тыңдағандарыңызға,
  • Р
  • А
  • Х
  • М
  • Е
  • Т
  • !

Каталог: uploads -> doc
doc -> Тақырыбы: Ғарышты игеру (аудандық семинар)
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет